„Táto analýza nie je postačujúca na objektívne posúdenie postupu orgánov činných v trestnom konaní v predmetných trestných veciach. Krajskému prokurátorovi v Nitre bol vydaný ústny pokyn na predloženie vyšetrovacích a dozorových spisov za účelom preskúmania, a to do štvrtka,“ uviedla hovorkyňa Generálnej prokuratúry SR Andrea Predajňová.
Nitriansky prokurátor dodal analýzu po tom, ako v utorok dostal takýto písomný pokyn od námestníka generálneho prokurátora pre trestný úsek Petra Šufliarskeho. Podľa požadovanej písomnej správy o stave konania chceli rozhodnúť o ďalších zákonných opatreniach.“
Útoky údajných neonacistov, ktorí si údajne berú na mušku ľudí zo študentského baru v Nitre, rozvírili záujem po tom, ako o prípade v utorok informoval a video priniesol portál Sme.sk. Skupina údajných neonacistov z kartárskeho klubu, ktorý sídli na druhej strane ulice, na videu surovo bije ľudí pred študentským barom. Útok sa stal už začiatkom októbra, polícia piatich mužov zadržala a obvinila až po medializácii teraz koncom januára. Podľa ministra vnútra Kaliňáka to nie je dlhý čas.
Kaliňák: Polícia v prípade z Nitry zbierala dôkazy na ťažšie obvinenie
Policajti sa pripravovali na to, aby útočníkov v Nitre mohli obviniť za prísnejšie paragrafy. Takto polícia zdôvodnila ministrovi vnútra Robertovi Kaliňákovi, prečo päticu mužov zadržala a obvinila až teraz v januári, po medializácii videa s bitkou, hoci útok sa stal už začiatkom októbra. „Polícia mala záujem – po tom, čo mala k dispozícii video, pretože ten útok bol naozaj masívny – o kvalifikáciu, ktorá je prísnejšia ako obyčajné ublíženie na zdraví,“ vysvetľoval Kaliňák s tým, že útočníkov chceli obviniť z pokusu o ublíženie na zdraví podľa takého ustanovenia trestného zákona, ktoré sa posudzuje a trestá prísnejšie.
Kaliňák si nemyslí, že príprava na obvinenie trvala polícii dlho, ale pripustil, že teraz už tento krok súvisel aj s medializáciou prípadu. Zatiaľ si nemyslí, že by postup polície mala preveriť inšpekcia ministerstva vnútra. „Tento útok bol vedený s veľkou razanciou,“ poznamenal minister s tým, že prípad je zachytený na kamere a naznačuje snahu o masívny útok, ktorý by mal mať zodpovedajúcu právnu kvalifikáciu. „Niektoré zranenia boli len so šťastím ľahšie, stačili dva-tri milimetre inde a už by to zranenie bolo výrazne ťažšie,“ dodal.
Na obvinenie z vážnejšieho skutku policajti potrebovali dôkazy, napríklad zdravotné posudky. Znalec sa podľa ministra rozprával pravdepodobne s každým poškodeným. Upozornil, že pri takýchto bitkách páchatelia, obvinení z menej závažných paragrafov, neraz vyviaznu len s peňažným trestom.
Na otázku, prečo neboli útočníci najprv obvinení z ľahšieho skutku a neskôr sa im mohlo obvinenie rozšíriť, Kaliňák povedal, že vyšetrovanie možno viesť rôznymi spôsobmi. „Ja som dostal toto vysvetlenie,“ povedal s tým, že už spomínané úkony, o ktoré sa policajti snažili, boli veľmi nápomocné.
Druhý útok, pri ktorom vážne zranili aj majiteľa nitrianskeho podniku, sa stal na prelome rokov. „Tam bolo jednoduchšie konanie, 22. januára boli všetky veci ukončené,“ povedal minister. V druhom prípade boli iní útočníci aj iní poškodení, poznamenal. Prvý skutok je kvalifikovaný tak, že páchateľom hrozí až 12 rokov väzenia, za druhý maximálne 10 rokov väzenia.
Kaliňák pripustil, že Nitra má aj problém zo zásahmi policajtov, lebo tam zrušili jedno obvodné oddelenie a druhému zrušili hliadkovú službu. „To je vec, ktorú sme začali naprávať tým, že tú hliadkovú službu zatiaľ vykonáva krajský útvar, ktorým je Pohotovostná motorizovaná jednotka,“ dodal s tým, že nerozumie, prečo k spomínaným zmenám v minulosti došlo.
Minister pripustil, že útočníci by mohli byť na základe svojho výzoru považovaní za záujmovú skupinu. Podľa doterajších informácií však dôvodom bitky bol konflikt v bare, nie rasistický podtext. „Ich samotné správanie je pod drobnohľadom polície, to je fakt,“ uviedol.
Fico: Je správne, že polícia dlhšie zbierala dôkazy
Premiér Robert Fico považuje za správne, že v prípade prvého útoku údajných neonacistov na ľudí zo študentského baru v Nitre sa dlhšie zbierali dôkazy, teda posudky, aby bolo možné vzniesť obvinenia z pokusu o ťažké ublíženia na zdraví. „Aby títo ľudia mohli byť prísnejšie kvalifikovaní z hľadiska ich konania, ako by sa stalo, keby niekto chcel tento prípad vybaviť za tri alebo štyri týždne a dať to do šuflíka ako hotovú vybavenú vec,“ povedal.
Fico si myslí, že by bolo výsmechom, ak by sa na tento prípad „hneď pozrel len tak laicky“ a povedal, že ide len o ublíženie na zdraví, nebodaj prekvalifikovať ho len na nejaký priestupok. „Ak by zrazu mohol niekto takto zaútočiť na ľudí a skončil by priestupkovo stíhaný, alebo iba za trestný čin ublíženia na zdraví,“ dodal Fico. Polícii preto trvala práca dlhšie, získavala dôkazy, najmä posudky, aby sa konanie agresorov dalo posúdiť vážnejšie.
Fico odsudzuje každého, kto robí zle. Považuje za veľmi zlé, ak človek ide na Slovensku do reštaurácie alebo si posedieť si s priateľmi a zabaviť sa a napokon sa stane terčom brutálneho útoku alebo ponižovania. „Ak niekto nemá problém dať facku žene, to len svedčí o tom, čo to je za človeka,“ povedal Fico s tým, že odsudzuje takéto prejavy bez ohľadu na to, kto ich robí.
Po opakovaných útokoch na bar Mariatchi polícia obvinila sedem osôb
V súvislosti s medializovanými útokmi na bar Mariatchi už polícia obvinila siedmich mužov. Potvrdila to nitrianska krajská policajná hovorkyňa Božena Bruchterová. Ako uviedla, piati z nich, 24-ročný Dušan V., 21-ročný Peter S., 26-ročný Boris H., 33-ročný Martin B. a 24-ročný Michal P., sú momentálne v cele policajného zaistenia a vyšetrovateľ spracoval podnet na návrh na ich vzatie do väzby.
„Vyšetrovateľ Okresného riaditeľstva PZ v Nitre po prevzatí spisového materiálu, ktorý obsahoval kamerové záznamy, znalecké posudky z odboru zdravotníctva, výsluchy svedkov, poškodených a podozrivých osôb 28. januára vzniesol obvinenie voči piatim osobám zo zločinov ublíženia na zdraví v štádiu pokusu a výtržníctva,“ doplnila Bruchterová.
Ako pripomenula, obvinenie súvisí s udalosťami z 5. októbra 2013, kedy po hádke útočila skupina mladých mužov na obsluhu baru Mariatchi. „Traja ľudia utrpeli zranenia, ktoré si podľa lekárskej správy nevyžadujú pri správnom liečebnom postupe dobu liečenia viac ako 42 dní. Trojica mužov útočila na ten istý bar aj 1. januára 2014. Jeho majiteľ sa snažil výtržníkov, ktorí rozbíjali okná, zachytiť fotoaparátom. Tí ho napadli a spôsobili mu zlomeninu nohy. Na základe prijatého trestného oznámenia poverený policajt začal trestné stíhanie vo veci trestných činov ublíženia na zdraví a výtržníctva. Ani v jednom z prípadov neboli preukázané znaky extrémizmu,“ uviedla Bruchterová.
Nitriansky vyšetrovateľ už prevzal aj vyšetrovací spis týkajúci sa druhého prípadu z 1. januára 2014. Ten obsahoval okrem iného aj výsluchy svedkov a poškodeného. Na základe zistených informácii vzniesol obvinenie 23-ročnému Jánovi Ď. a 26-ročnému Petrovi S. pre zločiny ublíženia na zdraví a výtržníctva. „V prípade preukázania viny im hrozí trest odňatia slobody na štyri až desať rokov. Obvinení sú stíhaní na slobode. Polícia v súvislosti s týmto nočným barom riešila v minulom roku štyri priestupky proti majetku. Išlo o poškodenie okien a dverí na objekte,“ dodala Bruchterová.
