Slovenská komora sestier: Sestru nemožno nahradiť iným zdravotníkom

Sestry a pôrodné asistentky nemožno nahradiť lekárom ani zdravotníckym asistentom, majú jasne stanovené kompetencie, pre výkon ktorých boli a sú vzdelávané. Odkazuje Slovenskej lekárskej komore (SLK) prezidentka Slovenskej komory sestier a pôrodných asistentiek (SKSaPA) Iveta Lazorová.

22.04.2014 15:02
Iveta Lazorová Foto: ,
Šéfka Slovenskej komory sestier a pôrodných asistentiek Iveta Lazorová.
debata (7)

SLK totižto navrhuje, aby sestru v ambulancii všeobecného lekára mohol nahradiť zdravotnícky asistent, prípadne ďalší lekár. Komora sestier netají, že takýto návrh je pre ňu prekvapujúci. „Chápeme, že v kontexte udalostí posledných dvoch rokov sa snažia lekári, ktorí sestry zamestnávajú, hľadať ‚lacnejšie‘ alternatívy, no práve tento návrh nepovažujeme za najlepší,“ konštatovala Lazorová.

Podľa nej s takouto myšlienkou prišli lekári, ktorí možno ani sami nevedia, čo robí ich sestra v ambulancii. Okrem iného im pripomína objednávanie pacientov na vyšetrenie, odbery, podávanie injekcií, diagnostické výkony, meranie fyziologických funkcií rovnako ako vedenie dokumentácie, asistenciu pri výkonoch či poskytovanie potrebných informácií pacientom. Lazorová podotýka, že ak by neboli na ambulanciách sestry, lekár by denne neošetril 60 pacientov, pretože polovicu práce robia oni.

Tvrdí, že kým lekára v iných krajinách, ktorý nemá na ambulancii sestru, by ani nenapadlo poskytovať diagnostické či liečebné výkony, ak si vyžadujú prítomnosť sestry, lekár na Slovensku by to urobil bez problémov s akýmkoľvek iným zamestnancom. „A poisťovňa by mu tento výkon aj preplatila. Reálne sa to aj deje,“ skonštatovala prezidentka SKSaPA. Komory lekárov sa pýta, či by súhlasili s tým, aby anestéziu podal iný zdravotnícky pracovník ako anestéziológ, prípadne by žlčník operovala sestra.

Prezident SLK Marian Kollár, tvrdí že ich návrh nesmeroval k tomu, aby na ambulancii dlhodobo pôsobili dvaja lekári, pričom jeden by suploval sestru. Ako vysvetlil, prácu sestry by len v určitých prípadoch, napríklad ak by musela ostať doma so svojím chorým dieťaťom, mohol zastúpiť lekár v špecializačnej príprave, ktorý praxuje v danej ordinácii.

„Navrhovali sme a zdalo sa nám to logické, že na určitý veľmi konkrétny časový úsek nemusí byť na ambulancii prítomná sestrička, ale môže ju na tento úsek zastúpiť lekár, konkrétne napríklad rezident,“ skonštatoval Kollár s tým, že takto by sa v prípade absencie sestry nemusela zavrieť ambulancia. Zdravotníckych asistentov zase odporúčali podľa neho ako alternatívu tam, kde je nedostatok sestier. „Na niektoré ambulancie nie sme schopní dostať sestry a tam, kde tá kvalifikácia by umožňovala náhradu zdravotníckym asistentom, tak tam by sme videli priestor pre zdravotníckeho asistenta,“ dodal prezident SLK.

Komora lekárov svoj návrh predostrela v rámci pripomienkového konania k výnosu ministerstva zdravotníctva o minimálnych požiadavkách na personálne zabezpečenie a materiálno – technické vybavenie jednotlivých druhov zdravotníckych zariadení.

7 debata chyba
Viac na túto tému: #zdravotné sestry #slovenská lekárska komora #Iveta Lazorová #Slovenská komora sestier