Medzi najčastejšie predpisované patria lieky na psychické choroby

27.01.2014 14:12
Najviac kupujeme lieky proti bolesti
Ilustračné foto. Autor:

Až pätinu z 30 najčastejšie predpisovaných liekov na Slovensku tvoria lieky na ochorenia nervového systému. V poslednom štvrťroku 2013 pacienti spotrebovali 571 484 balení týchto liečiv.

Ide o sedatíva, hypnotiká či prípravky, ktoré utlmujú psychiku. Informovala o tom hovorkyňa ministerstva zdravotníctva (MZ) Martina Lidinská.

„Zo štatistík Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI) vyplýva, že pacientov s duševnými ochoreniami u nás pribúda. Psychiatri v ambulanciách najčastejšie diagnostikujú tzv. afektívne poruchy, ktoré sa prejavujú dlhodobou emočnou reakciou organizmu na stres,“ spresnila hovorkyňa.

Psychické choroby boli v roku 2012 podľa údajov NCZI príčinou takmer 42 000 hospita­lizácií, z toho 56,6 percenta tvorili muži a 43,4 percenta ženy. „U viac ako štvrtiny z týchto pacientov poruchy psychiky a správania zapríčinil alkohol,“ dodala Lidinská s tým, že väčšinu tvorili muži.

Hospitalizáciu často potrebovali aj pacienti trpiaci schizofréniou alebo bludmi. Psychické choroby sa podľa ministerstva nevyhýbajú ani deťom. Z 1328 detí do 14 rokov bolo 63 percent hospitalizovaných pre poruchy správania a emočné poruchy.

#lieky #pacienti #psychické choroby
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku