Klausová to uviedla pre české médiá. Veľvyslankyňou sa oficiálne stala v pondelok, keď prezidentovi Ivanovi Gašparovičovi odovzdala poverovacie listiny. V novej funkcii chce prispieť k udržaniu tesných vzťahov medzi Českom a Slovenskom.
„Tie výhrady sú pre moje meno, nie preto, čo viem, akú mám kvalifikáciu a ako budem robiť svoju prácu. Dúfam, že ju budem robiť dobre a tým presvedčím všetkých, ktorí majú výhrady, že je to miesto, kde môžem pomôcť, aby vzťahy medzi Českom a Slovenskom zostali veľmi dobré,“ vyhlásila Klausová.
Vyštudovaná ekonómka čelila v Česku kritike, že nie je kariérnou diplomatkou. Jej vyslanie na Slovensko presadzoval český prezident Miloš Zeman, ktorý sa kvôli tomu dostal do konfliktu s bývalým ministrom zahraničia a svojím protikandidátom v tohtoročnej prezidentskej voľbe Karlom Schwarzenbergom. „Nemala som žiadne výnimky. Nastúpila som na ministerstvo zahraničných vecí, tam som prešla všetkou povinnou predprípravou ako každý veľvyslanec,“ povedala sedemdesiatročná diplomatka, ktorá sa narodila v Bratislave, kde však nevyrastala.
Úloha prvej dámy jej vraj v diplomacii pomôže
Klausová usudzuje, že úloha bývalej prvej dámy jej v novej funkcii pomôže a to aj vďaka kontaktom, ktoré si v minulosti vybudovala. „Bola som síce na druhej strane, ale videla som všetko, čo je dobré, ale aj to, čo nie je úplne dobré. Toho sa budem chcieť vyvarovať,“ povedala. Ambasádu aj ju osobne v novej funkcii vraj čaká „perný rok“. „Nielenže je veľa výročí, ale tá prvá skúška ohňom bude po ustanovení našej vlády, keď budeme organizovať prijatie vrcholných predstaviteľov (na Slovensku). Zároveň nás čaká spoločné zasadnutie vlád,“ uviedla.
Dodala, že z pozície veľvyslankyne sa chce usilovať o to, aby sa Česko a Slovensko od seba príliš nevzdialili. „Vzťahy medzi našimi krajinami sú v tom najlepšom slova zmysle štandardné, ale majú výnimočný charakter. Tá výnimočnosť je v tom, že tie vzťahy prebiehajú nielen na najvyššej politickej úrovni,“ povedala. Žiadne vážnejšie problémy vo vzájomných vzťahoch oboch štátov bývalej federácie podľa nej neexistujú.
Plánuje navštevovať regióny
Klausová tiež plánuje pravidelne navštevovať rôzne regióny Slovenska. Početná česká krajanská komunita žije napríklad v Košiciach. Jej predstavitelia by uvítali napríklad obnovenie činnosti českého konzulátu na východnom Slovensku, čo by krajanom uľahčilo hlasovanie vo voľbách. S opätovným otvorením konzulátu v Košiciach sa podľa Klausovej nepočíta. „Dúfam, že krajania na Slovensku nemajú veľké problémy, keď to vezmeme v porovnaní s krajanskými komunitami vo vzdialenejších krajinách, práve pre blízkosť a výnimočné vzťahy medzi našimi krajinami,“ myslí si.
Exprezident Václav Klaus nebude s manželkou žiť v Bratislave. „Bude pracovať v Inštitúte Václava Klausa. Určite ma príde navštíviť,“ poznamenala. Hoci sa Václav Klaus netajil svojím rezervovaným postojom voči EÚ, Klausovú to vraj neovplyvní. „Nie som tu za pani Klausovú. Politika je daná tým, akú politiku bude zastávať vláda našej krajiny a tú politiku bude z princípu zastávať aj veľvyslankyňa,“ uzavrela.