Vláda nenechala Dubovcovú prehovoriť o policajnom zásahu

, 08.01.2014 15:29, aktualizované: 16:08
Jana Dubovcová
Jana Dubovcová. Autor: ,

Verejná ochrankyňa práv Jana Dubovcová v stredu na vláde pri rokovaní o jej vyrozumení o nesúhlase so stanoviskom ministerstva vnútra k minuloročnému policajnému zásahu v osade Budulovská v Moldave nad Bodvou, nedostala slovo.

Ako povedala, takýmto postojom sa z jej úradu môže stať papierový tigrík. Na vládu sa obrátila s vyrozumením, v ktorom nesúhlasila so stanoviskom ministerstva vnútra k porušeniu práv obyvateľov rómskej osady Budulovská v Moldave nad Bodvou.

Podľa premiéra Roberta Fica nepostupovala Dubovcová podľa zákona o verejnom ochrancovi práv a nemala sa na vládu ani obracať. „Nemohla som predstaviť svoj materiál. Na základe nesprávneho právneho výkladu a na základe toho, že si niekto neprečítal podrobne vyrozumenie, vláda rozhodla ešte pred rozpravou o tom, že som postupovala tak, že som materiál nemala predložiť na vládu,“ povedala.

Ako vysvetlila, premiér v úvode povedal, že nepostupovala v súlade so zákonom, lebo sa obrátila na vládu. Podľa jej slov Fico ďalej uviedol, že nadriadeným orgánom polície je ministerstvo vnútra a nie vláda SR. „Lenže opakujem, že som mala dva nálezy. Jeden sa týkal polície, druhý opatrení, ktoré malo prijať ministerstvo vnútra a použila som všetky postupy, ktoré mi zákon umožňoval,“ vysvetlila ombudsmanka. Na vládu sa obrátila, lebo podľa nej ministerstvo nedodržalo zákonnú povinnosť a neinformovalo ju o prijatých opatreniach. Rezort vnútra nemá nadriadený orgán a tak ostáva jediná možnosť, a to obrátiť sa na vládu.

Dubovcová sa júnovým policajným zásahom zaoberala na základe podnetu. Výsledkom skúmania bolo, že polícia svojím postupom závažne porušila základné práva a slobody väčšieho počtu ľudí. Na základe toho sa podľa zákona obrátila na orgány verejnej správy, proti ktorým podnet smeroval. „Nenavrhovala som žiadne stínanie hláv, nehovorila som, kto je a kto nie je zodpovedný, ja som iba žiadala, aby štát prijal také opatrenia, aby sa podobné akcie vykonávali tak, aby bol o nich kamerový záznam,“ vysvetľovala.

Ďalšou vecou bolo, aby sa aj na policajných oddeleniach robili záznamy zo zdržiavania predvedených osôb. Opatrenie vychádzalo zo zistenia, že v Moldave nad Bodvou zadržiavali viacerých ľudí pre zistenie ich totožnosti od 20.00 do 01.00. Podľa Dubovcovej to je v právnom štáte neprípustné.

Kompetencie ombudsmana sú podľa Dubovcovej v poriadku, ako však dodáva, treba pri nich prejaviť aj dobrú vôľu. „Je to otázka politickej kultúry a vnímania demokracie v právnom štáte,“ dodáva s tým, že sa k výsledkom jej činnosti v tomto prípade nepostavil ani jeden z orgánov tak, ako to je potrebné. Štát doposiaľ nedokázal preukázať, či polícia v osade postupovala v poriadku.

Kaliňák: Ombudsmanka politikárči a porušuje zákon

Dubovcová v prípade kauzy policajného zásahu v rómskej osade politikárči a porušuje zákon. Vyhlásil to minister vnútra Robert Kaliňák (Smer). Podľa ministra Dubovcová materiál predložila v rozpore so zákonom, keďže sa mala obrátiť najprv na políciu, najlepšie na príslušné krajské riaditeľstvo a potom na ministerstvo vnútra. Každý štátny orgán má konať podľa toho, ako káže zákon a ona tak nekonala, viackrát porušila zákon.

Politikárči a klame, vyhlásil dnes minister na adresu Dubovcovej. Na krajské riaditeľstvo sa neobrátila vôbec. Tam poslala nejakých svojich ľudí, ktorí sa vyhrážali policajtom, že ich vyzlečú z uniformy, dodal. Okrem toho si podľa neho ombudsmanka žiadala materiály, na ktoré nemala zo zákona nárok.

Ombudsmanka robí politiku z vecí, kde by sa mala venovať tým, u ktorých sú porušované práva, v tom prípade boli porušené práva obyvateľov Moldavy nad Bodvou práve tými, ktorých si ona berie za svedkov. Myslím, že je to zvrátené, podčiarkol.

Dubovcová navrhovala v materiáli, ktorý predložila vláde, aby polícia z každej plánovanej akcie zadovážila videozáznam o jej priebehu. Kaliňák na to reagoval, že polícia sa o to bude snažiť. Najlepšie by podľa neho bolo, keby mal každý policajt kameru a bolo by jasne vidno, kto ako konal, na čo však nie sú prostriedky. Ombudsmanka tiež navrhla monitorovať všetky policajné priestory, v ktorých sú predvedené a zadržané osoby. Minister povedal, že musí nechať preveriť, či by to bolo v súlade so zákonmi. Zamyslime sa, aby mohlo byť čo najviac vecí dokumentovaných v rámci kamier, podčiarkol.

Podľa Chmela je absurdné, že vláda ombudsmanku nevypočula

Dubovcová konala v súlade so zákonom a je absurdné, že vláda SR sa ju na dnešnom rokovaní bála čo i len vypočuť. Vyhlásil to predseda Výboru NR SR pre ľudské práva a národnostné menšiny Rudolf Chmel (Most-Híd).

„Považujem to za o to zarážajúcejšie, že v postoji vlády dochádza k ignorancii ústavného inštitútu zriadeného práve pre riešenie situácií, v ktorých štát porušuje práva a slobody občanov tak, ako sa to stalo v prípade policajného zásahu osady Budulovská v Moldave nad Bodvou 19. júna 2013,“ dodal opozičný politik.

#Moldava nad Bodvou #rómska osada #Jana Dubovcová
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
44,99
Flower box červená kocka "M" červené ruže

Flower box červená kocka "M" červené ruže

35,99
Lady zelená orchidea

Lady zelená orchidea

Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk