Náklady na likvidáciu kazetovej munície v SR presiahnu 5,5 milióna eur

Slovensko sa plánuje stať v roku 2015 signatárom Dohovoru o kazetovej munícii. Prístupový proces začne ešte tento rok s tým, že po schválení vládou a parlamentom budú ratifikačné listiny uložené u depozitára do konca júna 2015. Pre Slovensko by tak dohovor nadobudol platnosť 1. januárom 2016.

15.01.2014 10:59 , aktualizované: 11:18
vláda Foto: ,
Ilustračné foto.
debata (1)

Do konca roka 2023 by tým pádom muselo zlikvidovať muníciu, ktorou momentálne disponujú pozemné a vzdušné zložky Ozbrojených síl (OS) SR. Náklady s tým súvisiace sa v intervale ôsmich rokov odhadujú na 5,552 milióna eur. Vyplýva to z návrhu akčného plánu realizácie záväzkov SR vyplývajúcich z dohovoru, ktorý v stredu schválila vláda. Ministerstvo obrany už prijalo také opatrenia, aby vláda mohla s okamžitou platnosťou vyhlásiť zákaz používania takejto munície na území Slovenska aj mimo neho.

Dokument zavádza definíciu kazetovej munície a s okamžitou platnosťou zakazuje použitie, vývoj, výrobu, získavanie, skladovanie, uchovávanie, a jej prevádzanie. Na zničenie skladových zásob vyčleňuje osem rokov, ktoré je možno vo výnimočnom prípade predĺžiť na 16 rokov.

Do platnosti vstúpil 1. augusta 2010. K novembru minulého roka sa ho zaviazalo rešpektovať 113 štátov, a to vrátane takých štátov, ktoré kazetovú muníciu držia, vyrábajú a používajú. Medzi signatármi figuruje prevažujúca väčšina členských štátov EÚ a NATO. Z členských štátov EÚ ho okrem Slovenska zatiaľ nepodpísalo ani Estónsko, Fínsko, Grécko, Lotyšsko, Poľsko a Rumunsko. Z členských krajín NATO tak neurobilo USA a Turecko.

Medzinárodný tlak na krajiny, ktoré dohovor neratifikovali, stále silnie. „Nepristúpenie k nemu a prípadná ďalšia exportná činnosť s kazetovou muníciou môžu vážne poškodiť zahranično-politickú reputáciu Slovenska,“ upozorňujú predkladatelia správy.

Ministerstvo obrany považuje za najvhodnejší spôsob likvidácie jej delaboráciu. Časť munície plánuje delaborovať vo Vojenskom technickom skúšobnom ústave na Záhorí, zvyšok chce likvidovať silami a prostriedkami OS SR.

Výroba kazetovej munície predstavovala nosný výrobný program spoločnosti ZVS holding v Dubnici nad Váhom. Tá v súčasnosti pracuje na projektoch, ktoré by v budúcnosti mohli kompenzovať stratu trhov spôsobenú pristúpením SR k dohovoru. Náklady na vývoj a realizáciu však nedokáže pokryť z vlastných zdrojov.

Ako uvádza ministerstvo obrany, kazetová munícia zohráva opodstatnenú úlohu pri vedení pozemného boja konvenčnou technikou. Jej negatívom je jej malá presnosť, vysoký rozptyl a vysoký počet nevybuchnutých pozostatkov. Kazetové bomby obsahujú stovky menších bômb, ktoré sa po zhodení z lietadiel, alebo odpálení delostrelectvom rozptýlia na širokej ploche. Niektoré „bombičky“ však nevybuchnú a je ťažké ich lokalizovať a odstrániť. Mimoriadnou hrozbou sú pre deti, ktoré môže prilákať ich vzhľad podobný hračkám a jasné farby.

Na rozvojovú pomoc budeme dávať 10 krajinám

V nasledujúcich piatich rokoch bude Slovensko poskytovať rozvojovú pomoc desiatim prioritným krajinám. Pomáhať budeme Afganistanu, Keni, Moldavsku, Albánsku, Bosne a Hercegovine, Kosovu, Ukrajine, Bielorusku, Gruzínsku a Južnému Sudánu. Vyplýva to zo Strednodobej stratégie rozvojovej spolupráce SR na roky 2014 – 2018, ktorú tiež schválila vláda.

Slovenská rozvojová pomoc bude orientovaná na sedem oblastí. V rozvojových krajinách budeme zlepšovať kvalitu vzdelávania, podporovať zdravotníctvo, poľnohospodárstvo aj lesné hospodárstvo a tiež tvorbu trhového prostredia. Pomoc bude zameraná aj na oblasť dobrej správy vecí verejných a budovanie občianskej spoločnosti a na oblasť energetickej bezpečnosti. Zásobovanie pitnou vodou, vodné a odpadové hospodárstvo je ďalšou z oblastí, v ktorej chceme pomáhať.

