Dokáže zákon ochrániť slovenskú pôdu?

Ochráni Slovensko svoju pôdu pred výkupom zahraničnými investormi? Zákon, ktorý by to mal zabezpečiť, má parlament schváliť vo štvrtok.

, 15.05.2014 08:00
pôda, traktor Foto: ,
Ilustračné foto.
debata (24)

Či aj bude skutočne platiť, je otázne. V posledných dňoch sa totiž hovorí o jeho protiústavnosti. Štát v ňom chce totiž prikázať, kto bude mať na pôdu predkupné právo.

Poslanci budú hlasovať, či od prvého júna sťažia prístup zahraničných investorov k poľnohospodárskej pôde. Návrh zákona o nadobúdaní vlastníctva poľnohospodárskeho pozemku predložil minister pôdohospodárstva Ľubomír Jahnátek.

Zákon prešiel parlamentom v skrátenom legislatívnom konaní po tom, čo sa rozpútala ostrá diskusia o nedostatočnej ochrane domácej pôdy. „Ak chceme zabezpečiť, aby nás živila pôda aj na ďalšie desaťročia, dajme predkupné právo tým, ktorí ju budú skutočne aj obhospodarovať,“ vyhlásil Jahnátek.

Podľa novely z dielne agrorezortu by sa mali sprísniť podmienky predaja a darovania poľnohospodárskej pôdy. Pôdu by mali prednostne nadobúdať osoby, ktoré podnikajú alebo pracujú v poľnohospodárskej výrobe najmenej tri roky v obci, v ktorej sa pozemok nachádza, alebo v susednej obci. Kupec, ak je fyzickou osobou, musí mať právoplatný pobyt na Slovensku najmenej desať rokov. Ak pôdu kupuje firma, musí byť u nás registrovaná tiež minimálne desať rokov.

V parlamente tento návrh podrobila časť opozície kritike. „Slovenská pôda si nesporne zaslúži ochranu, ale tento návrh bude možné obchádzať,“ podotkol nezaradený poslanec Radoslav Procházka. Exšéf agrorezortu Zsolt Simon (Most – Híd) poukazuje na to, že zahraniční vlastníci už dnes majú tisíce hektárov. „Keď sa pozriem, že kde sú Dáni, kde sú Nemci, kde sú Holanďania na Slovensku, tento zákon to nezakáže,“ podčiarkol Simon.

Podľa Petra Muránskeho z KDH je novela protiústavná. Ak v parlamente prejde, Muránsky ju zrejme napadne na Ústavnom súde. „Zákon postihuje státisíce vlastníkov pôdy a desaťtisíce tých, ktorí by pôdu chceli kúpiť,“ povedal. Ako problém vníma aj fakt, že pri predaji a kúpe pôdy má mať posledné slovo štát. „Štát nemá čo vstupovať do súkromno-vlastníckych vzťahov,“ vyhlásil. Podľa Muránskeho by mali za tento zákon vyvodiť zodpovednosť tí, ktorí ho pripravili.

Aktuálny šéf agrorezortu však kritiku niektorých opozičných poslancov odmietol so zdôvodnením, že s výnimkou Holandska a Českej republiky majú všetky štáty EÚ regulovaný a veľmi prísny trh s poľnohospodárskou pôdou. „Nie je vôbec pravda, že Slovensko robí nejaký reštrikčný model pri nákupe pôdy, my sme len urobili kompiláciu systémov, ktoré existujú v rámci členských štátov únie,“ podotkol Jahnátek. Napríklad Maďarsko si zadefinovalo v prístupovom procese do únie pôdu ako národné dedičstvo, čiže pri jej ochrane vie uplatňovať iné ochranné mechanizmy.

Tieto zmeny pripravil Jahnátkov rezort preto, lebo prvého mája uplynul desaťročný zákaz nákupu poľnohospodárskych pozemkov zahraničnými vlastníkmi. Všetci farmári tak môžu skupovať poľnohospodárske pozemky bez obmedzenia. Poľnohospodári najmä v produkčných oblastiach sa preto obávajú, že cudzinci im skúpia pôdu a oni nebudú mať na čom hospodáriť.

Prečo so zákonom prichádza ministerstvo neskoro? Jahnátek tvrdí, že dôvodom je veľké množstvo pripomienok počas medzirezortného pripomienkového konania. Dovedna sa ich objavilo až 300. O návrhu zákona muselo Slovensko rokovať aj s Európskou komisiou v Bruseli.

Faktom však je, že aj napriek zákazu dochádzalo k nákupom slovenskej poľnohospodárskej pôdy. Umožňoval to devízový zákon tým cudzincom, ktorí boli spoluvlastníkmi poľnohospodárskych podnikov alebo žili na Slovensku dlhšie ako tri roky. Odhady v podieloch zahraničných vlastníkov polí sa rôznia. Firmy so zahraničnou kapitálovou účasťou už mohli nakúpiť od 40-tisíc až do stotisíc hektárov ornej pôdy.

Farmári zo západnej Európy majú záujem najmä o kvalitné pôdy na Trnavskej tabuli a na Žitnom ostrove. Vysoko atraktívna je však aj pôda v južných okresoch východného Slovenska. Investori skupujú aj pôdu, ktorá môže priniesť výnosy v turizme. Preto mieria aj do oblasti Tatier. Mnoho cudzincov z Holandska, Dánska, Nemecka, ale aj z USA pred koncom moratória hľadalo polia cez rôzne právnické a realitné spoločnosti.

Ceny najkvalitnejšej pôdy na Slovensku sú oproti niektorým krajinám únie podstatne nižšie. Mnohí zo zahraničných vlastníkov však parcely nekupujú, aby na nich pestovali plodiny, ale iba ako dlhodobú investíciu, ktorá má zhodnotiť ich peniaze. Umelo tak zvyšujú ceny polí a bežní farmári nevládzu nakupovať ornú pôdu pre seba.

V úrodných oblastiach sa cena za posledné roky vyšplhala až na 23-tisíc eur za hektár. S týmto zdražením sa musel vyrovnať Mário, ktorý má neďaleko Šamorína malú rodinnú farmu. „Vypestujem na hektári počas úrodného roka asi 4,5 tony jačmeňa, čo pri súčasných cenách znamená výnos z hektára približne 855 eur. Ale aj keď šetrím, kde sa dá, náklady na vypestovanie takéhoto množstva sa blížia k 600 eurám. Návratnosť mojej investície do pôdy pri týchto cenách je deväťdesiat rokov,“ spresňuje Mário.

Na druhej strane však s nákladmi pomáha sčasti aj štát, keďže na každý hektár poskytuje dotáciu, ktorá by mala už čoskoro začať rásť. Od roku 2015 sa totiž má naplno prejaviť zmena v spoločnej poľnohospodárskej politike. Napríklad pestovatelia zemiakov by mali získať 497 eur na hektár a roľníci pestujúci cukrovú repu by mali získať 594 eur na hektár. Ak by sa vlastníci rozhodli zaradiť pozemky do ekologickej produkcie a pestovať na poliach zeleninu, získali by podporu vo výške 529 eur na hektár.

Ako má byť pôda chránená

  • Predajca poľnohospodárskej pôdy má v prvom rade ponúknuť pozemky farmárom z toho istého mesta alebo obce
  • Ak nikto neprejaví záujem, o parcely sa môžu uchádzať roľníci z okolitých obcí alebo miest
  • Až v prípade nezáujmu týchto farmárov môže polia kúpiť subjekt zo zvyšku územia Slovenska či EÚ
  • Časť opozície však návrh zákona kritizuje pre možnú neústavnosť, podľa nej obmedzuje právo nakladať s majetkom
  • Niektorí poslanci tiež hovoria, že prípadný zákon bude možné obchádzať cez nasadené firmy v regiónoch

    (mhl, Pravda)

© Autorské práva vyhradené

24 debata chyba
Viac na túto tému: #pôda #NR SR
Flowers