Cestovky nebudú musieť zverejňovať súhrnnú cenu zájazdov

05.02.2014 11:41, aktualizované: 11:44
parlament, vláda, poslanci
Ilustračné foto. Autor: ,

Cestovné kancelárie nebudú musieť v reklamách uvádzať súhrnné ceny zájazdov, ako to navrhovali v novele zákona o reklame poslanci za OĽaNO Jozef Viskupič, Igor Matovič, Erika Jurinová a Martin Fecko. Vládny Smer v stredu v parlamente ich právnu normu zamietol.

„Verejná propagácia zájazdu prostredníctvom reklamy, ktorá neuvádza súhrnnú cenu zájazdu, predstavuje pre spotrebiteľov problém a možno ju považovať za zavádzajúcu až klamlivú,“ argumentujú opoziční poslanci.

Slovenskí spotrebitelia sú podľa obyčajných po celý rok predmetom záujmu rôznych objednávateľov reklamy vrátane subjektov propagujúcich zájazdy, napríklad cestovných kancelárií. Tieto subjekty zverejňujú mimoriadne zaujímavé ponuky na zájazdy do slovenských i zahraničných destinácií za zdanlivo lákavé ceny, ktoré však podľa nich často nezodpovedajú cenám, ktoré musí spotrebiteľ za zájazd skutočne zaplatiť.

„Cena zájazdu, ktorá sa ponúka prostredníctvom reklamy, totiž nezahŕňa platby za ďalšie služby, ktoré sú súčasťou zájazdu, ani zvýšenie ceny, ku ktorému možno po dohode pristúpiť aj jednostranne, napríklad z dôvodu nečakaného zvýšenia letiskových poplatkov,“ vysvetľujú poslanci za OĽaNO.

Navrhovali preto, aby cestovné kancelárie v reklame uvádzali súhrnnú cenu zájazdu. „Súhrnnou cenou zájazdu sa rozumie cena zájazdu, ktorú spotrebiteľ zaplatí vrátane ďalších platieb za služby, ktorých cena nie je zahrnutá v cene zájazdu, ako aj informácie o možnom zvýšení ceny podľa Občianskeho zákonníka,“ píšu v návrhu.

V prípade, že nie je možné určiť súhrnnú cenu zájazdu by sa objednávateľovi reklamy novelou uložila povinnosť, aby uviedol v reklame reprezentatívny príklad, ktorý okrem ceny zájazdu obsahuje údaje o ďalších platbách za služby, nezahrnutých v cene zájazdu, a údaje o výške týchto ďalších platieb vrátane informácie o možnom zvýšení ceny zájazdu.

KDH nepresadilo obmedzenie herní a automatov

KDH nepresadilo obmedzenie vzniku nových a existencie súčasných herní a umiestňovania herných automatov. Vládny Smer v parlamente zamietol novelu zákona o hazardných hrách, ktorú predložili kresťanskí demokrati. „Chceme vrátiť samosprávam a občanom možnosť ovplyvňovať prostredie, v ktorom žijú. Dopady šíriaceho sa hazardu sú ekonomické, sociálne a kriminálne. Na hazarde zarábajú len krupieri a majitelia kasín. Všetci ostatní prehrávajú,“ zdôvodnil návrh predseda hnutia Ján Figeľ.

Podľa neho sa dnes vytvárajú rozmachom herní a počtu automatov podmienky pre mnohé negatívne javy, ako sú prostitúcia, pranie špinavých peňazí, predaj zbraní. „Sociálne dopady sú nevyčísliteľné, pretože znamenajú rozpad rodín. Gambling je ťažšia závislosť ako od alkoholu,“ zdôraznil.

Novelou chcelo KDH vrátiť obciam, mestám a mestským častiam Bratislavy a Košíc oprávnenia rozhodovať o regulácii, obmedzení alebo vylúčení hazardných hier z územia spravovaného obcou. Tak isto ľudia petíciou, ktorú podpíše minimálne 10 % obyvateľov, by mohli vyvolať tlak na obmedzenie automatov. Ak by obecné zastupiteľstvo nevyšlo v ústrety petícii, bolo by povinné vypísať o jej predmete referendum. V prípade obmedzenia už existujúcich herní a automatov by podľa Figeľa platilo trojmesačné ustanovenie, počas ktorého bude potrebné stav zosúladiť.

#poslanci #parlament #cestovný ruch #cestovné kancelárie
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku