Disciplinárnym senátom chýbajú predsedovia

O maličký krôčik vpred sa v utorok posunul problém nefungujúcich disciplinárnych senátov, ktoré trestajú sudcov. Súdna rada po niekoľkých mesiacoch zvolila dvoch nových členov senátov, a to poradkyňu ministra Luciu Kurilovskú a sudkyňu bratislavského krajského súdu Petru Príbelskú.

28.01.2014 12:00
Spravodlivosť, súd, súdnictvo, kladivko Foto:
Ilustračné foto.
debata (2)

Stále však chýba sedem z desiatich predsedov senátov. Tých navrhujú sudcovské rady. Kedy by ich mohli zvoliť, nie je jasné, o termíne nových volieb Súdna rada totiž nerozhodla. Či dve nové členky pomôžu sfunkčniť niektoré senáty, sme sa nedozvedeli.

Aj keď senáty pracovali, niekedy nerobili tak, ako mali. Svedčí o tom prípad okresného sudcu, ktorý dva roky nerozhodol o platení výživného. Za tento čas nespravil vo veci ani jeden procesný úkon. Ďalšie dva roky trvalo, kým o jeho disciplinárnom previnení rozhodol disciplinárny súd. Rozhodnutie – sudca zostal bez postihu hoci mu hrozil trest zníženia platu o 50 percent na tri mesiace. Jeho kolegovia z disciplinárnych senátov nezobrali do úvahy, že u tohto sudcu riešili ďalších šesť previnení a Ústavný súd nariadil okresnému súdu zaplatiť sťažovateľovi, ktorý čakal dva roky na rozhodnutie sudcu 2-tisíc eur.

Na disciplinárne konanie čaká dnes asi 40 sudcov. Za minulý rok rozhodli spolu disciplinárne súdy prvostupňové a odvolací spolu osem vecí. Nefunkčnosť a ich pomalé rozhodovanie by malo byť od marca minulosťou.

Parlament by mal už vo februári rokovať o novele zákona o sudcoch a prísediacich, ktorá má vyriešiť problémy s trestaním sudcov, ktorí pochybili. Rezort spravodlivosti navrhuje, aby boli senáty každoročne vytvárané cez rozvrh práce. Teda ak niekto zo senátu odíde, automaticky bude z databázy zvolených členov doplnený náhradník. „Dnešný systém funguje tak, že ak niekto vypadne zo senátu, nie je možné, aby tento senát ďalej fungoval, a tak sa celé konanie dostáva do stratena,“ upozornil minister spravodlivosti. Prípady sa budú senátom prideľovať náhodným výberom, aký funguje na všeobecných súdoch.

Určité výhrady k návrhu má štátna tajomníčka rezortu spravodlivosti Monika Jankovská. Ak má disciplinárne konanie voči sudcovi splniť svoj účel, má byť prípad nielen rýchlo pridelený senátu, ale aj rýchlo rozhodnuté o postihu, upozorňuje bývalá sudkyňa. Niektoré tieto zákonné predpoklady v novele zákona podľa nej absentujú.

Návrh kritizujú aj sudcovia. Člen Súdnej rady Dušan Čimo vidí problém najmä v systéme výberu ich predsedov a členov. „Netransparentný výber v rámci volieb v Súdnej rade, ničím neodôvodnené odmietanie niektorých kandidátov či, naopak, preferovanie iných kandidátov, ktorí môžu byť z viacerých hľadísk sporní, už dokázal viacerých vhodných kandidátov na tieto posty odradiť,“ tvrdí Č­imo.

Sudcovia predložili Zásady sudcovskej etiky

Združenie sudcov Slovenska predložilo Súdnej rade Zásady sudcovskej etiky. V pracovnom materiáli dokument všeobecne pomenúva princípy, hodnoty a vlastnosti sudcu. Nezávislosť sudcu má napríklad posilňovať to, aby sudcov súkromný život neovplyvňoval verejný obraz o nestrannosti jeho práce. Nestrannosť mu však nemá brániť, aby sa zúčastňoval na spoločenskom živote. Hlavnú časť svojho pracovného času má sudca venovať svojim súdnym aktivitám a počas výkonu funkcie sudcu odmietať akékoľvek dary alebo výhody pre seba alebo svojich blízkych. Minister spravodlivosti Tomáš Borec vyzval sudcov, aby si vypracovali nový etický kódex. Jeho porušenie má byť v budúcnosti dôvodom na začatie disciplinárneho konania voči sudcovi. S tým sudcovia nesúhlasia a citujú v materiáli stanovisko Konzultačnej rady európskych sudcov, že etické správanie sudcov by nemalo byť zákonnou, ale etickou kategóriou. Inak je to podľa nich zasahovanie výkonnej moci do tvorby týchto pravidiel. (vv)

© Autorské práva vyhradené

2 debata chyba
Viac na túto tému: #sudcovia #disciplinárne konanie #senáty