Fio bankaFio banka

Neonacistom z nitrianskeho baru sa budú venovať mimoriadne výbory

Prípadom z Nitry, kde neonacisti terorizujú študentský bar, sa budú zaoberať dva mimoriadne výbory NR SR.

28.01.2014 17:24 , aktualizované: 21:09
parlament, poslanci Foto:
Ilustračné foto.
debata (21)

Opoziční poslanci iniciovali zasadnutie Výboru NR SR pre obranu a bezpečnosť a Ústavnoprávneho výboru. Po odovzdaní potrebných podpisov sa musia schôdze výborov konať do siedmich dní.

„Boli zverejnené informácie o pomerne závažnom útoku na bezbranných ľudí v Nitre, z ktorého sú podozriví extrémisti. Zdá sa, že polícia pozná páchateľov, lebo je to na kamerách, tak chceme vedieť, že čo sa deje. Uplynul nejaký čas, nikto zrejme nebol obvinený,“ povedal Daniel Lipšic (nezaradený), ktorý inicioval zasadnutie brannobezpečnostného výboru. Na ňom by si chcel vypočuť ministra vnútra Roberta Kaliňáka (Smer) aj policajného prezidenta Tibora Gašpara.

Opoziční poslanci na Ústavnoprávnom výbore chcú zase pozvať generálneho prokurátora Jaromíra Čižnára, aby vysvetlil postup dozurujúceho prokurátora v tomto prípade. „Myslíme si, že nie je normálne, aby štyri mesiace nebolo vyšetrovateľovi jasné, či sa skutok stal, či je trestným činom a kto sú osoby podozrivé z jeho spáchania. Chceme od generálneho prokurátora vedieť, ako je možné, že štyri mesiace nebol štát schopný vykonať tak základný procesný úkon, ako je vznesenie obvinenia,“ povedal podpredseda Ústavnoprávneho výboru NR SR Radoslav Procházka (nezaradený).

Poslanec pripustil aj verziu, že vyšetrovateľ spoznal na zázname medzi útočníkmi svojho kamaráta. „Ale na to je v tomto štáte prokuratúra a dozorujúci prokurátor, ktorý má dbať o to, aby trestné konanie prebiehalo bez zbytočných prieťahov,“ upozornil Procházka.

Aj Gábor Gál (Most-Híd) je presvedčený, že prokuratúra by mala konať. Zároveň zdôraznil, že čím dlhší čas od skutku uplynie, tým bude dokazovanie ťažšie.

Okruh osôb, ktoré budú môcť rozhodnúť o zostrelení lietadla, sa má rozšíriť

Okruh osôb, ktoré budú môcť v prípade narušenia vzdušného priestoru rozhodnúť o zostrelení lietadla alebo iného vzdušného objektu, sa zrejme rozšíri. Zmenu má priniesť novela zákona o Ozbrojených silách Slovenskej republiky (OS SR), ktorú v utorok poslanci NR SR posunuli do druhého čítania.

O prerušení letu v súčasnosti rozhoduje minister obrany. V čase jeho neprítomnosti tak po poverení predsedom vlády môže urobiť minister vnútra, minister spravodlivosti a minister dopravy. Po novom to môže byť aj iný člen vlády. „Cieľom návrhu zákona je rozšírenie okruhu osôb oprávnených rozhodnúť o použití opatrení OS SR proti narušiteľovi vzdušného priestoru z dôvodu vzájomnej zastupiteľnosti týchto osôb,“ uvádza sa v dôvodovej správe.

Pri narušení vzdušného priestoru môže armáda použiť odklonenie letu, vynútenie pristátia, hrozbu použitia zbrane, vystrelenie varovných výstrelov alebo varovných svetelných signálov mimo narušiteľa vzdušného priestoru. Zostrelenie lietadla je možné, ak z okolností jasne vyplýva, že by vzdušný objekt mal byť použitý proti životom ľudí, na spôsobenie obzvlášť závažného následku a ak ide o jediný prostriedok na odvrátenie tohto nebezpečenstva.

Novela zákon má rozšíriť aj možnosti použitia Ozbrojených síl SR. Tie by po novom mohli zabezpečovať aj ochranu majetku štátu v správe ministerstva obrany, ktorú v súčasnosti zabezpečuje vojenská polícia. „Aplikačná prax poukázala na potrebu rozšíriť možnosti použitia ozbrojených síl o ochranu majetku v správe MO SR,“ uvádza sa v dôvodovej správe.

Nový regulačný úrad by mal viesť Vladimír Kešjar

Novým predsedom Úradu pre reguláciu elektronických komunikácií a poštových služieb by mal byť Vladimír Kešjar, ktorý bol donedávna podpredsedom Telekomunikačného úradu (TÚ) SR. Poslanci Národnej rady SR schválili návrh na prvú voľbu predsedu úradu, o predsedovi budú hlasovať tajne v piatok 31. januára. Kešjara na pozíciu predsedu navrhla vláda ešte koncom minulého roka.

Úrad vznikol od 1. januára 2014 zlúčením dvoch regulačných úradov v pôsobnosti ministerstva dopravy – TÚ SR a Poštového regulačného úradu. Dočasne poverený výkonom funkcie štatutárneho orgánu je Ladislav Mikuš, donedávna predseda TÚ SR. Jeho funkcia sa skončí dňom zvolenia prvého predsedu tohto úradu Národnou radou SR.

Nový regulačný úrad stanovuje nedávno schválený zákon o Úrade pre reguláciu elektronických komunikácií a poštových služieb a Dopravnom úrade. Podľa neho sa päť regulačných úradov v pôsobnosti ministerstva dopravy začiatkom tohto roka zlúčilo do dvoch. Cieľom zákona je podľa ministerstva dopravy znížiť počet rozpočtových organizácií v rezorte, znížiť počet administratívnych zamestnancov a tak dosiahnuť úspory v rozpočtových nákladoch. V prvých troch rokoch pôsobenia dvoch novovzniknutých úradov sa má na ich fungovaní ušetriť 2,129 mil. eur.

Poslanci zároveň schválili aj novelu zákona o vnútrozemskej plavbe, ktorého cieľom je harmonizácia európskeho práva s národným právom. Návrhom zákona sa zároveň zavádzajú zmeny ustanovení týkajúcich sa udeľovania licencií, udeľovania poverení na vykonávanie technických prehliadok plavidiel, ktoré podliehajú registrácii a súčasne podliehajú povinnej klasifikácii, konania o povolení státia plávajúceho zariadenia na vodnej ceste alebo v prístave, či lodných listín, ktoré musí mať plavidlo počas prevádzky.

Niektorým predajcom potravín pribudnú povinnosti

Prevádzkovateľ, ktorý predáva potraviny konečnému spotrebiteľovi a ktorého obrat z predaja potravín v predchádzajúcom kalendárnom roku dosiahol 10 mil. eur, by mal dvakrát ročne zaslať ministerstvu polročný výkaz o percentuálnom podiele obratu z predaja potravín vyrobených na Slovensku na celkovom obrate z predaja všetkých potravín spolu za predchádzajúci kalendárny polrok.

Predpokladá to novela zákona o potravinách, o ktorej poslanci Národnej rady SR diskutovali v závere prvého dňa 29. schôdze parlamentu. V súčasnosti musia obchodníci hlásiť päť najčastejších krajín pôvodu. Polročný výkaz by mal prevádzkovateľ zverejniť na svojej webstránke a čitateľne na viditeľnom mieste pri vstupe do každej svojej prevádzky na predpísanom formáte A3.

Návrh novely kritizovalo viacero opozičných poslancov. Podľa poslanca za SaS Ľubomíra Galka minister pôdohospodárstva Ľubomír Jahnátek nerozumie rezortu, ktorý vedie, škodí slovenskému poľnohospodárstvu a potravinárstvu, obchodníkom a spotrebiteľom. Jahnátek podľa neho len zavádza novú byrokraciu a škodlivé opatrenia. „Neviem, či robíte viac škody tým, že na ministerstve zamestnávate svojich príbuzných až do dvanásteho kolena, alebo svojimi legislatívnymi paškvilmi,“ odkázal ešte dávnejšie ministrovi pôdohospodárstva.

Facebook X.com 21 debata chyba Newsletter
Viac na túto tému: #poslanci #parlament