V roku 2012 dalo Slovensko na oficiálnu rozvojovú pomoc takmer 61 mil. eur, čo predstavuje 0,09 percenta hrubého národného dôchodku (HND). V roku 2005 sa Slovensko ako členský štát EÚ zaviazalo, že v roku 2015 poskytne na oficiálnu rozvojovú pomoc 0,33 percenta HND. „SR je odhodlaná postupne plniť svoje finančné záväzky v závislosti od vývoja hospodárskej situácie krajiny a od toho sa odvíjajúcej potreby konsolidácie verejných financií,“ konštatuje sa v stratégii.

Slovenskí vojaci budú cvičiť aj v džungli

Cvičenie v džungli, potápanie vo vodách na území Maďarska či stretnutie elitných vojenských pilotov stíhačiek tzv. Tigrov – to všetko čaká slovenských vojakov, ktorých v prvom polroku vyšlú na zahraničné cvičenia. Kabinet dnes odsúhlasil plán, podľa ktorého na Slovensku umožníme 19 cvičení zahraničných vojenských jednotiek, Slováci zas pôjdu na 18 cvičení v zahraničí, pričom vzdušné sily sa zúčastnia na siedmich leteckých dňoch.

Útoky na pozemné ciele bude cvičiť do 20 vojakov členských štátov NATO s maximálne desiatimi lietadlami na cvičení Tri duby. Podobná zostava vojakov si na cvičení THIRST QUENCHER vyskúša procedúry pri doplňovaní paliva počas letu. Ďalších 60 vojakov z členských štátov Severoatlantickej aliancie bude na cvičení SHARED HIPPO „lietať“ na simulátore vrtuľníka Mi-17. Rovnako veľká skupina si vyskúša letecký simulátor stíhačky MiG-29 na cvičení SHARED FULCRUM. Z Českej republiky k nám príde do 30 vojakov s desiatimi lietadlami cvičiť spoločné taktické letecké operácie a postupy na podujatí CROSS BORDER OPERATIONS.

Výmenné cvičenie malých leteckých jednotiek plánuje armáda s Maďarskom, Chorvátskom a Poľskom. Prácu s toxickými látkami si v Zemianskych Kostoľanoch vyskúšajú belgickí, českí a slovinskí vojenskí chemici. Prídu tam aj ľudia zo sekretariátu OPCW (Organisation for the Prohibition of Chemical Weapons) a experti tejto organizácie. Americkí, poľskí, dánski a britskí vojaci budú mať vo výcvikovom stredisku Lešť cvičenie špeciálnych síl.

Z našej armády sa chystajú dve skupiny vojakov na cvičenie potápačov do Maďarska. V júni pôjde do 10 vojakov s kolesovou technikou na cvičenie Bahna 2014 vo vojenskom výcvikovom priestore v okrese Rokycany v českej republike. Do Francúzska pošleme päťdesiatku vojakov na cvičenie jednotiek leteckej kontroly SERPENTEX, podobným cvičením AMPLE STRIKE v ČR prejde 50 našich príslušníkov ozbrojených síl. Použitie vrtuľníkov v operáciách NATO si natrénujú naši vojaci v Maďarsku na podujatí LOGICAL DECISION. Precvičenie spoločných taktických leteckých operácií a postupov čaká na tridsiatku Slovákov v Poľsku, kde bude tradičné podujatie EAGLE TALON. V júni pôjde do 45 vojakov so šiestimi lietadlami na stretnutie leteckých “Tigrov“ do Nemecka.

Slováci sa zúčastnia aj na cvičení medzinárodného leteckého výcvikového centra EXMERIN v ČR. Jeden človek nás bude reprezentovať na veliteľsko- štábnom cvičení, zameranom na plánovanie procesov na úrovni operačného veliteľstva EÚ vo francúzskom Mont Valérien – Suresnes. V tureckom Izmire a na území Litvy budeme mať zastúpenie na cvičeniach deklarovaných jednotiek – v prvom prípade pre potreby NATO, v druhom je to cvičenie deklarovaných jednotiek Mov Con MILU (Movement Control Multinational Integrated Logistic Unit). Dvojica slovenských vojakov sa dostane na cvičenie špeciálnych síl vo Francúzskej Guyane.

1 debata chyba
Viac na túto tému: #vláda #armáda #ministerstvo obrany #munícia