SDKÚ podľa Freša nepodporí pakt Smeru a KDH

O ochrane manželstva a o zásadných zmenách v justícii by podľa predsedu SDKÚ Pavla Freša mal hlasovať parlament až po prezidentských voľbách.

09.03.2014 11:51
Pavol Frešo Foto: ,
Šéf SDKÚ Pavol Frešo.
debata (27)

„Obidve témy sú pre SDKÚ dôležité, ale nemali by sa stať súčasťou prezidentskej kampane v prospech vládnej strany. Pakt medzi Smerom a KDH nepodporíme,“ povedal Frešo. Ako uviedol, zmeny musia byť v širšej dohode s ostatnými parlamentnými stranami a ak to Smer myslí vážne, hneď po druhom kole volieb prezidenta sa o návrhoch môže v parlamente rokovať. „V prípade, že hlasovať sa bude ešte pred druhým kolom, navrhnem poslancom o týchto témach nehlasovať,“ dodal Frešo. Podľa predsedu SDKÚ mal Smer šesť rokov na to, aby v justícii urobil poriadok. „Nebudeme sa pozerať na odovzdávanie moci jednej strane,“ ukončil Frešo.

Do parlamentu Smer a KDH predložili spoločný návrh novely ústavy, ktorý rieši oblasti justície a ochranu rodiny. Podpísali ho predseda parlamentu Pavol Paška (Smer) a bývalý predseda národnej rady a šéf poslaneckého klubu KDH Pavol Hrušovský. Návrh oddeľuje funkcie predsedu Najvyššieho súdu SR a predsedu Súdnej rady SR, čo v januári navrhla a predtým aj v roku 2011 presadzovala exministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská.

Šéfa súdnej rady by mala voliť rada samotná, vládny Smer ustúpil z pôvodného návrhu, aby predsedu súdnej rady vyberal prezident. Zrušiť by sa mala trestnoprávna imunita sudcov, ako to v januári v novele do parlamentu predložil poslanec za Most-Híd Gábor Gál (Most-Híd). Previerky sudcov vykonávané Národným bezpečnostným úradom, ako ich navrhoval Smer, z novely nakoniec vypadli, sudcovia by však podľa Pašku mali prejsť istou formou kontroly, respektíve preverenia. Zároveň sa ústava rozšíri o dve vety – definíciu manželstva ako jedinečného zväzku jedného muža a jednej ženy s tým, že Slovenská republika manželstvo všestranne chráni a napomáha jeho dobru.

27 debata chyba
Viac na túto tému: #SDKÚ #manželstvo #KDH #Smer #Pavol Frešo #justícia