Opozícia odmieta návrh Fica na spoločnú zmenu ústavy

Opozícia neprijme ponuku predsedu Smeru a prezidentského kandidáta Roberta Fica (Smer) na spoločnú zmenu Ústavy SR.

24.02.2014 14:36, aktualizované: 15:30
Ján Figeľ Foto: ,
Ilustračné foto.
debata (21)

Do parlamentu predložila vlastný návrh ústavného zákona. Podporilo ho 40 z celkovo 67 opozičných poslancov.

Fico v nedeľu (23. 2.) ponúkol, že popri definícii rodiny a manželstva, by sa spoločným návrhom mohli do ústavy dostať aj zmeny týkajúce sa justície, ktoré predstavil Smer. Šéf KDH Ján Figeľ oznámil, že takýto výmenný obchod neurobia.

Neobchodujeme, ale konštruktívne rokovať je zodpovedné, vyhlásil Figeľ na tlačovej konferencii v parlamente. Nevidí dôvod, aby zmena ústavy týkajúca sa zakotvenia definície manželstva ako zväzku jedného muža a jednej ženy nenašla širšiu podporu v parlamente. Tento návrh má toľko podpisov, že ak strana Smer nebude chcieť obštrukciami blokovať tento proces, tak v prvom čítaní už len na základe počtu podpisov by mohol prejsť pri minimálnom kvóre prítomných.

Smer chce v ústave presadiť oddelenie funkcie predsedu Najvyššieho súdu a Súdnej rady a vytvoriť podmienky na previerky sudcov. Figeľ pripomenul výhrady pozície k detailom týchto zmien. Sporný je z ich hľadiska navrhovaný spôsob kreovania funkcie šéfa Súdnej rady a problémom podľa neho je aj „retroaktivita“ ohľadom navrhovaných sudcovských previerok.

Pod spoločný opozičný návrh sa podpísalo všetkých 13 poslancov KDH, 9 z celkovo 14 poslancov klubu OĽaNO, 9 z 13 poslancov strany Most-Híd, 6 z 8 poslancov za SDKÚ a traja nezaradení opoziční poslanci. Spoločný postup s vládnou stranou Smer pri zmene ústavy odmietol aj predseda poslaneckého klubu OĽaNO Richard Vašečka. Zároveň oznámil, že otázka posilnenia tradičnej rodiny v ústave by podľa ich hnutia mala byť predmetom referenda.

Vidíme, že aj strana Smer začína v rôznych súvislostiach politicky kupčiť s touto otázkou. My by sme takýto postup neradi, chceme aby táto téma bola naozaj samostatná, hodnotná, aby nebola zaťažená nijakým politickým obchodom. Preto ju podporíme v parlamente a v prípade, že bude možnosť, tak by sme radi s týmito otázkami obrátili aj na ľudí, povedal Vašečka.

Poslanci štyroch opozičných klubov a nezaradení poslanci žiadajú do 41. článku ústavy doplniť definície so zákona o rodine. Tento návrh novely ústavy nejde proti nikomu. Ani proti tým, ktorí preferujú iné alternatívne spôsoby spolužitia. Návrh považujeme za podporu tradičného manželstva, tradičnej rodiny, ktorú považujeme za najideálnejšie miesto pre výchovu našich detí, vysvetlil podpredseda SDKÚ Jozef Mikuš.

Mesežnikov: Ficova ponuka na spoločnú zmenu ústavy by KDH skompromitovala

Kresťanskí demokrati nemohli prijať ponuku premiéra a prezidentského kandidáta Roberta Fica (Smer-SD) a spoločnú zmenu ústavy, domnieva sa politológ Grigorij Mesežnikov. „Mohli by sa tým skompromitovať,“ vysvetlil pre TASR. Mesežnikov ponuku hodnotí ako „manéver“ alebo „trik“.

„KDH, ktoré sa prezentuje ako štátotvorná sila, nemôže pristúpiť na takýto kompromis,“ domnieva sa. To však podľa neho neznamená, že zhoda by nemohla byť dosiahnutá neskôr. „Toto je otázka, ktorá by naozaj mala byť vyriešená ako výsledok celospoločenskej diskusie a nie v hektickej atmosfére prezidentských volieb,“ mieni na margo návrhu kresťanských demokratov.

Návrhy na zmenu ústavy vo volebnom období prvého občana štátu, ktoré predložili vládny Smer-SD a kresťanskí demokrati majú v prvom rade politický akcent, podotkol pre TASR politológ Michal Horský. Premiérov návrh hodnotí ako kompromisný. „Schopnosť uzatvárať dohody a politické kompromisy je tým najlepším odporučením občanovi na výber prezidenta. Je tou najúčinnejšou ponukou,“ je presvedčený.

Návrh KDH podľa Horského dokazuje, že hnutie v prezidentskej kampani stojí predovšetkým o podporu pravicového voliča s výrazne náboženským cítením. „Preto nepredpokladám, že do volieb príde k zmene ústavy. Predpokladám však, že sa upevnia pozície oboch voličských táborov,“ komentuje politológ aktuálne politické operácie.

21 debata chyba
Viac na túto tému: #súdnictvo #manželstvo #ústava #Smer #opozícia
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy