Štyri vrtuľníky s vojenskou kamuflážou išli do Sudánu

Štyri vrtuľníky s vojenskou kamuflážou, ktoré firma označila za civilné, z Popradu odleteli do Afriky do nepokojného Sudánu.

27.02.2014 13:05 , aktualizované: 19:38
debata (20)

Cieľ cesty ukrajinského nákladného Antonova podvečer potvrdili Rozhlasu a televízii Slovenska Letové prevádzkové služby. Na akom letisku Antonov pristál, však Letové prevádzkové služby nevedeli spresniť.

Sudán je dlhodobo zmietaný vojnovými konfliktami. Jeden z nich sa skončil v roku 2011 rozdelením krajiny na Sudán a Južný Sudán. Do oboch týchto krajín Slovensko ani iné štáty na základe rezolúcie OSN a EÚ nesmú vyvážať zbrane, ani vojenské stroje, či akékoľvek vojenské materiály. Colníci pri nakladaní vrtuľníkov kontrolovali náklad priamo na popradskom letisku. Podľa nich tovar formálne nebol v únii, pretože bol v colnom sklade a cez Slovensko tak len cestoval. „Išlo o tovar určený na humanitárne účely. Tovar nebol prepustený na územie spoločenstva. Slovensko bolo len krajinou, kde bol tovar uskladnený v colnom sklade, takže vyrubiť clo nebolo potrebné,“ povedala hovorkyňa finančnej správy Patrícia Macíková.

Štyri vrtuľníky tipu MI 171 E naložili do lietadla ešte v stredu počas dňa. Stroje mali byť istý nešpecifikovaný čas uskladnené v hangári súkromnej spoločnosti Air Transport Europe na popradskom letisku. Vrtuľníky označili na letisku ako civilné. „Používajú sa na stavebno-montážne práce, hasenie požiarov, ťažbu dreva ako aj humanitárnu činnosť. Prepravu si zabezpečuje obchodný partner,“ uviedla hovorkyňa ATE Poprad Zuzana Turočeková. Firmu, ktorá celý obchod zorganizovala, Letové prevádzkové služby ani colníci neprezradili. Zatiaľ tak podľa RTVS stále nie je jasné, kto vrtuľníky kúpil, od koho a ani komu ich cez Slovensko dodal. Stroje s vojenskou kamuflážou však nepochádzajú zo slovenského ministerstva vnútra ani z armády.

20 debata chyba
Viac na túto tému: #rezort vnútra #Poprad #vrtuľník MI 171 E #nákladné lietadlo #rezort obrany