Previerky majú nečestných sudcov vyzliecť z talára

Bezpečnostná previerka čaká zrejme všetkých zhruba 1 400 slovenských sudcov v prípade, že vláda presadí plánovanú reformu justície.

03.02.2014 12:00
rozvod, súd, sudca, proces Foto:
Ilustračná fotografia
debata (6)

Podľa premiéra Roberta Fica je to jediný spôsob, ako súdny stav očistiť od ľudí nerozhodujúcich výhradne na základe zákonov, ale aj pod vplyvom „iných motívov“.

„Nevidíme inú cestu, ako sa na to pozrieť formou previerok,“ uviedol Fico vo včerajšej debate spravodajskej televízie TA3. Pripustil, že v súvislosti s previerkami už raz vznikol ústavný problém, keď sa vyžadovali na výkon funkcie sudcu Špecializovaného trestného súdu. Previerky na požadovaný stupeň „prísne tajné“ im vykonával Národný bezpečnostný úrad (NBÚ), no Ústavný súd neskôr skonštatoval, že išlo o neprípustný zásah vládnej moci do moci súdnej.

Zmenou ústavy, na ktorú potrebuje aj hlasy opozície, však premiér chce dosiahnuť, aby po novom síce previerky zase robil NBÚ, no aby zároveň konečné rozhodnutie, či sudca po jeho prípadných negatívnych zisteniach má opustiť justíciu, zostalo na Súdnej rade.

NBÚ by podľa Fica mal skúmať kontakty sudcov s osobami z podsvetia či pozrieť sa na ich majetkové pomery. „Už pri najnižšom stupni sa napríklad päť rokov spätne preverujú bankové kontá,“ pripomenul. Ako dodal, dali by sa na nich takto zistiť rôzne neštandardné pohyby.

Pavol Hrušovský z KDH ako Ficov partner v diskusii potvrdil, že podporuje každú zmenu, ktorá pomôže očistiť slovenské súdnictvo. K Ficovmu modelu previerok sa však zatiaľ nevyjadril, žiada ho najprv predložiť vo forme konkrétneho návrhu, ktorým sa bude možné seriózne zaoberať. Zvážiť podľa neho treba v tomto procese aj úlohu prezidenta, ktorý vymenúva sudcov na doživotie. Naznačil, že previerky by mohli byť aj spolitizované a viesť k „personálnym čistkám“.

Zásadnou zmenou v justícii by však podľa Hrušovského malo byť oddelenie funkcií predsedu Najvyššieho súdu SR a Súdnej rady SR. Taký návrh z pera opozície je momentálne aj v parlamente. „Poďme sa o tom dohodnúť, schváľme ho ešte na tejto schôdzi,“ vyzval Hrušovský v televízii Fica. „Dobre. Keď vyriešime spôsob kreovania predsedu Súdnej rady, poďme sa o tom rozprávať,“ reagoval premiér.

© Autorské práva vyhradené

6 debata chyba
Viac na túto tému: #sudcovia #justícia #previerky