NOVA a Igor Matovič protestujú proti obmedzeniam pre novinárov

Predstavitelia hnutia NOVA vrátane poslancov Národnej rady (NR) SR protestujú proti rozhodnutiu predsedu parlamentu SR Pavla Pašku (Smer) obmedziť slobodu pohybu zástupcov médií v budove parlamentu a žiadajú zrušenie obmedzení.

23.01.2014 20:38
parlament, Paška Foto: ,
Predseda parlamentu Pavol Paška.
debata (190)

Líder OĽaNO a poslanec NR SR Igor Matovič považuje obmedzenia za „hrubý útok na slobodu tlače zo strany vládnej moci“ a sľubuje, že poslanci za OĽaNO urobia všetko pre to, aby novinárom v parlamente umožnili vykonávať ich prácu slobodne.

Zástupcovia hnutia NOVA Daniel Krajcer, Jana Žitňanská (poslanci NR SR), Gábor Grendel a Robert Žitňanský napísali svoje výhrady Paškovi v otvorenom liste. Šéfa parlamentu žiadajú, aby neodkladne zrušil svoje rozhodnutie a vrátil podmienky pre výkon novinárskej profesie na úroveň vyspelých demokratických krajín.

NOVA odmieta, aby boli novinári trestaní, keď pri výkone svojej práce „zaznamenajú niečo, čo nemusí byť po vôli niektorého z poslancov“. Hnutie pripomína, že v minulosti sa práve vďaka novinárom podarilo odhaliť „podvodné podpisovanie poslanca na prezenčnej listine“.

Ďalej zdôrazňuje, že nie novinári dávajú zámienky pre vznik škandálov. „Sú to poslanci a ich správanie. Či už v prípadoch, keď sú pod vplyvom alkoholu, klamú alebo keď nevedia vysvetliť svoje správanie či kauzy,“ tvrdia predstavitelia hnutia NOVA. Poslanci majú podľa nich v rámci budovy parlamentu dostatočne veľa priestorov, kde môžu tráviť čas v prípade, že si neželajú komunikovať s médiami.

„To, že predseda Národnej rady diktuje novinárom, čo môžu a nemôžu v parlamente natáčať, kde sa môžu pohybovať, a vyhráža sa im odňatím akreditácie, považujeme za hrubý a bezprecedentný útok na slobodu tlače zo strany vládnej moci od novembra 1989,“ vyhlásil Matovič.

Pripomenul, že Národná rada SR je volený orgán platený z daní voličov, a preto majú voliči „plné právo kontrolovať prácu poslancov počas ich pracovnej doby aj prostredníctvom médií“. Sľubuje, že „poslanci hnutia OĽaNO využijú všetky svoje možnosti, aby novinárom v Národnej rade umožnili vykonávať slobodne ich prácu“.

Politici reagujú na nové pravidlá pre novinárov, ktoré vo štvrtok zaslala Kancelária Národnej rady SR do redakcií.

190 debata chyba
Viac na túto tému: #parlament #Nova #novinári #Pavol Paška #Igor Matovič
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy