Výsady sudcov by sa mali okresať

Rozrastajúce sa škandály sudcov, množstvo rozhodnutí, keď sa na slobode ocitli obvinení zo závažných trestných činov či roky čakania na spravodlivosť. Toto všetko sa podpísalo pod rozhodnutie okresať sudcom viaceré výsady, ktorými štát posilnil ich nezávislosť.

22.01.2014 20:00 , aktualizované: 23.01.2014 08:00
porovnanie, váhy, spravodlivosť, súd, súdy,... Foto:
Sudcom hrozí, že ich polícia bude môcť stíhať ako bežných ľudí. Ilustračné foto.
debata (25)

Sudcovia sú vymenovaní do svojich funkcií doživotne, majú 6-týždňové dovolenky a ďalšie výhody, o ktorých sa iným povolaniam ani nesníva. Už v krátkej budúcnosti môžu prísť nielen o imunitu, 13. či 14. plat, ale aj o možnosť pracovať doma. Stratiť by mohli aj ďalšie výhody, ktoré im zaručuje zákon. Visí na nimi hrozba, že ich polícia bude môcť stíhať ako bežných ľudí, vyššie zrážky z platu za disciplinárne previnenia, preskúšanie či až vyzlečenie z talára.

Poriadky v justícii chystá premiér Robert Fico. Podľa neho minister spravodlivosti Tomáš Borec pripravil radikálne zásahy. „Je to súbor opatrení, ktoré ministerstvo spravodlivosti predstavilo najskôr mne. S týmto súborom opatrení ideme ďalej do diskusie s rôznymi odborníkmi a až potom ich predložíme verejnosti, ale nebude to trvať dlho,“ vyhlásil Fico včera po rokovaní vlády. Podľa neho je potrebné začať robiť rozhodnutia, ktoré zvýšia dôveryhodnosť justície. „Ak zvýšime dôveryhodnosť justície, potom sa môžeme baviť aj o zlepšovaní materiálno-technických podmienok pre sudcov a ich odmeňovaní,“ reagoval premiér.

Sociológ Stanislav Buchta hovorí, že spoločnosti neprekážajú ani tak nadštandardné benefity a odmeňovanie sudcov, ale otázky týkajúce sa hodnôt. „Verejnosť len ťažko akceptuje prešľapy sudcov. Vychádza to z toho, že u nich predpokladá nutnú mieru morálky a spoľahlivosti. Hodnotové postoje časti sudcov ľuďom prekážajú,“ upozorňuje sociológ.

Nedôveru verejnosti vyvoláva aj skutočnosť, že sudcovia za svoje prehrešky roky nepykajú pre nefunkčnosť senátov, ktoré ich majú trestať. Mužom v talároch dlhodobo nedôverujú až dve tretiny občanov.

Člen Súdnej rady, sudca Dušan Čimo takéto vyhlásenia považuje skôr za účelové a poznačené predvolebnou rétorikou k prezidentským voľbám. Podľa neho treba kroky na zefektívnenie justície hľadať niekde inde. „Úmysel urobiť poriadok v súdnictve je dobrý. Čo s týka napríklad zrušenia 13. a 14. platov, postihlo by to aj slušných sudcov, ktorých jediným príjmom je ich plat. U týchto tieto návrhy nezískajú podporu,“ reagoval Čimo.

Poslanci by sa mali znovu vrátiť aj k imunite sudcov. Návrh na jej zrušenie by mal zastrešovať šéf Národnej rady SR Pavol Paška (Smer). Ten včera pripustil, že pripravované riešenia budú zásadnej povahy a budú zamerané na zvýšenie zodpovednosti sudcov a zefektívnenie súdnictva. „Tieto opatrenia si budú vyžadovať aj zmenu legislatívy. Národná rada bude plne nápomocná a bude dohliadať na to, aby pripravované opatrenia boli v súlade s ústavou a smerovali k pozitívnemu efektu pre občanov,“ uviedol pre Pravdu predseda parlamentu.

Na schválenie novely ústavy treba v parlamente 90 hlasov a tie Smer nemá. Bude potrebovať podporu najmenej 7 opozičných poslancov. Viacerí avizovali, že so zrušením imunity sudcov problém nemajú.

Meniť by sa mali viaceré justičné zákony o sudcoch a prísediacich, o organizácii súdov, ale aj o justičných čakateľoch. Sudcom, ktorí budú potrestaní za neznalosť zákona, hrozí preskúšanie napriek tomu, že sú volení doživotne. Disciplinárne budú trestať aj tých, ktorí porušia etický kódex, pripravovaný Združením sudcov Slovenska. Prísnejšie by mali byť trestaní aj sudcovia, ktorí sa do spisu nepozreli roky.

Na čo majú sudcovia nárok

 • sú volení doživotne
 • majú trestnoprávnu imunitu
 • ich základný plat je 1,3-násobok platu poslanca (v súčasnosti je to 2 360 eur)
 • k nemu majú sudcovia rôzne príplatky, za dočasné preloženie na iný súd, za pohotovosť, za nadčasy, paušálne náhrady, funkčné príplatky od 116 eur do 205 eur. Sudcovia Špecializovaného trestného súdu a Najvyššieho súdu, ktorí rozhodujú o odvolaniach špecializovaného súdu, majú príplatky vo výške 2-násobku priemernej mzdy v hospodárstve, čo je v súčasnosti 1 572 eur.
 • 13. a 14. plat
 • ak sudca odstúpi z vyššej funkcie, štát mu tri mesiace dorovnáva funkčný plat
 • keďže sú volení doživotne, do Sociálnej poisťovne neodvádzajú príspevok na poistenie v nezamestnanosti, môžu si ho však platiť
 • ak je sudca chorý, štát mu dorovnáva nemocenskú vo výške rozdielu medzi jeho funkčným platom po odrátaní odvodov a zdanenia a výškou nemocenskej
 • majú šesť týždňov dovolenky, plus zákonný nárok na týždeň kúpeľnej liečby alebo rehabilitácie
 • odchodné pre sudcu, ktorý súdil 20 rokov, sú 4 platy, ak 24 rokov – 6 platov, ak viac ako 25 rokov – 7 až 10 platov
 • k vypočítanej penzii sa im za každý odslúžený rok pripočítava 0,8 percenta z priemerného platu sudcu
 • zvyšovanie kvalifikácie im hradí štát, napríklad lekári si, naopak, zvyšovanie kvalifikácie musia hradiť sami
 • sudca okresného súdu má hodinovú mzdu 13,69 eura, pre porovnanie lekár s 25-ročnou praxou a dvoma atestáciami vo funkcii primára má hodinovú mzdu 7,60 eura

(vv)

© Autorské práva vyhradené

25 debata chyba
Viac na túto tému: #súdy #imunita sudcov