Adopcia detí z Indie či Haiti. Sen niektorých manželov

Slovensko bude krajinou, z ktorej deti nielen odchádzajú na adopciu do cudziny, ale budú k nám na adopciu aj prichádzať.

20.03.2014 12:30
debata (4)

Naznačil to minister práce, sociálnych vecí a rodiny Ján Richter pri hodnotení vývoja medzištátnych adopcií za minulý rok. „Ozývajú sa ľudia, ktorí majú záujem o adopciu detí z cudziny. V budúcnosti to bude jedna z nových úloh pre Centrum medzinárodnoprávnej ochrany detí a mládeže,“ povedal Richter na rokovaní parlamentného výboru pre ľudské práva. Sám pritom upozornil na to, že na území Slovenska je dosť detí v detských domovoch.

Záujem o osvojenie detí z iných krajín potvrdila aj riaditeľka centra Andrea Císarová. „Čoraz častejšie sa stretávam s manželskými pármi, ktoré si chcú adoptovať dieťa z inej krajiny. Aj keď sa im poukáže na to, že v našich detských domovoch sú deti, ktoré sú pripravené, preferujú adopciu dieťaťa napríklad z Indie. Niektorí hovoria, že by chceli napríklad dieťa z Haiti, lebo vidia, že tam žijú v zlých podmienkach,“ povedala Císarová.

Na adopcie detí z rozvojových krajín je podľa Císarovej potrebné zadefinovať podmienky spolupráce s týmito krajinami. Upozorňuje, že niektoré africké krajiny napríklad neumožňujú adopciu dieťaťa človeku, ktorý tam nežije najmenej osem mesiacov. „Druhá vec je, ako ich naša spoločnosť prijme. Ako sa budú deti z Afriky či Indie etablovať v prostredí, kde nemáme veľa takých detí,“ dodala.

Zo Slovenska sú adoptované deti najmä so zdravotným postihnutím, pre ktoré je problém nájsť náhradných rodičov. Vlani odišli na adopciu 4 deti – jedno do Švédska a tri do Talianska. V detských domovoch, ktoré sú plné, zostávajú väčšinou deti, ktoré sú z väčších súrodeneckých skupín.

Teoreticky je možné si adoptovať dieťa z krajín, s ktorými má Slovensko uzavreté zmluvy o medzištátnych adopciách. V súčasnosti je to Holandsko, Malta a Monako. Pripravené sú nové zmluvy s Portugalskom, Andorrou, Talianskom, rokuje sa so Švédskom, záujem o spoluprácu má Nemecko, Slovinsko, Rakúsko, Španielsko, San Marino, Francúzsko a Nórsko. Tieto krajiny však majú záujem o adopciu detí zo Slovenska, nie naopak. „V Európe väčšinou už deti nedávajú na adopciu do cudziny, skôr ich prijímajú z celého sveta ako napríklad Taliansko, Francúzsko či Holandsko,“ upozornila Císarová.

© Autorské práva vyhradené

4 debata chyba
Viac na túto tému: #deti #India #Haiti #adopcie #manželia