Adopčný protokol sme s Talianmi zatiaľ nepodpísali

Zmluvu o medzištátnych osvojeniach sme s Talianskom zatiaľ nepodpísali. Minister práce Ján Richter pritom vlani v novembri oznámil, že ešte do konca roka by mal byť protokol hotový. Šéfka Centra pre medzinárodnoprávnu ochranu detí a mládeže Andrea Císarová informovala, že s talianskym ústredným orgánom už dospeli k finálnej verzii a sú pripravení ho podpísať.

02.02.2014 17:13
Adopcia a pestúnstvo Foto:
Adopcie do Talianska minister práce pozastavil 19. februára 2013 pre množstvo pochybení a zlyhaní nášho ústredného orgánu - Centra pre medzinárodnoprávnu ochranu detí a mládeže.
debata

O nových adopciách slovenských detí na Apeninský polostrov rokovali slovenskí zástupcovia s talianskou ministerkou pre integráciu Cecile Kyene vlani 21. novembra. Minister Richter po stretnutí vysvetlil, že pravidlá pre túto krajinu nebudú oproti ostatným štátom ničím špeciálne a pozastavené adopcie sa tak budú môcť riadne obnoviť.

„Bezodkladne a absolútne nemenne trváme na tom, aby jediný partner pre Slovenskú republiku z hľadiska medzinárodných adopcií bola komisia pre medzištátne osvojenia, to znamená ústredný orgán,“ vysvetlil Richter podmienku, ktorú v novembri predstavil talianskej ministerke. Na slovenskej strane bude partnerským orgánom Centrum pre medzinárodnoprávnu ochranu detí a mládeže, a to pre všetky krajiny. Nebudú kvóty, nebudú špecifické deti, nastavujeme rovnaký parameter pre všetky krajiny, doplnila šéfka adopčného centra s tým, že sa vždy bude prihliadať na rodičov a na deti tak, aby bol rešpektovaný najlepší záujem dieťaťa.

„Všetky požiadavky boli v tomto protokole zachované. Vzhľadom na personálne zmeny vo vedení talianskeho ústredného orgánu na začiatku tohto roku však ešte tento protokol nepodpísali. Slovenská strana odoslala konečné stanovisko začiatkom decembra 2013. Momentálne čaká na termín, kedy talianska strana protokol podpíše,“ priblížila najnovšie Císarová.

Adopcie do Talianska minister práce pozastavil 19. februára pre množstvo pochybení a zlyhaní nášho ústredného orgánu – Centra pre medzinárodnoprávnu ochranu detí a mládeže, ktorý v tom čase viedla predchodkyňa Alena Mátejová. V máji minulého roku ich Richter čiastočne obnovil po tom, ako na Slovensko doručili chýbajúce postadopčné správy, popisujúce stav detí žijúcich na Apeninskom polostrove. Obnovenie nastalo kvôli trom deťom, ktorých cezhraničné osvojenia ešte neboli ukončené. Nové osvojenia sa budú môcť rozbehnúť až po podpise nových zmlúv. Najbližšie by sa malo do zahraničia dostať asi 15 detí.

S Monakom, Holandskom a Maltou sme nový protokol už podpísali. V Andorre sa tiež menilo personálne obsadenie vo vedení ústredného orgánu. „Nová riaditeľka nás informovala o záujme pracovať so Slovenskou republikou. Protokol aj s pripomienkami z andorrskej strany nám majú poslať v krátkom čase,“ informovala Císarová. So Švédskom stále rokujeme, Slovensko žiada, aby protokol podpisovali len ústredné orgány. Zástupcovia švédskeho ústredného orgánu rokujú so švédskou vládou o podpise zmluvy. Španielske ústredie informovalo Slovensko 27. januára o tom, že návrh protokolu prekladajú do španielčiny a sú pripravení na rokovania. Momentálne naše Centrum rokuje aj s Portugalskom, s ktorým sa už dohodlo na finálnom znení protokolu. Do polovice februára by mal byť tento protokol podpísaný.

V Nórsku, Španielsku a Rakúsku, Nemecku stále rokujú na vnútroštátnej úrovni.

debata chyba
Viac na túto tému: #deti #adopcie #zmiešané manželstvo