Neonacisti sú v meste postrachom, hovorí zbitý majiteľ baru
Majiteľa nitrianskeho baru Mariatchi Radovana Richtárika príjemne prekvapila podpora, ktorú mu prejavujú ľudia z celého Slovenska po zverejnení záberov útoku holohlavých mužov na jeho podnik.
Ak povedal, také pozitívne prejavy solidarity, ale aj veľkého rozhorčenia nad brutalitou a zbabelosťou útočníkov neočakával. „Tá podpora je naozaj veľká a som milo prekvapený. Ozývajú sa mi kamaráti, aj známi, s ktorými som už dlhší čas nebol v kontakte, ale aj úplne cudzí ľudia. Je to naozaj veľmi silné a teší ma to,“ skonštatoval Richtárik, ktorý je po tom, ako mu útočníci pri bitke zlomili nohu, stále práceneschopný.
Komentovať prácu polície, ktorá zadržala podozrivých po troch mesiacoch od útoku, nechcel. Rovnako ani petíciu s názvom Stop násiliu na Slovensku, v ktorej signatári žiadajú premiéra Roberta Fica, aby za postup pri vyšetrovaní útokov na bar Mariatchi odvolal z funkcie ministra vnútra Roberta Kaliňáka, policajného prezidenta Tibora Gašpara a riaditeľa Krajského riaditeľstva policajného zboru v Nitre Miroslava Michalčíka.
„Podporu verejnosti si naozaj veľmi vážim, rovnako aj odpor ľudí voči násiliu. Ja nemám pocit, že by sa vyšetrovanie nejako extrémne naťahovalo. Právnik mi hneď po útoku vysvetlil, že aj keď polícia má k dispozícii videozáznam, môže to trvať približne tri mesiace,“ hovorí Richtárik.
S názorom, že polícia nepostupovala dostatočne rýchlo a razantne, nesúhlasí ani náčelník Mestskej polície v Nitre Erik Duchoň. „Práve naopak, chcem vyzdvihnúť vynikajúcu prácu pracovníka mestského kamerového systému, ktorý incident spozoroval. Monitoruje zábery z 32 rotačných kamier, ktoré sa točia v 360 stupňoch, čiže nie každý incident dokážu spozorovať. On ho spozoroval, zaznamenal ho celý na kameru, pri tom všetkom kontaktoval operačného pracovníka mestskej polície, ktorý ihneď vyslal na miesto hliadky mestskej polície a prostredníctvom stálej služby aj hliadky policajného zboru,“ pripomína Duchoň.
Ako skonštatoval, do troch minút od vzniku incidentu boli hliadky mestskej polície a hliadky policajného zboru na mieste. „Vykonali zásah, zadržali páchateľov, predviedli ich na útvar a vykonali úkony, ktoré smerujú k podaniu obžaloby na týchto páchateľov,“ vysvetlil Duchoň.
V utorok 28. januára už polícia zadržala piatich útočníkov, ktorí vlani v októbri bili návštevníkov baru Mariatchi. Podľa Richtárika medializácia prípadu určite tempo vyšetrovania urýchlila. Ako skonštatoval, sám bol prekvapený z veľkého rozhorčenia a následného tlaku verejnosti. „Určite to bolo aj vďaka tomu, že bol zverejnený videozáznam, na ktorom je vidieť priebeh bitky. Keby vyšla iba informácia, že došlo k útoku neonacistov, ľudia by zrejme nereagovali tak silne, ako keď všetko mohli vidieť na vlastné oči,“ hovorí Richtárik.
Zároveň pripomenul, že k podobným a často aj brutálnejším útokom neonacistov dochádza v Nitre pomerne často. Sám bol v minulosti aktivistom organizácie Ľudia proti rasizmu a situáciu v meste pod Zoborom pozná. „V Nitre je to naozaj zlé. Dochádza tu k úplne bezdôvodným útokom na nevinných ľudí, doslova pre nič! Neonacisti sú v tomto meste postrachom, ľudia sa často boja ísť večer zabaviť alebo zájsť na pivo, pretože sa neraz stávajú obeťami veľmi vážnych útokov,“ skonštatoval Richtárik.