Pre staré knihy hľadajú v Novej Dubnici nových majiteľov

Staré knihy, ktoré sú pre niekoho už nepotrebné, môžu inému ešte poslúžiť. Táto myšlienka sa v Novej Dubnici stále viac rozrastá. Na zbernom dvore vznikla miestnosť, kde sú v poličkách uložené knihy, ktoré už ich pôvodní majitelia nechcú. Ľudia sem chodia a bezplatne si môžu zobrať, ktoré sa im páčia.

14.01.2014 13:30
knihy, Katarína Bašná, knižnica Foto: ,
Zberný dvor v Novej Dubnici navštívi denne okolo 40 ľudí, medzi odloženými knihami si občas nájdu niečo zaujímavé, vraví Katarína Bašná (vľavo).
debata

Zberný dvor prevádzkuje mesto a obyvatelia Novej Dubnice sem vozia akékoľvek druhy komunálneho odpadu. Priviezli aj veci, ktoré sú zachované a môžu sa použiť. Preto sa zamestnanci mesta rozhodli, že niektoré skúsia vrátiť späť do života. Šatstvo dávajú charite, detské veci a hračky pre Detský domov v Trenčíne. Kuchynské náradie a nábytok zase využijú rodiny, ktorým napríklad vyhorel byt. A šancu na podobné opätovné využitie dali aj knihám.

„Tie ukladáme do políc a obyvatelia, ktorí sem nosia odpady, si môžu pozrieť, či sa im náhodou niektorá z knižiek nehodí. Máme ich vystavené vo vstupnej hale, kde každý návštevník musí prísť, ak chce nahlásiť, že priniesol odpad. Uložené sú v skrinkách, ktoré sú takisto zo zberného dvora,“ vraví Katarína Bašná z Mestského úradu v Novej Dubnici.

Knihy sú v poličkách uložené podľa žánru, svoje miesto tu majú romány, detektívky, športová literatúra či odborné časopisy. Každý týždeň pribudne asi 50 kníh, o niečo menej ich ubudne. Spočiatku bol záujem najmä o detektívky, teraz už ľudí zaujímajú aj detské knižky, náučná literatúra, mnohí si sem prídu po staršie učebnice, modernú literatúru či klasickú beletriu. Našli sa medzi nimi aj storočné knihy.

„O podobnom projekte mimo Bratislavy som ešte nepočula, toto je prvýkrát. Iniciatívy podobné našej jednoznačne vítame, ani tú novodubnickú neberieme ako konkurenciu, možno raz v budúcnosti budeme spolupracovať na nejakom väčšom projekte,“ vraví Veronika Patzeltová, projektová koordinátorka z Domova použitých kníh. Toto občianske združenie sídli v Bratislave a snaží sa rozvíjať myšlienku, aby sa staré knihy nevyhadzovali, ale aby sa dostali do obehu medzi čitateľov.

S tým sa stotožňujú viacerí obyvatelia Novej Dubnice, ktorých sme oslovili. Benjamín Mešťánek je presvedčený, že knihy by sa nemali vyhadzovať, pretože sa môže nájsť niekto, komu poslúžia. „Knihy sú drahé, ľudia majú hlboko do vreciek. Takto ich môžu získať zadarmo,“ myslí si dôchodca Milan Kamenár. „Je to super. Môžete tam nájsť aj staršie vydania, ktoré už v kníhkupectve nezoženiete,“ dodala mladá mamička Katarína Proškovcová.

Počet skríň s knihami na novodubnickom zbernom dvore stále rastie. Je dobre, keď si nájdu nového majiteľa a uvoľnia miesto novým.

Mesto má so zberným dvorom ďalšie plány. „Chceme vytvoriť centrum spätného odberu, ktoré by slúžilo nielen pre knihy. Tu by sme skladovali zachovaný nábytok, funkčné elektrospotrebiče, skrátka všetky veci, ktoré by ľudia mohli ešte využívať. Musíme však rekonštruovať priestory zberného dvora a to si bude vyžadovať asi milión eur. Neboli sme úspešní v žiadostiach o príspevok z eurofondov. Zberný dvor si musíme prerábať pomaly z vlastných zdrojov, prípadne s prispením Recyklačného fondu,“ hovorí Katarína Bašná.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #knihy #zberný dvor #Nová Dubnica