Do dobrovoľnej celosvetovej akcie Hodina Zeme sa tento rok zapojí viac ako 154 krajín, po piaty raz sa pridá aj Slovensko. 29 miest a obcí už potvrdilo, že dnes od 20.30 h do 21.30 zostanú bez svetla, tma zahalí aj Spišský hrad, Kolonádový most v Piešťanoch či najvyššiu bratislavskú budovu Národnej banky Slovenska.
Podľa koordinátora Hodiny Zeme Jaroslava Merca hlavnou myšlienkou akcie je ukázať, že každý z nás má silu zmeniť svet k lepšiemu a spoločne môžeme urobiť veľké veci. „Začať však musíme od seba, napríklad začneme separovať odpad, využijeme možnosti mestskej hromadnej dopravy a uprednostníme ju pred cestovaním automobilom. Ak to nie je nevyhnutné, budeme šetrne využívať vodu aj elektrickú energiu,“ vymenúva.
Akcia nemusí byť len o zhasnutom osvetlení. Banská Bystrica spolu s občianskym združením chystá aj sviečkový pochod, ktorého súčasťou bude ohňová a bubnová šou. „Verím, že tí, ktorí sa do podujatia aktívne zapoja, ale aj tí, ktorí o ňom budú len počuť, sa aspoň na chvíľu zamyslia a budú sa správať k životnému prostrediu ohľaduplnejšie,“ vraví primátor Peter Gogola.
Osvetlenie vypnú všetky krajské mestá. V Bratislave a Košiciach primátori vyzvali aj domácnosti, aby sa zapojili. V hlavnom meste hodinovú akciu navyše predĺžia. „V sobotu bude počas celej noci vypnuté osvetlenie na symboloch mestskej samosprávy, teda na Primaciálnom paláci a radnici,“ informovala Martina Halušková z tlačového oddelenia bratislavského magistrátu.
V Bratislave sa už štvrtýkrát ponorí do tmy aj Národná banka Slovenska, súčasne s ňou vypnú osvetlenie aj v Múzeu mincí a medailí v Kremnici.
Celosvetová ekologická akcia má centrálu v Singapure. Jej posolstvom je poukázať na možnosť zmeny, ktorá však musí vychádzať od jednotlivca. Medzi svetovými pamiatkami, ktoré podporili akciu zhasnutím svetla, boli sfinga a pyramídy v Gíze, parížska Eiffelovka, most Golden Gate v San Franciscu, rímske Koloseum, ale aj reklamy na kokakolu na námestí Times Sqaure v New Yorku. Medzi podporovateľov patrí aj slovenský kozmonaut Ivan Bella, horolezec a cestovateľ František Kele či minister životného prostredia Peter Žiga.
Nadmerná úroveň svetla v noci najmä vo väčších mestách spôsobuje vážne problémy prírode aj ľuďom. Prispieva ku klimatickým zmenám a narušuje nočný ekosystém. Umelé svetelné znečistenie spôsobuje u ľudí nespavosť a narušuje tvorbu melatonínu, ktorý chráni bunky pred rakovinotvornými nádormi. Nadmerné svietenie je zároveň aj plytvaním energie a peňazí.