Kaliňák prijal 709 nových policajtov, chcel by ešte 2-tisíc

05.04.2014 14:02
Robert Kaliňák
Minister vnútra Robert Kaliňák. Autor: ,

Minister vnútra Robert Kaliňák prijal do Policajného zboru SR 709 nových policajtov. Čiastočne tak doplnil úbytok stavov oproti vláde Ivety Radičovej, kedy sa počet mužov zákona znížil o 3600.

Na parlamentnej hodine otázok tak Kaliňák odpovedal na otázku poslanca za KDH Pavla Zajaca, podľa ktorého pribudlo 900 nových policajtov. Zajaca zároveň zaujímalo, ako polícia dopĺňa stavy v regiónoch s vysokou zločinnosťou a aký je pomer v počte novoprijatých dopravných policajtov a poriadkových policajtov.

Kaliňák konštatoval, že z novoprijatých 709 policajtov k dopravnej polícii smerovalo 63 mužov zákona a k poriadkovej polícii 471 policajtov. „To znamená, že na ulicu išlo 75 percent všetkých novoprijatých policajtov,“ povedal minister vnútra. O 25 percent sa posilnili aj stavy služieb hraničnej polície vo východných okresoch, ktorí v pásme do 30 km od hraníc riešia aj bežné porušenia verejného poriadku.

Minister vnútra by v ideálnom prípade prijal do polície ešte 2000 nových ľudí. Jeho snom je mať na každom z 265 policajných obvodov minimálne dve hliadky – hlavne na noc, aby polícia vedela predchádzať prípadom, keď na jednom konci obvodu niekto rozbije výklad a na druhom sa nerušene môže venovať napríklad vykrádaniu chát alebo bytov.

Štatistiky o tom, že Slovensko má nadpriemerný počet policajtov, Kaliňák odmieta. „Máločo je tak pokrivené v rámci štatistiky ako práve tieto údaje,“ vysvetlil. Zdôraznil, že Slovensko ako policajtov vykazuje vyšetrovateľov, kriminálnu políciu, osobitné útvary, finančnú políciu aj dopravnú políciu, čo sú zložky, ktoré v mnohých európskych krajinách patria pod iné rezorty a v štatistikách teda nefigurujú ako bežní štátni policajti. Zároveň Kaliňák nesúhlasí s tým, že by Slovensko na ochranu poriadku dávalo viac peňazí oproti iným štátom. Aj tu pripomína, že pod rezortom vnútra pôsobia všetky záchranné zložky a aj hasiči, ktorí v Európe niekedy patria pod kraje, mestá alebo iné štátne rezorty.

Podľa údajov z konca marca sú tabuľkové stavy policajtov a hasičov naplnené približne v rovnakej miere. V Policajnom zbore majú pozície obsadené na 97 percent, v Hasičskom a záchrannom zbore na 97,25 percenta. U hasičov mali na konci februára obsadených 4 045 funkčných miest. „V zásahovej zmenovej službe je voľných 51 miest,“ uviedla Zuzana Farkasová z hasičského prezídia. Policajný zbor má voľných menej ako 700 miest. „Každé krajské riaditeľstvo si obsadzuje voľné miesta podľa vlastných potrieb, predovšetkým ide o miesta vo výkonných útvaroch,“ ozrejmila Silvia Keratová z tlačového odboru Kancelárie ministra vnútra. Policajti pritom výrazne doplnili svoje stavy vlani. Kým v roku 2012 bolo v polícii neobsadených viac ako 1 300 miest, na konci minulého roka ich bolo 643.

#policajti #Robert Kaliňák
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku