Podľa Procházku by bol Fico pre Slovensko užitočnejší ako eurokomisár

Premiér Robert Fico by mal podľa nezaradeného poslanca Radoslava Procházku po májových eurovoľbách skončiť vo funkcii predsedu vlády a začať Slovensko zastupovať ako eurokomisár v Európskej komisii. Podľa Procházku, Miroslava Beblavého a Andreja Hrnčiara by bol Ficov odchod do európskych štruktúr najužitočnejším riešením pre Slovensko.

07.04.2014 16:50
Radoslav Procházka, Andrej Hrnčiar, Miroslav... Foto: ,
Miroslav Beblavý, Radoslav Procházka a Andrej Hrnčiar hovoria o druhom polčase vlády Smeru.
debata (284)

„Vládu dnes vedie človek, ktorého to už nebaví, už sa mu do toho nechce a národu pred pol rokom oznámil, že to svoje, ako premiér, už splnil. Áno, predseda vlády považuje svoje premiérske úlohy za splnené, verejne to priznal. Od človeka v takom duševnom rozpoložení sa nedá očakávať, že tu doma krajinu ešte niekam posunie, že jej bude schopný odovzdať to, čo ona potrebuje,“ povedal novinárom Procházka.

„Tu doma už krajine nemá ako pomôcť, sám to opakovane potvrdil. Ale v Bruseli, to áno, v Bruseli z neho Slovensko ešte môže mať úžitok,“ dodal niekdajší prezidentský kandidát. Ficovi dnes podľa jeho slov chýba ambícia a energia viesť krajinu, z jeho zahraničných skúseností by však Slovensko ťažiť vedelo.

„Nechať vládu sa ďalšie dva roky trápiť nepomôže nikomu,“ vysvetlil Procházka s tým, že ak by Fico išiel za eurokomisára, nového predsedu vlády by si vybrala vládna väčšina, teda Smer. Opakovane konštatoval, že na Ficovu adresu sa nevyjadruje „s krvavými očami“. „Politiku chápeme ako verejnú službu, nie ako bojové umenie,“ doplnil.

Miroslav Beblavý naznačil, že Fico je pri svojich rozhodnutiach citlivý na verejnú mienku. Ak by verejná mienka podporila vo väčšej miere názor procházkovcov na jeho ďalšie pôsobenie, možno predseda vlády na ponuku bude reflektovať.

Na budúci týždeň Procházka predstaví prípravný výbor politického subjektu, ktorý zakladá spolu s Hrnčiarom a Beblavým. Vláde sa za dva roky podľa Procházku podarila jediná dobrá vec – predĺženie čerpania eurofondov v tomto programovacom období o dva roky.

„Vo všetkom ostatnom je vláda slabá. Chýba jej energia a skutočné sebavedomie, chýba jej ambícia pomôcť Slovensku pohnúť sa dopredu. Trúfa si na len tých najzraniteľnejších, na zdravotné sestry, učiteľov, živnostníkov, dôchodkových sporiteľov, malých a stredných podnikateľov, na dohodárov a tak celkovo práve a len na strednú triedu, z ktorej si urobila svojho oslíka otras sa!,“ konštatoval Procházka. Vláda je podľa neho v mentálne zúboženom stave a ani výmena dvoch – troch ministrov nič nezmení.

284 debata chyba
Viac na túto tému: #Robert Fico #Miroslav Beblavý #Radoslav Prochádzka #Andrej Hrnčiar