V kauze piťovcov advokátov nevypočuli, nezbavili ich mlčanlivosti

V kauze údajnej zločineckej skupiny piťovci mal v pondelok pred súdom vypovedať advokát Peter Filip, ktorý v minulosti obhajoval údajnú hlavu gangu Juraja O. alias Piťa.

10.02.2014 12:13
specializovany trestny sud, Pitovci, ZVJS,... Foto: ,
Obžalovaný Juraj O. alias Piťo (vľavo), hlava údajnej skupiny piťovcov.
debata

Napokon sa tak nestalo, pretože nebol zbavený mlčanlivosti. „Ja ho zbavujem mlčanlivosti, ja sa nemám čoho obávať,“ uviedol na súde Juraj O. Filip však apeloval na to, že podľa zákona musí byť zbavenie mlčanlivosti podané písomne. Navyše v minulosti zastupoval v inom prípade aj dvojicu obžalovaných Miroslava A. a Andreja O. Filip poznamenal, že vzťah advokát-klient je trvalý. Dvojica spomínaných obžalovaných vyhlásila, že nevidia dôvod, aby Filipa zbavili mlčanlivosti vo svojej veci a ani tak neurobili. Filipov výsluch prerušili, bude pokračovať vo štvrtok. Peter Filip spočiatku tejto kauzy zastupoval Juraja O. Po výsluchu jedného svedka však ku skutočnostiam, o ktorých hovoril, chcel vyšetrovateľ vypočuť aj advokáta Filipa. Tak sa dostal do pozície svedka, takže už ďalej nemohol zastupovať.

Súd chcel v pondelok vypočuť aj advokáta Dušana Daňového, ktorý v minulosti zastupoval obžalovaného Igora D. a svedka Viktora M. v iných trestných veciach. Igor D. v pondelok nezbavil svojho advokáta mlčanlivosti. „Ja by som bol rád, keby mohol vypovedať, lebo tento človek by toho mal veľa povedať. Ale keď je to takto, tak je to takto,“ poznamenal Juraj O.

Piťovcom v obžalobe pripisujú 19 skutkov

Proces so 17 obžalovanými sa začal na Špecializovanom trestnom súde v Pezinku v auguste minulého roka. V obžalobe im pripisujú 19 skutkov, vyšetrovací spis obsahuje 21 zväzkov s viac ako sedemtisíc stranami. Prokurátor pripisuje obžalovaným, že najneskôr v roku 2005 založili skupinu piťovci, respektíve v nej pôsobili alebo ju podporovali. Pôsobila v Bratislavskom, Trnavskom a Nitrianskom kraji. Šéfom skupiny bol Juraj O. alias Piťo a podľa hierarchie niektorí členovia zabezpečovali peniaze z výpalného, predaja drog, iní zas zbrane či výbušné systémy, ďalší robili ochrankárov. V marci 2011 po konflikte v predajni kebabov v Stupave niektorí členovia napadli a zbili dvojicu mužov za to, že robili problémy v podniku pod ochranou piťovcov. Za robenie problémov jeden člen skupiny žiadal zaplatenie pokuty päťtisíc eur, čo sa napokon nestalo.

Členovia skupiny si údajne vytypovali erotické priváty a od žien žiadali peniaze za poskytovanie ochrany. Piťovi údajne strážnik jeho domu zaobstarával marihuanu, mal ju v strážnici pri dome. Aj ďalší členovia skupiny podľa prokuratúry zabezpečovali drogy – kokaín, pervitín a metamfetamín a ďalej ho predávali. Podľa žalobcu na príkaz Juraja O. zariadili ďalší obžalovaní koncom marca 2010 v Trnave výbuch vozidla BMW a rodinného domu Róberta T. Počas tej istej noci údajne podpálili ďalšie auto, ktoré patrilo jeho spolupracovníkovi. Meno Róberta T. figuruje v medializovaných mafiánskych zoznamoch v skupine nazývanej sýkorovci.

Nálože aj s rozbuškami podľa vyšetrovateľov zabezpečil Piťo. Vraj chcel, aby všetko zapálili naraz ako značku piťovcov. Podobne skúsili zapáliť aj iné auto. Motívom bola napríklad údajná pokuta za poškodenie dverí v podniku, kde majiteľ platil piťovcom výpalné. Pripisujú im aj zapálenie predajne kebabu, čím chceli majiteľov donútiť k plateniu výpalného. K plateniu výpalného údajne donútili aj majiteľa požičovne náradia a dvaja členovia vraj podpálili aj prevádzku letného grilu v Hlohovci. Majiteľ potom súhlasil s platením výpalného.

Na súde už vypovedali na predchádzajúcich pojednávaniach Juraj O. aj ďalší obžalovaní. Juraj O. sa ohradil voči tvrdeniu obžaloby, že by bol šéfom skupiny piťovci, spochybňoval aj výpovede hlavného svedka kauzy.

debata chyba
Viac na túto tému: #súd #kriminálnici #piťovci #mafia