Ústavný súd si vyžiadal verdikt o prepustení Štefana Sz.

Ústavný súd (ÚS) požiadal najvyšší súd (NS), aby mu poslal svoje rozhodnutie o prepustení Štefana Sz., neprávoplatne odsúdeného za dve vraždy. Považuje totiž za nekonkrétne a vágne tvrdiť, že verdikt najvyššieho súdu o prepustení v tomto prípade je dôsledkom staršieho rozhodnutia senátu ústavného súdu v prípade obvinených tzv. piťovcov.

25.04.2014 16:00
debata (5)

„Kým nie je známy text odôvodnenia rozhodnutia NS SR, nie je možné k tomuto tvrdeniu zaujať jednoznačné stanovisko,“ vyhlásila predsedníčka ústavného súdu Ivetta Macejková v stanovisku, ktoré zverejnila na webstránke súdu.

Kancelária Ústavného súdu Slovenskej republiky požiadala Najvyšší súd Slovenskej republiky, aby jej poslal spomínané rozhodnutie, pretože informácie dosiaľ zverejnené v médiách nesvedčia o tom, že by prepustenie Štefana Sz. na slobodu malo byť dôsledkom rozhodnutia senátu Ústavného súdu SR v kauze tzv. piťovcov.

Predseda najvyššieho súdu Štefan Harabin informoval, že v prípade prepustenia Štefana Sz. podá podnet na mimoriadny opravný prostriedok, teda dovolanie. „Podľa môjho názoru došlo k hrubému porušeniu zákona, obvinený nemal byť v žiadnom prípade prepustený z väzby. Ide o nesprávny výklad ústavy a zákona, ktorý je dokonca v rozpore s judikatúrou štrasburského súdu,“ vyhlásil Štefan Harabin. (Čítajte viac v článku Obžalovaný z dvoch vrážd je na slobode, pritom mu hrozí stíhanie za tretiu.)

Ide o dôsledky rozhodnutia v kauze tzv. piťovcov

Podľa Harabina je potrebné, aby sa päťčlenný dovolací senát najvyššieho súdu problémom zaoberal a zjednal nápravu. Ako uviedlo tlačové oddelenie najvyššieho súdu, v prípade prepustenia Štefana Sz. ide o dôsledky rozhodnutia senátu Ústavného súdu SR v prípade obvinených tzv. piťovcov. Harabin vtedy podal disciplinárny podnet na týchto sudcov, pretože bola podľa neho ohrozená trestná politika štátu.

Spomínané rozhodnutie ÚS v kauze piťovci z 22. mája 2013 padlo po ústavnej sťažnosti jedného zo štyroch údajných členov skupiny na to, ako im predlžovali väzbu. Štvorici sa končil termín lehoty väzby a preto ju prokurátor 15. mája 2012 navrhol predĺžiť. Špecializovaný trestný súd však žiadosť prokurátora 24. mája 2012 zamietol a lehotu trvania väzby nepredĺžil.

Proti tomuto rozhodnutiu špecializovaného súdu podal sťažnosť prokurátor špeciálnej prokuratúry a uspel na najvyššom súde, ktorý 6. júna 2012 uznesenie špecializovaného súdu o nepredĺžení väzby zrušil a lehotu trvania väzby predĺžil do 15. októbra 2012. Proti tomuto verdiktu NS SR podal ústavnú sťažnosť obvinený M. Š. Prekážalo mu, že najvyšší súd rozhodol o sťažnosti prokurátora bez toho, aby túto sťažnosť pred tým doručil obvinenému (teda sťažovateľovi) a jeho obhajcovi. Ústavný súd SR to vyhodnotil ako porušenie práv.

Najvyšší súd preto po náleze Ústavného súdu SR musel opäť rozhodnúť o pôvodnej sťažnosti prokurátora proti nepredĺženiu väzby, ale pri opakovanom rozhodovaní ju už zamietol. Väzba sa tak stala nezákonná a obvinených prikázali prepustiť. Dvoch z nich – Mateja Š. a Miroslava A. však hneď zatkli a krátko potom ich Špecializovaný trestný súd v Pezinku vzal do väzby pre obžalobu v inej trestnej veci.

Žiadosť o prepustenie najprv zamietli

Neprávoplatne odsúdeného Štefana Sz. pustili v stredu na slobodu. (Čítajte v článku Dvojnásobného vraha Štefana Sz. pustili na slobodu.) Špecializovaný trestný súd ho vlani 16. októbra odsúdil na doživotný trest vo väzení s maximálnym stupňom za vraždy dvoch mužov, ktorým údajne dlhoval peniaze.

Druhú mŕtvolu Andreja Wolfa našli v jeho garáži pri záhradnej chate po tom, ako ho zadržali. Zatkli ho krátko po vražde Tibora Kováča z Holiar (okres Komárno). Štefana Sz. odsúdili aj za to, že mal nelegálne zbrane.

Obžalovaný sa odvolal, a tak rozsudok putoval v novembri na najvyšší súd. Vo februári si navyše Štefan Sz. podal žiadosť o prepustenie z väzby. Sudca najvyššieho súdu vrátil rozsudok späť na špecializovaný súd a nerozhodol o jeho žiadosti o prepustení. Na špecializovanom súde si to všimli a okamžite žiadosť na prepustenie údajnému vrahovi zamietli.

Štefan Sz. dal sťažnosť na najvyšší súd. O nej v stredu iný sudca najvyššieho súdu Peter Krajčovič rozhodol tak, že Štefana Sz. púšťa na slobodu. Dôvodom rozhodnutia je procesné pochybenie, čím došlo k porušeniu dohovoru o ľudských právach. Najvyšší súd prikázal Špecializovanému trestnému súdu v tejto veci pokračovať.

5 debata chyba
Viac na túto tému: #súd #Ústavny súd #Najvyšší súd #Štefan Sz.