Polícia: Poľský pedofil určite nie je na Slovensku

Poľský pedofil a štvornásobný vrah Mariusz Trynkiewicz (52), ktorého minulý týždeň prepustili z väzenia v Poľsku, sa na Slovensku nenachádza. Vyhlásil to v pondelok policajný prezident Tibor Gašpar.

17.02.2014 13:42, aktualizované: 15:56
Mariusz Trynkiewicz, pedofil, Poľsko, vrah, Foto:
Denník Fakt už mesiac pred utorkovým prepustením z väzenia priniesol na titulnej strane obrázok s predpokladanou aktuálnou podobou "beštie", ako nazval pedofilného sériového vraha Mariusza Trynkiewicza.
debata (7)

Reagoval tým na medializované informácie portálu Čas.sk o pohybe Trynkiewicza na slobode. „Nenachádzal sa na území Slovenska, ani sa nepredpokladá, že by sa mal nachádzať,“ dodal Gašpar o Trynkiewiczovom pohybe po prepustení a predpoklade do budúcnosti. Ďalej uviedol, že slovenskí policajti komunikujú s poľskými kolegami a sú informovaní o jeho možnom pohybe na poľskom území.

Trynkiewicz si odsedel 25-ročný trest za znásilnenie a vraždu štyroch chlapcov vo veku od 11 do 13 rokov. Český spravodajský server Novinky.cz informoval, že Trynkiewicz dostal novú identitu, pas, byt i prostriedky na živobytie. Poľsko má so Slovenskom a Českou republikou dohodu o spolupráci v rámci programu chráneného svedka, ktorým sa mal stať, pretože v Poľsku mu hrozí lynčovanie, uviedol spravodajský server, ktorý sa odvolával na sobotňajšiu správu poľského denníka Fakt. Gašpar takéto informácie okomentoval tým, že majú „blízko pojmu poplašná správa“.

Šéf slovenských policajtov zdôraznil, že slovenská legislatíva pozná ochranu svedkov, no tá sa netýka prepustených väzňov. Informoval, že Slovensko má s Poľskom bilaterálnu dohodu, ktorá sa týka umiestnenia chráneného svedka. Ak by ho však Poliaci chceli skryť na Slovensku, museli byť poslať žiadosť, ktorá by sa prehodnotila a v prípade, že by jej bolo vyhovené, rozhodnutie by podpisoval policajný prezident.

„Žiadnu takúto žiadosť sme nedostali, žiadnu takúto žiadosť som nepodpisoval a nedošlo ku komunikácii v zmysle takýchto dohôd,“ vyhlásil v súvislosti s medializovanými informáciami Gašpar. Na otázku, ako bude polícia postupovať v prípade, že by tento Poliak prišiel na Slovensko niekedy v budúcnosti, Gašpar uviedol, že polícia by mohla zakročiť, ak by došlo k protiprávnej činnosti.

7 debata chyba
Viac na túto tému: #Mariusz Trynkiewicz
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy