Ráno sa obliecť do bielej košele, nahodiť lajblík, zaviazať mašle do vlasov. V škole namiesto elektrického zvončeka klasika. Na začiatku hodiny modlitba s evanjelickým farárom a písanie husacím brkom. Takéto vyučovanie zostane v spomienkach školákov prvého stupňa veľmi dlho.
„Na sviatok Dňa učiteľov sme chceli pripraviť pre deti niečo zaujímavé a netradičné, na čo len tak nezabudnú. Spolu s mojou zástupkyňou Zuzanou Balovou sme sa rozhodli školákom priblížiť, ako vyzerali školy a aj vyučovanie v nich v časoch socializmu, no aj v období 18. a 19. storočia,“ hovorí riaditeľka školy Vlasta Lunterová.
Deti na prvom stupni prišli do školy vyobliekané ako ich praprapredovia, ktorí drali lavice pred dvesto až tristo rokmi. Učitelia sa podľa dostupnej literatúry snažili viesť hodiny v duchu z toho obdobia. „Keďže vtedy bývali v školách prítomní aj farári, nechýbali na začiatku vyučovania ani teraz. Deti sa s evanjelickými farármi manželmi Rumanovcami, ktorí sa tejto úlohy radi zhostili, pred vyučovaním spoločne pomodlili. Potom sa im už venoval učiteľ. Deti si vyskúšali aj písanie husacím brkom a griflíkom,“ povedala Lunterová.
Žiaci starších ročníkov si zase pripomenuli časy socializmu. Niektorí prišli do školy v modrých košeliach s červenými pionierskymi šatkami na krku. Podobne oblečení učitelia deťom okrem riadneho učiva vysvetľovali, ako to vtedy fungovalo. Že deti sa najskôr stávali iskričkami a potom pioniermi. Dozvedeli aj o trestoch ako kľačanie v kúte, ktoré pred viac ako tridsiatimi rokmi bývali v školách bežné.
Učiteľka Zlatica Milatová s pionierskou šatkou priznala, že sa jej oblečenie podarilo nájsť len za pomoci známych a priateľov. Pomáhali aj rodičia. Otec štvrtáka Miška Štefan Horváth poznamenal, že jedno popoludnie strávili hľadaním starého oblečenia v skriniach jeho svokry. „Podarilo sa nám nájsť pioniersku šatku aj zväzácke odznaky. Našli sme aj pioniersku košeľu, ale tá bola veľká a syn si ju nemohol obliecť,“ dodal otec.
Aby retro dni boli v škole dokonalé, rovnošaty z obdobia po druhej svetovej vojne mali aj kuchárky. Počas telesnej výchovy zase nemohla chýbať spartakiáda. „Vyskúšali sme si spoločné cvičenie za zvukov piesne Michala Davida Poupátka,“ povedala telocvikárka Jana Čarná.
Pedagógovia pripravili na chodbe dve výstavy. Jedna predstavovala predmety používané v škole v časoch socializmu, druhá predmety zo škôl pred dvesto či tristo rokmi.
Keď včera popoludní zvonček ohlásil koniec poslednej hodiny, deťom sa na rozdiel od bežných dní zo školy odísť nechcelo.