Most-Híd predloží návrh na zrušenie imunity sudcov

Ústavný návrh zákona na zrušenie imunity sudcov predloží na marcovú schôdzu parlamentu strana Most-Híd.

29.01.2014 11:35
debata (2)

„Je to dôležité preto, aby sudcovia vedeli, že nestoja nad zákonom, a keď budú konať nezákonne, tak nebudú žiadne prekážky v tom, aby orgány činné v trestnom konaní, polícia, prokuratúra mohli voči nim začať trestné stíhanie. Aby sa nemohli spoliehať na falošnú lojalitu niektorých kolegov, mysliac si, že ich na trestné stíhanie nevydajú, ako sa udialo pred niekoľkými mesiacmi,“ vysvetlil poslanec za Most-Híd Gábor Gál. Dnes o vydaní sudcov na trestné stíhanie rozhoduje Ústavný súd SR.

„Ide o prekážku, je to dosť silný fakt, že keď ma pristihnú, alebo keď sa orgány činné v trestnom konaní dozvedia o mojej nezákonnej činnosti, tak ešte tu mám ďalší element, ktorý mi môže pomôcť,“ dodal Gál. Sudcom by podobne ako poslancom zostala iba tzv. funkčná imunita. To znamená, že sudcovia by požívali imunitu pri výkone funkcie sudcu, nemohli by byť teda stíhaní za rozhodovaciu činnosť a za právny názor, ktorý vyjadria v rozhodnutí.

Zrušenie imunity sudcov dlhodobo podporujú všetky opozičné strany. O zrušení sudcovskej imunity hovoril už v novembri 2012 predseda parlamentu Pavol Paška po stretnutí s predsedníčkou ústavného súdu Ivetou Macejkovou. Súdna rada však v apríli 2013 zrušenie sudcovskej imunity odmietla. Imunitu sudcu považuje za garanciu, že každý účastník súdneho konania má zabezpečený nezávislý a nestranný proces. Vládny Smer odvtedy hľadá konsenzus so zástupcami súdnej moci a návrh na zrušenie sudcovskej imunity do parlamentu nepredložil.

Strana Most-Híd tiež podporuje návrh nezaradenej poslankyne Lucie Žitňanskej, ktorý rozdeľuje funkcie predsedu Najvyššieho súdu SR a šéfa Súdnej rady SR, ktorý podľa Gála zlepšuje situáciu v justícii.

Preradenie dvoch členiek súdnej rady z okresného súdu na najvyšší súd, ktoré budú rozhodovať v nadchádzajúcich voľbách predsedu najvyššieho súdu, evokuje u Gála kupovanie hlasov. „Že týmto niekomu spravím dobre a ona mi to vráti pri voľbe. To sú nečestné, nekorektné konania, ktoré nemajú v súdnictve vôbec čo robiť, a za istých okolností to môže mať aj trestnoprávnu rovinu,“ uzavrel Gál.

2 debata chyba
Viac na túto tému: #imunita sudcov