Mestá sa na hodinu ponoria do tmy

Chcete sa pripojiť k celosvetovej elite? Stačí len v sobotu večer šťuknúť vypínačom a počas jednej hodiny vydržať v úplnej tme. Zhasnutím svetiel sa každoročne tisícky miest a obcí po celom svete snažia upozorňovať na klimatické zmeny a svetelné znečisťovanie.

, 29.03.2014 17:30
Národná banka Slovenska, NBS Foto:
V Bratislave sa ponorí do tmy Národná banka Slovenska.
debata (8)

Do dobrovoľnej celosvetovej akcie Hodina Zeme sa tento rok zapojí viac ako 154 krajín, po piaty raz sa pridá aj Slovensko. 29 miest a obcí už potvrdilo, že dnes od 20.30 h do 21.30 zostanú bez svetla, tma zahalí aj Spišský hrad, Kolonádový most v Piešťanoch či najvyššiu bratislavskú budovu Národnej banky Slovenska.

Podľa koordinátora Hodiny Zeme Jaroslava Merca hlavnou myšlienkou akcie je ukázať, že každý z nás má silu zmeniť svet k lepšiemu a spoločne môžeme urobiť veľké veci. „Začať však musíme od seba, napríklad začneme separovať odpad, využijeme možnosti mestskej hromadnej dopravy a uprednostníme ju pred cestovaním automobilom. Ak to nie je nevyhnutné, budeme šetrne využívať vodu aj elektrickú energiu,“ vymenúva.

Akcia nemusí byť len o zhasnutom osvetlení. Banská Bystrica spolu s občianskym združením chystá aj sviečkový pochod, ktorého súčasťou bude ohňová a bubnová šou. „Verím, že tí, ktorí sa do podujatia aktívne zapoja, ale aj tí, ktorí o ňom budú len počuť, sa aspoň na chvíľu zamyslia a budú sa správať k životnému prostrediu ohľaduplnejšie,“ vraví primátor Peter Gogola.

Osvetlenie vypnú všetky krajské mestá. V Bratislave a Košiciach primátori vyzvali aj domácnosti, aby sa zapojili. V hlavnom meste hodinovú akciu navyše predĺžia. „V sobotu bude počas celej noci vypnuté osvetlenie na symboloch mestskej samosprávy, teda na Primaciálnom paláci a radnici,“ informovala Martina Halušková z tlačového oddelenia bratislavského magistrátu.

V Bratislave sa už štvrtýkrát ponorí do tmy aj Národná banka Slovenska, súčasne s ňou vypnú osvetlenie aj v Múzeu mincí a medailí v Kremnici.

Celosvetová ekologická akcia má centrálu v Singapure. Jej posolstvom je poukázať na možnosť zmeny, ktorá však musí vychádzať od jednotlivca. Medzi svetovými pamiatkami, ktoré podporili akciu zhasnutím svetla, boli sfinga a pyramídy v Gíze, parížska Eiffelovka, most Golden Gate v San Franciscu, rímske Koloseum, ale aj reklamy na kokakolu na námestí Times Sqaure v New Yorku. Medzi podporovateľov patrí aj slovenský kozmonaut Ivan Bella, horolezec a cestovateľ František Kele či minister životného prostredia Peter Žiga.

Nadmerná úroveň svetla v noci najmä vo väčších mestách spôsobuje vážne problémy prírode aj ľuďom. Prispieva ku klimatickým zmenám a narušuje nočný ekosystém. Umelé svetelné znečistenie spôsobuje u ľudí nespavosť a narušuje tvorbu melatonínu, ktorý chráni bunky pred rakovinotvornými nádormi. Nadmerné svietenie je zároveň aj plytvaním energie a peňazí.

© Autorské práva vyhradené

8 debata chyba
Viac na túto tému: #elektrina #tma #Hodina Zeme