Plénum návrh verejnej ochrankyne práv odmieta z dôvodu podania zjavne neoprávnenou osobou. K tomuto rozhodnutiu ÚS SR pripája odlišné stanovisko sudkyne Ľudmily Gajdošíkovej, sudcu Ladislava Orosza a sudcu Lajosa Mészárosa.
Verejná ochrankyňa práv Dubovcová je presvedčená o tom, že niektoré ustanovenia zákona o pobyte cudzincov a zákona o azyle sú v rozpore nielen s Ústavou SR, ale aj s viacerými medzinárodnými dohovormi. Preto z vlastnej iniciatívy podala návrh na Ústavný súd SR, aby posúdil tieto rozpory.
Ústavný súd mal podľa Dubovcovej posúdiť súlad ustanovení spomínaných zákonov s ústavou, s Dohovorom o ochrane ľudských práv a základných slobôd a tiež s Medzinárodným paktom o občianskych a politických právach. Napadnuté ustanovenia totiž podľa nej umožňujú, aby policajné útvary a Migračný úrad MV SR odôvodňovali niektoré svoje rozhodnutia iba skutočnosťou, že „..ide o bezpečnostný záujem Slovenskej republiky.“
Ombudsmanka je presvedčená, že takéto legislatívne riešenie nie je v súlade s požiadavkou o rovnom postavení strán v konaní pred súdmi, inými štátnymi orgánmi alebo orgánmi verejnej správy. Zároveň odôvodnenie odkazujúce iba na bezpečnostný záujem Slovenska nie je podľa jej názoru v súlade s ústavnými garanciami a garanciami, čo pre spravodlivé konanie poskytujú medzinárodné dohovory, ktorými je Slovenská republika viazaná. „Neumožňuje totiž dotknutým osobám účinne sa brániť a ani predkladať dôkazy, ktorými by sa dali vyvrátiť skutočnosti, ktoré tvoria podklad rozhodnutia policajných útvarov alebo Migračného úradu MV SR,“ argumentovala vlani v novembri Dubovcová.