Smer odmietol novelu o nahrávaní súdnych pojednávaní

Súdne pojednávania sa nebudú nahrávať na zvukové nosiče. Vládny Smer vo štvrtok v parlamente zamietol novelu Občianskeho súdneho poriadku, v ktorej nezaradená poslankyňa Lucia Žitňanská navrhovala, aby sa z každého súdneho pojednávania, či už občianskoprávneho alebo trestnoprávneho, vyhotovovali zvukové záznamy.

27.03.2014 11:55
NR SR, parlament, Lucia Žitňanská Foto: ,
Lucia Žitňanská navrhovala, aby sa z každého súdneho pojednávania, či už občianskoprávneho alebo trestnoprávneho, vyhotovovali zvukové záznamy.
debata (8)

„Nie je účelom právnej úpravy nahradiť vyhotovovanie zápisnice o pojednávaní, ale vytvoriť doplnkový zdroj informácií o priebehu pojednávania, ktorý bude slúžiť súdu, vrátane súdu vyššieho stupňa, aj účastníkom konania a ich právnym zástupcom,“ vysvetľovala Žitňanská.

Takto vyhotovený zvukový záznam by sa podľa novely mal považovať za súčasť súdneho spisu bez ohľadu na to, či bude zachytený na hmotnom nosiči alebo bude uložený v informačnom systéme používanom na súdoch. „Týmto spôsobom sa zabezpečí aj prístup účastníkov konania a ich právnych zástupcov, respektíve strán v trestnom konaní k záznamu vrátane vyhotovenia kópie za úhradu vecných nákladov, ktorý bude podriadený prístupu k súdnemu spisu,“ priblížila Žitňanská.

Účastníci konania by podľa jej slov mohli odísť zo súdu s nahrávkou ústneho pojednávania. „Je to dôležité a užitočné. Ľudia by mali dôkaz pre prípad, že sa sudca správa neštandardne, ak sa chce účastník konania sťažovať, vieme tiež, že v zápisniciach sú niekedy skrátené prejavy svedkov, takto bude všetko zaznamenané,“ konštatovala exministerka spravodlivosti.

Tento projekt podľa nej odštartovali v roku 2011, sú naň zazmluvnené peniaze zo Švajčiarskych fondov, za vlády Roberta Fica však mešká. „Pýtala som sa ministra Tomáša Boreca minulý rok, interpelovala som ho, kedy projekt nahrávania súdnych pojednávaní spustí. Povedal, že návrhy predloží na schôdzu Národnej rady SR v septembri 2013. Doteraz neprišli,“ uzavrela Žitňanská.

Podľa poslanca za Most-Híd Gábora Gála by nahrávanie súdnych pojednávaní zrýchlilo súdny proces a všetci zúčastnení, vrátane advokátov, by mali o pojednávaniach podrobné informácie.

„Zaznamenávanie súdnych pojednávaní je veľmi dobrá vec, pomôže to súdnym pojednávaniam,“ povedal poslanec za OĽaNO Miroslav Kadúc. Podľa neho čo nie je v zápisnici, akoby sa nestalo, v zápisniciach často chýbajú niektoré informácie povedané na súdnom pojednávaní.

8 debata chyba
Viac na túto tému: #súdy #Smer #nahrávanie #Lucia Žitňanská #súdne pojednávania