Gašparovič udelil šéfovi Európskej komisie štátne vyznamenanie

Prezident Ivan Gašparovič dnes udelil predsedovi Európskej komisie (EK) José Manuelovi Barrosovi, ktorý je návšteve Slovenska, jedno z najvyšších štátnych vyznamenaní. Rad Bieleho dvojkríža II. triedy Barroso od hlavy štátu dostal za mimoriadne zásluhy o posilnenie postavenia Slovenska v medzinárodných vzťahoch.

28.04.2014 13:30
Ivan Gašparovič, José Manuel Barroso Foto: ,
Predseda Európskej komisie José Manuel Barroso a prezident Ivan Gašprovič počas odovzdávania vysokého šštátneho vyznamenania - Radu bieleho dvojkrힾa.
debata (16)

„Desať rokov uplynulo odo dňa vstupu Slovenska do Európskej únie. Tých desať rokov nebolo jednoduchých, dostali sme sa však do spoločnosti, ktorá robí všetko pre to, aby sa dodržiavali ľudské a občianske práva, aby vo svete vládla demokracia,“ vyhlásil v príhovore Gašparovič.

Na to, aby sme sa do EÚ dostali, sme však podľa prezidenta potrebovali pomoc nielen európskych krajín, ale aj európskych politikov. José Manuel Barroso urobil podľa Gašparoviča pre vstup Slovenska do EÚ všetko už v čase, keď bol vo funkcii predsedu portugalskej vlády.

Šéf Komisie zdôraznil, že potrebujeme jednotu, pretože len vtedy môžeme spolupracovať s globálnymi partnermi. „Len spoločným úsilím môžeme pôsobiť na globálnej sfére,“ dodal.

José Manuel Barroso a premiér Robert Fico. Foto: SITA, Ján Slovák
José Manuel Barroso, Robert Fico José Manuel Barroso a premiér Robert Fico.

Úspech, ktorý Slovensko vstupom do EÚ dosiahlo, je podľa Barrosa dôkazom toho, čoho je únia schopná a aké má kapacity. „Nadovšetko je to ale svedectvo toho, čoho je schopné Slovensko,“ ukončil.

Predsedu Európskej komisie, ktorý do Bratislavy pricestoval pri príležitosti 10. výročia vstupu našej krajiny do EÚ, dnes ešte čaká rokovanie s premiérom Robertom Ficom. Neskôr vystúpi na pôde Ekonomickej univerzity s prednáškou na tému Slovensko v srdci Európy. Univerzita mu udelí titul doctor honoris causa.

Slovensko sa spolu s ďalšími deviatimi krajinami stalo súčasťou EÚ 1. mája 2004.

16 debata chyba
Viac na túto tému: #EÚ #Európska komisia #Ivan Gašparovič #José Manuel Barroso