Poslanca Starého Mesta surovo zbili

Otras mozgu, tržné rany na tvári a ďalšie zranenia vyžadujúce si hospitalizáciu utrpel miestny poslanec bratislavského Starého Mesta Marek Čambal. Nominanta Smeru a chirurga Univerzitnej nemocnice Bratislava v piatok ráno surovo zbili neznámi páchatelia. Jedným z motívov útoku môžu byť poslancove vlaňajšie odhalenia v staromestskom zariadení pre seniorov.

, , 10.02.2014 11:10, aktualizované: 11.02.2014 08:00
nemocnica mickiewiczova, univerzitná nemocnica,... Foto: ,
Poslanca miestneho zastupiteľstva Bratislava-Staré Mesto Marka Čambala napadli neďaleko nemocnice na Mickiewiczovej ulici.
debata (57)

Podľa informácií Pravdy 38-ročného Čambala napadli neďaleko jeho pracoviska – nemocnice na Mickiewiczovej ulici – dvaja muži. Prvý ho začal bez varovania mlátiť obuškom, druhý kontroloval, či sa bitke nikto neprizerá.

„Polícia prípad vyšetruje, ja zatiaľ nepoviem nič. Isté však je, že sa bojím o život svoj aj mojej rodiny,“ povedal Čambal, ktorý pripúšťa, že prípad môže súvisieť s kauzou Seniorcentra na Podjavorinskej ulici. Už zhruba pred mesiacom mu pritom niekto úmyselne podpálil auto.

Správu o útoku na poslanca potvrdil aj dekan Lekárskej fakulty UK Peter Labaš. „Našli ho zbitého na parkovisku v blízkom okolí nemocnice, kde pracuje. Ošetrili sme ho a konštatovali najmä zranenia hlavy, konkrétne otras mozgu a tržné rany na tvárovej časti,“ povedal Labaš.

Podľa krajskej policajnej hovorkyne Tatiany Kurucovej sa skutok stal v piatok v ranných hodinách na parkovisku na Sasinkovej ulici. Napadnutý muž utrpel poranenia, ktoré si vyžadujú zatiaľ časovo neurčitý pobyt v nemocnici. „Vyšetrovateľ už v tejto súvislosti začal trestné stíhanie vo veci zločinu ublíženia na zdraví. Po páchateľovi pátrame a prípadných svedkov žiadame o poskytnutie informácií, ktoré by pomohli k objasneniu prípadu,“ uviedla Kurucová, no vzhľadom na počiatočné štádium trestného konania odmietla poskytnúť ďalšie podrobnosti.

Čambal sa pred časom angažoval v prípade zariadenia Seniorcentrum, ktorého zriaďovateľom je miestny úrad Starého Mesta. Bol členom poslaneckej skupiny, ktorá minulý rok v auguste urobila v domove, kde žije niekoľko desiatok zväčša nevládnych prestarnutých občanov, poslaneckú kontrolu. Poslanci pri nej zistili závažné nedostatky.

Po kontrole podal Čambal aj fotodôkazy o tom, že opatrovatelia v zariadení klientov prebaľujú sotva dvakrát denne, dostatočne ich nepolohujú, nedávajú im piť či nerešpektujú predpísanú diétu. Za mesiac pobytu v Seniorcentre pritom klienti museli platiť najmenej 500, no niekedy až 800 eur. Jeho odhalenia potvrdili aj niekoľkí bývalí zamestnanci zariadenia, ktorí argumentovali, že do šetrenia na klientoch ich pod hrozbou krátenia osobných ohodnotení tlačí vedenie. Sám Čambal zdôrazňoval, že mu viacerých ťažko dehydrovaných pacientov priviezli na ošetrenie.

Zbitý poslanec vtedy tvrdil, že o pokojné riešenie situácie požiadal starostku mestskej časti za SDKÚ Tatianu Rosovú. Tá však opakovane odmietla, že by v Seniorcentre došlo k takýmto závažným pochybeniam. Obvinenia z nedostatočnej starostlivosti nepripustila ani vtedajšia šéfka zariadenia Viera Jašková.

V súčasnosti už Jašková v zariadení nepracuje, no naďalej zostáva vo vysokej funkcii na staromestskej radnici, kde už od polovice roka 2011 robí vedúcu oddelenia sociálnych vecí. Jej manžel Štefan Jaška, takisto člen SDKÚ, je zase od roku 2012 šéfom majetkového a investičného oddelenia. Oboch manželov prijala na tieto posty starostka Rosová bez výberového konania.

Po miestnych poslancoch urobilo v Seniorcentre kontrolu aj ministerstvo práce. Jej výsledky zverejnilo v decembri, keď konštatovalo dokopy 24 nedostatkov a navrhlo udeliť zariadeniu v správnom konaní pokutu 200 až 2-tisíc eur. „Zatiaľ tá vec nie je uzavretá. Správne konanie sa oneskoruje, keďže účastníci sa odvolávajú,“ povedal v pondelok hovorca ministerstva Michal Stuška.

Starostka Rosová prijala správu o napadnutí člena svojho zastupiteľstva s pobúrením a zaželala mu rýchle uzdravenie. „Verím, že polícia tento ohavný čin čoskoro vyšetrí a páchatelia budú spravodlivo potrestaní,“ zdôraznila. Ako dodala, dúfa, že sa preukáže, že čin nesúvisí s Čambalovými poslaneckými aktivitami.

PIANO

Prečítajte si aj glosu Martina Krna Čo sa deje v Starom Meste. Ak si chcete prečítať tento článok, zaregistrujte sa v systéme plateného obsahu Piano.

© Autorské práva vyhradené

57 debata chyba
Viac na túto tému: #útok #nemocnica #Staré mesto #Marek Čambal
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy