Starostu Nového Mesta obvinili z machinácií pri súťažiach

Starostu bratislavského Nového Mesta Rudolfa K. vyšetrovateľ obvinil z machinácií pri verejnom obstarávaní a verejnej dražbe.

10.01.2014 12:09
euro, peniaze, bankovky, dôchodok, plat Foto:
Ilustračné foto.
debata (2)

Rudolf K. podľa polície nezákonne priklepol niektoré zákazky firme svojho asistenta, v jednom prípade dokonca pred tým, ako bola firma vôbec zapísaná v obchodnom registri. Vo všetkých prípadoch išlo o menšie sumy. Vyplýva to z uznesenia o vznesení obvinenia, ktoré má agentúra SITA k dispozícii. Hovorca krajskej prokuratúry v Bratislave Vladimír Javorský potvrdil, že v tomto štádiu trestného konania bolo vznesené obvinenie konkrétnej osobe. Ako dodal, o sťažnosti obvineného voči obvineniu príslušný prokurátor zatiaľ nerozhodol.

Starosta bratislavskej mestskej časti podľa policajného obvinenia dával od septembra 2011 pri verejnom obstarávaní služieb a tovarov pre potreby Nového Mesta prednosť spoločnosti, ktorej konateľ je jeho dlhodobým spolupracovníkom a podieľal sa aj na jeho volebnej kampani vo voľbách v novembri 2010. V súčasnosti je asistentom starostu. Starosta Nového Mesta prostredníctvom svojho hovorcu Mareka Tettingera odkázal, že mestská časť i on postupovali v súlade so zákonom.

Firma, ktorú podľa policajného uznesenia starosta uprednostňoval, bola zapísaná do obchodného registra 20. septembra 2011. Pritom už 10. septembra toho istého roku mala mestskej časti prenajať nafukovacie atrakcie na akciu Park Račianske mýto za 638 eur. Keďže v tom čase nebola zapísaná v obchodnom registri, nespĺňala podmienky na účasť vo verejnom obstarávaní, ktoré sa konalo pred 10. septembrom 2011. Polícia v uznesení spomína aj objednávku zo 6. októbra 2011, ktorú mestská časť vyhotovila na zabezpečenie guláša na akciu na Mierovej ulici a nafukovacích atrakcií na akciu Detský deň v areáli na Kuchajde. Služby však mala spomínaná firma dodať už 24. septembra 2011. Faktúru na sumu 718 eur za tieto služby prevzala mestská časť 5. októbra 2011, teda deň pred vyhotovením objednávky. Podobne to údajne bolo aj v prípade akcie Hody v Mestskej časti Bratislava Nové Mesto. Spoločnosť mala zabezpečiť guláš, kofolu, stoličky a nafukovacie atrakcie na 25. septembra. Faktúru za približne 1 500 eur prevzala novomestská samospráva deň pred vyhotovením objednávky. Firma podľa polície získala od mestskej časti objednávky na tovary a služby celkovo v hodnote 20-tisíc eur.

Ako uviedol hovorca Nového Mesta Marek Tettinger, mestská časť i jej starosta postupujú v súlade so zákonom pri všetkých verejných obstarávaniach, ktoré za posledné tri roky dosiahli niekoľko miliónov eur, a postupovali tak aj pri prenájme spomínaných nafukovacích atrakcií pre deti v hodnote 638 eur. „Preto sme presvedčení, že stíhanie bude ukončené ako bezpredmetné. Vzhľadom na aktuálne úkony zo strany polície danú vec nemôžeme a nechceme ďalej akokoľvek komentovať,“ uviedol Tettinger.

Za zločin machinácie pri verejnom obstarávaní a verejnej dražbe hrozí podľa Trestného zákona väzenie na dva až osem rokov, ak sa ho páchateľ dopustí ako vyhlasovateľ alebo usporiadateľ verejnej súťaže. Polícia sa k prípadu odmieta oficiálne vyjadrovať. „Vzhľadom na štádium konania nie je možné v súčasnosti poskytnúť viac informácii,“ vyhlásil hovorca bratislavských policajtov Michal Szeiff.

Polícia vyšetrovala podozrenie z porušovania povinností pri správe cudzieho majetku na Miestnom úrade bratislavského Nového Mesta už v septembri minulého roka. Ako vtedy informovala bratislavská policajná hovorkyňa Karina Považanová, vyšetrovateľ Okresného riaditeľstva Policajného zboru v Bratislave III aj začal trestné stíhanie. Tettinger vtedy potvrdil, že sa anonymné udanie týkalo tohto volebného obdobia a externých dodávateľov služieb pre miestny úrad. Hovorca zároveň reagoval na túto skutočnosť vyhlásením, že anonymné trestné oznámenie na neznámeho páchateľa nie je prekvapivé, keďže vtedy išlo už o tretie podobné trestné oznámenie, pričom vo všetkých prípadoch bolo udanie anonymné a konanie bolo zastavené ako neopodstatnené.

V súvislosti s verejným obstarávaním mestskej časti podal 27. septembra trestné oznámenie na neznámeho páchateľa aj poslanec bratislavského Nového Mesta Peter Ágoston. Ako uviedol, trestné oznámenie podal pre verejné obstarávanie mestskej časti pri zabezpečení kultúrneho programu na podujatie Záver kultúrneho leta v Novom Meste. „Mám pocit, že obstarávanie v mestskej časti sa neriadi platnými zákonmi o obstarávaní a preto som to oznámil orgánom kompetentným tento stav vyšetriť,“ povedal Ágoston, podľa ktorého však nešlo len o podujatie Záver kultúrneho leta v Novom Meste.

„Nejde len o tento prípad, ale aj o prípady, keď mestská časť obstarávala personálny audit alebo audit transparentnosti, kde síce pravdepodobne nebol porušený zákon, ale ide o opodstatnenosť týchto obstarávaní,“ spresnil Ágoston, ktorý reagoval na skutočnosť, že starosta bratislavského Nového Mesta Rudolf Kusý poslal 27. augusta novomestským poslancom pozvánky na Záver kultúrneho leta s kompletným programom, o podobe ktorého sa však v tom čase stále rozhodovalo vo verejnom obstarávaní.

Mestská časť obstarávanie s názvom „Zabezpečenie kultúrneho programu na podujatie Záver kultúrneho leta v Novom Meste“ zverejnila 22. augusta a ponuky mohli uchádzači predkladať do 28. augusta. Hovorca Tettinger aj vtedy na otázku odpovedal, že verejné obstarávanie bolo v poriadku a v súlade so zákonom.

2 debata chyba
Viac na túto tému: #Bratislava #starosta #Nové Mesto