Miesto pre škôlkarov hľadajú aj v školách

Viacerí rodičia, ktorí v týchto dňoch pôjdu na zápis dieťaťa do materskej školy, zostanú odkázaní na drahšie služby súkromníkov. Obecné škôlky najmä vo veľkých mestách nedokážu uspokojiť záujem, na voľné miesta sa tvoria poradovníky aj roky vopred.

, , 27.02.2014 13:15
skolka, deti, škola, prí­prava na školu, učenie Foto: ,
Najviac tried v škôlkach chýba v Bratislavskom kraji.
debata (3)

Počet detí v škôlkach, ktoré spadajú pod samosprávy, tento školský rok stúpol o viac ako dvetisíc, zároveň narástol aj počet neuspokojených žiadostí. Podľa údajov Ústavu informácií a prognóz školstva chodí do materských škôl vrátane súkromných a cirkevných vyše 153-tisíc detí, z nich vyše 145-tisíc do obecných škôlok. Takmer 9 000 žiadostí o obecnú škôlku bolo neuspokojených. Najviac ich bolo v Bratislavskom kraji, ďaleko za ním nasleduje Žilinský.

Nedostatok miest v materských školách je najzjavnejší v Bratislave. „Situácia je naozaj veľmi zlá. Behala som z jednej škôlky do druhej, šťastie sa na nás usmialo až v siedmej. Aj to len vďaka náhode. Keď som už bola úplne bezradná, stretla som sa s inými maminami na detskom ihrisku, ktoré ma nasmerovali do škôlky, kde ešte mali voľné posledné tri miesta,“ opisuje svoje skúsenosti z vlaňajška mladá mamička Dana z mestskej časti Staré Mesto. Dieťa vychováva sama a aj preto bolo pre ňu veľmi dôležité mať dieťa v škôlke, aby sa mohla vrátiť do práce a zarábať.

Pôvodne chcela, aby jej trojročný syn chodil do škôlky neďaleko ich bydliska. „V deň odovzdávania prihlášok som prišla krátko po otvorení škôlky a už som bola asi dvadsiata tretia v poradí. Neprijali nás pre nedostatok miesta. Vysvetlili mi to tak, že už tam boli zapísané deti, ktoré u nich majú súrodencov, ďalšie museli prijať pre ich predškolácky vek a až potom sú na rade tie ostatné,“ dodala.

Aj pre nedostatočnú kapacitu škôlok ministerstvo školstva zatiaľ nerozhodlo o zavedení povinnej predškolskej výchovy. „Skôr sa uvažuje o zavedení bezplatného predprimárneho vzdelávania od štyroch rokov veku detí,“ podotkol hovorca rezortu Michal Kaliňák.

Mestá, kde škôlky chýbajú, hľadajú možnosti, ako počet miest zvýšiť. Okrem rozširovania terajších materských škôl prestavujú nevyužité priestory základných škôl. V Žiline takto vlani otvorili štyri triedy.

„Z pôvodne neprijatých 183 detí, ktoré dovŕšili tri roky a majú trvalý pobyt v meste, sme umiestnili viac ako sto detí do novovytvorených tried,“ uviedol hovorca mesta Pavol Čorba. Od septembra chcú prijímať do ďalších dvoch. O to, či prebudované časti škôl nebudú neskôr chýbať, mesto zatiaľ nemá obavy. „Tento problém zatiaľ nehrozí,“ vraví hovorca.

V Liptovskom Mikuláši plánujú investovať do rekonštrukcie jedného z pavilónov terajšej základnej školy a zriadiť tam dve triedy pre 40 škôlkarov. „Kapacita základnej školy nie je využitá,“ argumentuje Ján Jurkovič, vedúci oddelenia vzdelávania mestského úradu.

V Banskej Bystrici je takmer 30 mestských škôlok a zdá sa, že by mohli stačiť. Banskobystričanka Jana Kolláriková má ročného syna a ako vraví, jej kamarátky s malými deťmi zatiaľ s ich umiestnením v mestských škôlkach problém nemali. „Teraz to je celkom v pohode, ale obávam sa, čo bude o nejaké dva roky, keď to začne byť aktuálne aj pre nás, pretože nastúpia silnejšie ročníky,“ hovorí.

Počet detí vo veku tri až päť rokov bude podľa odhadov rásť ešte rok-dva. Demografia potom predpokladá postupný pokles. Na základných školách však aj preto treba rátať s príchodom silnejších ročníkov. Počet prváčikov bude stúpať zrejme do roku 2020.

V obciach a mestách, kde sú základné školy dostatočne naplnené, aj preto o ich čiastočnom prerábaní na materské školy neuvažujú. „Základné školy máme naplnené, ale veľký záujem je o umiestnenie detí mladších ako tri roky do škôlky,“ povedala hovorkyňa bratislavskej mestskej časti Ružinov Miroslava Štrosová.

V Ružinove sa preto rozhodli pre rozširovanie jednej vlastnej materskej školy, schválili aj dotáciu na rozšírenie cirkevnej škôlky. V pláne majú tiež vytvorenie ďalšej, čím by tak malo tento rok pribudnúť 80 miest. Podľa hovorkyne by sa už nemalo stať, že žiadosti rodičov z tejto mestskej časti budú zamietnuté. Vlani ich museli odmietnuť vyše 40.

V ďalšej bratislavskej mestskej časti zas odkúpia súkromnú škôlku, ktorej prevádzkovateľ dlhuje samospráve na nájomnom. „Hľadali sme možnosti rozšírenia kapacít, a preto sme pristúpili k odkúpeniu vybavenia po súkromnej škole, aby sme vedeli novú škôlku otvoriť už v septembri. Nechceme, aby rodičia museli platiť veľa za súkromné materské školy, chceme im vytvoriť priestor v našich,“ hovorí starostka mestskej časti Karlova Ves Iveta Hanulíková. Vlani tam odmietli vyše stovku žiadostí, škôlka, ktorú samospráva získa, by mala mať kapacitu vyše 60 miest.

Niektoré mestá otvárajú nové triedy materských škôlok aj pre prísnejšie pravidlá, ktoré v škôlkach začali platiť od septembra. V triedach, kde sú menšie deti, môže byť najviac 20 detí, triedy s deťmi v predškolskom veku môžu mať 22 detí. Počet detí v škôlkach, o ktoré je veľký záujem, sa tak znižoval. V niektorých materských školách totiž tieto počty na návrh obce a so súhlasom rady školy prekračovali, po novom je to na rozhodnutí riaditeľky školy. Počet detí v triede však môže zvýšiť najviac o tri.

© Autorské práva vyhradené

3 debata chyba
Viac na túto tému: #škôlky #školy #žiaci #čakanie
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy