Radoslav Procházka sa vzdáva poslaneckého mandátu, založí stranu

Prezidentský kandidát Radoslav Procházka, ktorý nepostúpil do druhého kola volieb, na brífingu oznámil, že sa vzdáva poslaneckého mandátu. Urobí tak po májovej schôdzi parlamentu.

27.03.2014 10:41 , aktualizované: 16:20
Radoslav Procházka Foto: ,
Radoslav Procházka
debata (270)

Oznámil to na tlačovej konferencii s tým, že je pripravený založiť politickú stranu a sieť ľudí, ktorí sa pokúsia od občanov získať čo najsilnejšie poverenie na premenu štátu ako zlyhávajúceho labyrintu a bremena.

„Odhovárali ma, ale zbytočne. Princíp má prednosť pred pohodlím. Chcem sa uchádzať o dôveru na vstup do služby cez voľby, na zelenej lúke. Je to veľké osobné a politické riziko, ale ak chceme robiť veci po novom, musíme tak robiť úplne všetky a od začiatku,“ vyhlásil.

Májový termín odchodu vysvetlil tým, že chce byť pri schvaľovaní volebných kódexov, keďže má k téme vlastné návrhy. Na otázku, prečo nezanechal mandát už pred rokom, keď opustil KDH, odvetil, že ak by odišiel už vtedy, na jeho miesto by sa bez zrozumiteľného dôvodu dostal človek, ktorý získal vo voľbách mnohonásobne menej hlasov ako on a voči ľuďom by to nebolo poctivé. Teraz to podľa neho zrozumiteľný dôvod má, lebo chce založiť vlastnú stranu a ako jej zakladateľ vyslať ľuďom jasný signál, že strany sa majú do parlamentu dostávať na základe výsledkov volieb.

Ponuku vstúpiť do novej strany dostala aj primátorka Prievidze

Procházka uviedol, že v posledných dňoch rokoval so starostami a primátormi, spomenul primátorku Prievidze Katarínu Macháčkovú. „Musíme sa opätovne stretnúť a rokovať o tom, čo bude obsahovať jej program, vízie či financovanie,“ uviedla Macháčková. Ako pokračovala, chcela by predovšetkým to, aby strana podporovala silné regióny Slovenska. „Aby mala veľa zástupcov samospráv, nielen primátorov, ale aj starostov, lebo práve títo zástupcovia najlepšie poznajú problémy Slovenska,“ vysvetlila.

Radoslav Procházka diskutoval aj s dvoma poslancami, a to s Miroslavom Beblavým (nezaradený) a Andrejom Hrnčiarom (Most-Híd). Na Beblavého chce Procházka naliehať, aby v parlamente zostal, pretože je podľa neho mimoriadnym opozičným poslancom.

Hodnoty, programy, ciele a štruktúry nového subjektu oznámi neskôr. Aktuálne je to totiž v štádiu rozhovorov. Rovnako sa ešte nechcel vyjadriť k financovaniu novej strany. Stranu by chcel mať hotovú už na jeseň, keďže sa plánuje zapojiť do komunálnych volieb.

Na margo vládneho Smeru poznamenal, že je pre neho súperom. „Našou ambíciou je práve vymeniť súčasnú vládu a nahradiť ju niečím, čo ľuďom prinesie praktický osoh a úžitok. Zo smeráckej stability ľudia nemajú nič a my to chceme zmeniť. Som presvedčený, že sa to dá,“ dodal.

Procházka získal v prvom kole prezidentských volieb 403 548 hlasov (21,24 percenta), čím obsadil nepostupové tretie miesto. Získanú podporu označil za záväzok, ktorý sa bude snažiť premeniť na úžitok ľuďom prejavujúcim dopyt po zmysluplnej alternatíve voči súčasnej vláde.

Ak Procházka z parlamentu odíde, jeho voľné miesto obsadí KDH. Práve na kandidačnej listine tohto hnutia sa Procházka do NR SR dostal. Za KDH by mal ako náhradník nastúpiť exposlanec Marián Radošovský.

KDH berie rozhodnutie Procházku na vedomie. „Sme radi, že sa hnutiu vráti poslanecký mandát, ktorý sme získali vo voľbách od občanov. KDH bude silnejšou a razantnejšou stranou v NR SR pri presadzovaní dobrých riešení pre ľudí na Slovensku,“ reagovali kresťanskí demokrati.

Strana SaS nečakala, že sa Procházka namiesto zjednotenia „roztrieštených konzervatívnych síl“ pokúsi založiť vlastnú stranu. „Ale ak sa mu to podarí z tejto novej pozície, môže to byť pre vytvorenie funkčnej alternatívy voči Smeru užitočné. Ďalšie trieštenie by bolo tým najhorším, čo Slovensko potrebuje,“ povedal šéf liberálov Richard Sulík.

K Procházkovi sa pridal aj Andrej Hrnčiar z Mostu-Híd

„Veril som v politický reštart, a v to, že sa nám v strane podarí pritiahnuť voličov. Avšak nestalo sa tak. Po rozhovoroch s Radom Procházkom som sa rozhodol, že sa vydám na tú ťažšiu cestu. Oslovila ma nová vízia politiky,“ povedal v brífingu k založeniu nového politického subjektu poslanec Andrej Hrnčiar z Mostu-Híd.

Podľa vlastných slov má s kolegami z Mostu-Híd dobrý vzťah, ktorý jeho odchod nenarúša. Poďakoval sa jej predsedovi Bélovi Bugárovi za cennú skúsenosť. Jeho víziu v novom subjekte s Radoslavom Procházkom a Miroslavom Beblavým charakterizuje výrok bývalého amerického prezidenta J. F. Kennedyho: „Nepýtajte sa, čo môže štát ponúknuť vám, ale čo vy môžete ponúknuť štátu.“

Most-Híd: Rozhodnutie Hrnčiara je prekvapujúce

Most-Híd prekvapilo rozhodnutie Andreja Hrnčiara odísť z poslaneckého klubu strany a z parlamentu. Ako sa uvádza v stanovisku strany, ktoré poskytol jej hovorca Gabriel Gilány, tento krok je pre stranu prekvapujúci hlavne preto, že všetky jeho vyjadrenia smerom do vnútra strany, ale aj smerom k verejnosti sa niesli v znamení vrcholnej spokojnosti a oceňovania korektného postoja Mosta-Híd k nemu. „Tento krok je prekvapujúci aj preto, lebo sa deje necelé tri týždne po tom, ako Most-Híd na svojej Republikovej rade vyhlásil záujem posilňovať svoj občiansky charakter. V tejto práci bude Most-Híd pokračovať v spolupráci so všetkými politikmi, ktorí chcú občianske Slovensko budovať a nie ho štiepiť,“ uvádza sa v stanovisku.

Strana Most-Híd však akceptuje rozhodnutie Hrnčiara. „Strana Most-Híd od momentu, ako sa Andrej Hrnčiar dostal na jej kandidátku, nič nezmenila na svojom postoji. Nikdy sme mu nekládli žiadne podmienky, netlačili ho do rozhodnutí. Považovali sme to za korektný postup. Dali sme mu slovo, ktoré má v našej strane nezastupiteľnú váhu,“ napísal hovorca v stanovisku s tým, že ponúkli Hrnčiarovi priestor na všetky jeho aktivity.

Hrnčiara by v strane mohla nahradiť Edita Pfundtnerová, ktorá kandidovala za Most-Híd, po voľbách 2012 zo strany vystúpila. Naďalej nie je členkou. Neprezradila, či bude v parlamente pôsobiť ako nezaradená poslankyňa, alebo sa začlení do klubu Mostu-Híd. „Ak pán Hrnčiar vráti mandát, s radosťou prijmem mandát. Pokiaľ ide o moje pôsobenie v parlamente, vyjadrím sa po zložení poslaneckého sľubu,“ povedala.

270 debata chyba
Viac na túto tému: #Radoslav Procházka #poslanecký mandát