Baldachýny nad postieľkou môžu byť nebezpečné

Chýba malým deťom nad postieľkou baldachýn? Nie, veď si to obdobie ani nepamätajú. Ide skôr o snahu mamičiek držať sa módneho trendu. A práve tie by teraz mali spozornieť. Ikea začala sťahovať z predaja baldachýny nad detské postieľky. Deťom totiž hrozí, že by sa nimi mohli zadusiť.

21.03.2014 13:15
debata

Vo svete sa vyskytlo 11 prípadov, keď sa dieťa zamotalo do baldachýnu, ktorý si stiahlo do postieľky, a ten sa mu omotal okolo krku. Našťastie sa deťom nič vážne nestalo. Tri prípady zaznamenali vo Veľkej Británii, po dvoch v Nórsku a Holandsku a po jednom v Kanade, vo Švédsku, v USA a Austrálii. Na Slovensku nezaznamenali zatiaľ ani jeden.

U nás sa predalo viac ako tritisíc rizikových baldachýnov, ktoré mala spoločnosť Ikea v ponuke, vo svete okolo 2,7 milióna.

Na riziká zakrývania postieľky baldachýnom upozorňuje aj detská lekárka Alica Kubinská. Dieťa podľa nej potrebuje dostatok vzduchu, primeraného svetla a nad svojou postieľkou otvorený priestor. „Rôzne takéto baldachýny sú len na okrasu, také čačky pre mamičky. Navyše sa na tom drží prach, je to maximálne nepraktické, zbytočné a ako sa ukázalo v týchto prípadoch, môže to byť aj zdraviu a životu škodlivé,“ povedala.

Lekárka tiež zdôrazňuje, že postieľka by mala byť upravená, čistá, nemali by sa v nej nachádzať nijaké iné veci okrem dieťaťa a prikrývky, ani hračky. „Všetko závisí od rodičov, ako naučia svoje dieťatko spávať v postieľke. Ak ho od malička budú viesť k tomu, že má spávať na jednom mieste, v postieľke, keď bude staršie, bude vedieť, že toto je miesto, kde má spinkať. A nepotrebuje k tomu nijaké zbytočné vnemy,“ dodáva.

Jana Hrehorová z Materského centra Budatko v Bratislave má s baldachýnom nad postieľkou tiež svoje skúsenosti. „Ja som kúpila takú detskú postieľku, moje dieťa to však nijako nezaujalo, po pol roku som ho aj tak dala dolu. Rozumiem, že mamičky chcú mať pre svoje deti vyzdobené postieľky a zaujíma ich to viac ako praktická stránka,“ hovorí.

Hovorkyňa Ikea Jana Hrubcová potvrdila, že Ikea dostala hlásenia o tom, že si dieťa omotalo sieť okolo krku, čím vzniklo nebezpečenstvo udusenia. „Preto sme sa rozhodli preventívne stiahnuť výrobky z predaja a upozorniť zákazníkov na to, aby baldachýn neumiestňovali nad detskú postieľku určenú dojčatám a malým deťom a predišli tak možným rizikám,“ vysvetlila. Zákazníkov vyzvali, aby zakúpené baldachýny priniesli späť do ich obchodných domov, kde im vrátia plnú cenu výrobku.

Spoločnosť oznámila stiahnutie baldachýnov aj Slovenskej obchodnej inšpekcii. „Tým si splnili povinnosti, ktoré im ukladá zákon. Oznámenie sme dostali, teraz budeme žiadať doplňujúce informácie. Okamžite po tom, čo nám ich pošlú, zverejníme upozornenie pre spotrebiteľov na našej webovej stránke,“ uviedla Milota Šedajová zo Slovenskej obchodnej inšpekcie. Zaujímať ich bude, koľko výrobkov dostali, koľko stiahli z predaja a koľko sa ich do predajní po zverejnení výzvy od spotrebiteľov vrátilo.

Baldachýny predáva švédska spoločnosť už od roku 1996 na celom svete. „Zrejme až teraz došlo k prípadom, ktoré môžu znamenať riziko pre dieťa. Pristúpili k tomu seriózne a vyzvali spotrebiteľov, aby ich prestali používať a vrátili ich do predajne,“ dodala Šedajová.

Hrubcová spresnila, že všetky baldachýny spĺňajú požadované normy. „Výrobky vybavené šnúrkami alebo káblami, ako sú napríklad aj závesy či žalúzie, káble od monitorovacej stanice, predstavujú nebezpečenstvo zadusenia, preto by mali byť vždy mimo dosahu malých detí,“ podotkla.

Ikea vyzvala zákazníkov, ktorí si rizikové detské baldachýny kúpili, aby sa kontaktovali na oddelení služieb zákazníkom v ich obchodných domoch, prípadne na zákazníckej linke.

Riziko udusenia hrozí pri používaní baldachýnov Legendarisk, súpravy Minnen, Barnslig Boll, Minnen Brodyr, Himmel, Fabler, Tissla a Klämming.

© Autorské práva vyhradené

Facebook X.com debata chyba Newsletter
Viac na túto tému: #deti