Zločin oznamuje iba 12 percent Sloveniek, keď je páchateľ ich partner, a len o dve percentá viac vtedy, ak ide o iného muža. Celkovo je to v 28 štátoch únie horšie už iba v Estónsku (11 a 11 percent), v Česku (14 a 9 percent) a vo Fínsku (10 a 15 percent). Naopak, násilie zo strany partnera najviac udávajú ženy v Luxembursku (31 percent) a cudzích mužov Poľky (29 percent). V každej členskej krajine EÚ sa do prieskumu zapojilo 1 500 žien.
Zlá štatistika vyznela pre Slovensko aj v prípadoch obťažovania v kybernetickom priestore. (Pýtali sa žien, či s tým majú skúsenosť od dovŕšenia 15 rokov.) Konkrétne do tejto kategórie v ankete zaradili nevyžiadanú elektronickú poštu a esemesky so sexuálnym obsahom a neprijateľný postup na internetových sociálnych sieťach. „V Dánsku a vo Švédsku to zažilo zhodne 18 percent žien, na Slovensku 17 percent,“ uvádza sa v správe Agentúry EÚ pre základné ľudské práva. Tieto tri štáty skončili najhoršie. Naopak, najmenej skúseností s takýmito prípadmi majú Rumunky (5 percent).
V prieskume sa pýtali aj na to, či boli sexuálne zneužité, keď boli ešte maloleté. Najviac alarmujúce zistenia vyšli o Francúzsku a Holandsku, kde pohlavné zneužitie priznala pätina opýtaných, keď mali menej ako 15 rokov. Slovensko sa v tomto prípade ocitlo v lepšej časti krajín (4 percentá).
Prieskum odhaľuje rozsah zneužívania, ktorému sú ženy vystavené doma, v práci, na verejnosti, ale aj na internete, citovala agentúra SITA Ninu Pánikovú zo Slovenského národného strediska pre ľudské práva. „Považujeme za nevyhnutné, aby sa na Slovensku zvyšovalo povedomie aj v tejto oblasti porušovania ľudských práv,“ zdôraznila.
SITA upozornila, že správa poukazuje na to, že partner fyzicky či sexuálne týral 22 percent žien v celej EÚ, na Slovensku ich bolo 12 percent. „Súčasný partner na Slovensku psychicky týral 34 percent žien, bývalý partner 46 percent opýtaných žien u nás. Išlo napríklad o verejné ponižovanie, zákaz opúšťania domova, nútenie sledovať pornografiu či hrozby násilia,“ vyplýva z prieskumu.
Členské štáty by mali podľa Agentúry EÚ pre základné práva ratifikovať Dohovor Rady Európy o predchádzaní násiliu na ženách a domácemu násiliu a o boji proti nemu (Istanbulský dohovor), pripomenula SITA. „Zatiaľ tak urobilo len Rakúsko, Taliansko a Portugalsko, podpísalo ho však 17 členských štátov EÚ vrátane Slovenska. Polícia, zdravotnícki pracovníci, zamestnávatelia či služby, ktoré sa špecializujú na podporu obetiam, musia byť vyškolení, mať na to zdroje a potrebné právomoci na ich oslovovanie. Polícia a podobné služby by mali takisto absolvovať odbornú prípravu, aby vedeli formy násilia rozpoznať a následne ich vyšetriť. Zhromažďovanie údajov o násilí páchanom na ženách by sa malo zlepšiť a harmonizovať v rámci členských štátov, ale aj medzi nimi,“ napísala tlačová agentúra.
Prieskum Agentúry EÚ pre základné práva
- V ankete oslovili 42-tisíc žien v 28 členských štátoch Európskej únie. Boli vo vekovej skupine 18 až 74 rokov. Tento prieskum zameraný na násilie a obťažovanie je najrozsiahlejší, aký sa vôbec v EÚ uskutočnil.
- Vyplynulo, že približne tretina má skúsenosť s fyzickým alebo sexuálnym násilím. Každá dvadsiata žena sa priznala, že bola znásilnená. (Pýtali sa na ich životné príbehy po dovŕšení 15 rokov života.)
- V prípadoch domáceho násilia 67 percent opýtaných uviedlo, že útok nenahlásili na polícii. Pokiaľ ide o sexuálne obťažovanie, to sa často vyskytuje na pracovisku.
- Keď sa časť výsledkov prepočíta na počet žien žijúcich v EÚ, ukáže sa veľmi znepokojujúca štatistika: Počas posledných 12 mesiacov pred prieskumom zažilo telesné násilie približne 13 miliónov žien a za rovnaké obdobie to platí o 3,7 milióna žien v prípadoch sexuálneho násilia.