Odobrili Kováčikovu kandidatúru na špeciálneho prokurátora

06.05.2014 16:03

Ústavnoprávny výbor v utorok odobril kandidatúru Dušana Kováčika na funkciu špeciálneho prokurátora. Generálneho prokurátora Jaromíra Čižnára mrzí, že do výberového konania sa prihlásil iba jeden kandidát.

Pred členmi výboru vyjadril počudovanie nad tým, že ak by niekto zvládal túto funkciu lepšie, prečo nepodal prihlášku do výberového konania. Výbor odsúhlasil, že Kováčik spĺňa všetky podmienky kandidatúry. Väčšina opozičných členov výboru na rokovaní o Kováčikovi chýbala.

Špeciálna prokuratúra si podľa poslankyne za Most-Híd Lucie Žitňanskej po desiatich rokoch pod vedením špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika zaslúži nový impulz a čerstvý vietor v podobe nového vedenia.

„Pán Kováčik je vo funkcii desať rokov. Je dobré, ak sa po rokoch vymenia opraty a inštitúcia môže dostať nový impulz, každý sa po čase opotrebuje,“ povedala pred časom Žitňanská.

Exministerka spravodlivosti považuje za negatívne, že Kováčik sa do konkurzu na špeciálneho prokurátora prihlásil ako jediný uchádzač. „Nesvedčí to o zdravej klíme na špeciálnej prokuratúre. Za normálnych okolností by mal byť o také miesto záujem a mohli by sme vyberať z viacerých kandidátov,“ vysvetlila.

„Vždy je na škodu, ak sa do konkurzu prihlási len jeden kandidát. Nenapĺňa sa potom význam tohto slova,“ povedal skôr poslanec KDH Pavol Abrhan.

Poslanec za SDKÚ Ivan Štefanec si myslí, že Kováčik v princípe vo funkcii nefungoval nijak zle. „Ide o jednu z mála inštitúcií, ktorá sa snažila postupovať konštruktívne, odbornosť ostala zachovaná. S osobou pána Kováčika nemám problém,“ poznamenal Štefanec. Kováčik sa podľa jeho slov neprofiloval ako stranícky kandidát na rozdiel od bývalého generálneho prokurátora Dobroslava Trnku.

Konkurz na špeciálneho prokurátora je podľa strany Sloboda a Solidarita (SaS) iba paródiou výberového konania, keďže sa doň prihlásil len jeden uchádzač. Liberáli konkurz na špeciálneho prokurátora pokladajú za poľutovaniahodnú udalosť, ktorá veľa prezrádza o úbohých pomeroch na prokuratúre i v celom štáte.

Súčasnému špeciálnemu prokurátorovi Dušanovi Kováčikovi sa funkčné obdobie končí v auguste. Vo funkcii je od mája 2004, opätovne ho parlament zvolil v septembri 2009. Teraz sa prihlásil do výberového konania po tretí raz, bol jediným uchádzačom.

Špeciálneho prokurátora do funkcie volí parlament na návrh generálneho prokurátora na základne výberového konania. Funkčné obdobie špeciálneho prokurátora je päť rokov a do funkcie môže byť zvolený iba prokurátor generálnej prokuratúry.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#prokurátor #Dušan Kováčik
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku