Žitňanská: Ministerstvo a Smer by mali signalizovať, že nepodporujú Harabina

Bývalá ministerka spravodlivosti a poslankyňa Lucia Žitňanská (Most-Híd) je rada, že jej nástupca v ministerskom kresle Tomáš Borec si uvedomil, že môže zohrať dôležitú úlohu pri voľbe nového šéfa najvyššieho súdu.

25.04.2014 08:39
Lucia Žitňanská Foto: ,
Lucia Žitňanská
debata (62)

Borec avizoval, že aj on plánuje nominovať kandidáta na nového šéfa NS SR, ktorý by tak vo voľbách súdnej rady súperil o tento post s terajším šéfom súdu Štefanom Harabinom (nominovala ho Sudcovská rada NS SR) a Zuzanou Ďurišovou (nominovalo ju združenie Sudcovia Za otvorenú justíciu). „Podľa mňa je dôležité signalizovať, že ani ministerstvo, ani vláda, ani Smer nepodporujú Štefana Harabina,“ uviedla Žitňanská. Boreca už 11. apríla vyzvala, aby nestál v kúte, predstúpil pred verejnosť a navrhol dobrého kandidáta na predsedu najvyššieho súdu, za ktorého sa bude môcť postaviť nielen súdna rada, ale aj verejnosť.

Premiér a neúspešný prezidentský kandidát Robert Fico (Smer) počas predvolebnej kampane viackrát povedal, že by neodporučil Štefanovi Harabinovi znovu kandidovať na funkciu predsedu Najvyššieho súdu SR. „Je objektívny fakt, že predseda najvyššieho súdu rozdeľuje súdnictvo. Preto, ak by sa mňa opýtal pán Harabin, či by som mu odporúčal, aby kandidoval na predsedu najvyššieho súdu, tak by som mu povedal, aby nekandidoval, že mu to neodporúčam,“ povedal Fico 22. marca v diskusnom dueli Rozhlasu a televízie Slovenska k prezidentským voľbám.

Podľa Žitňanskej je dôležité, aby na post predsedu NS SR zvolili dobrého kandidáta. „Minister dnes hľadá akúsi neutrálnu osobu. Ak takú nájde a zároveň to bude dobrý kandidát, tak sa všetci potešíme,“ poznamenala Žitňanská. Borec zatiaľ nepovedal meno kandidáta, ktorého plánuje navrhnúť. Po rokovaní vlády v stredu vyhlásil, že "finišuje“ s rozhovormi o nominácii. Žitňanská si myslí, že aj keby ďalší vhodný kandidát na predsedu NS SR nebol, tak združenie Za otvorenú justíciu dalo dobrú kandidátku Zuzanu Ďurišovú. „Solídnu sudkyňu s dobrým renomé,“ zhodnotila. Táto kandidátka je navyše podľa exministerky aj nekonfliktnou osobou.

Harabin ako predseda Súdnej rady SR vyhlásil voľby na 19. mája. Návrhy kandidátov môžu podávať členovia súdnej rady, sudcovské rady, stavovské organizácie sudcov, zhromaždenie sudcov najvyššieho súdu, sudcovia najvyššieho súdu a minister spravodlivosti do 28. apríla. Päťročné funkčné obdobie na poste šéfa najvyššieho súdu Štefanovi Harabinovi vyprší 22. júna. Harabin bol do funkcie sudcu ustanovený 1. januára 1983 a na NS SR ho pridelili 1. januára 1993.

62 debata chyba
Viac na túto tému: #Štefan Harabin #Lucia Žitňanská #Tomáš Borec