Babišove zväzky boli vedené riadnym spôsobom, tvrdia z ÚPN

Archívne zväzky, ktoré sa zmieňujú o údajnej spolupráci súčasného českého ministra financií Andreja Babiša s tajnou políciou v komunistickom Československu, boli vedené v súlade s vtedy platnými predpismi.

15.05.2014 17:24
Andrej Babiš, ŠtB Foto: ,
Český minister financií Andrej Babiš.
debata (13)

Pred bratislavským súdom to vo štvrtok vyhlásili Jerguš Sivoš z Ústavu pamäti národa (ÚPN) a jeho kolega Radek Schovánek z českého Ústavu pre štúdium totalitných režimov. Babiš sa na súde snaží preukázať, že v dokumentoch československej Štátnej bezpečnosti (ŠtB) je neoprávnene vedený ako jej agent s krycím menom Bureš a že zväzky boli sfalšované.

Sudkyňa po výpovediach Sivoša a Schovánka rokovanie odročila na koniec júna, kedy sa očakáva prednesenie záverečných rečí oboch strán. Nie je vylúčené, že zároveň bude vynesený verdikt.

„Evidencia (zväzkov Babiša) bola v súlade s internými normami Ministerstva vnútra Československej socialistickej republiky,“ vyhlásil Sivoš. Spochybnil tiež argument žalujúcej strany, že údajný prísľub Babiša k spolupráci s ŠtB sa nemohol uskutočniť na verejnom mieste v jednej z bratislavských vinární, ako to vyplýva z archívnych dokumentov.

Babišov advokát Vladimír Ruman však upozornil, že pri kontrole Babišovho zväzku boli v roku 1988 zistené nedostatky v spise. Podľa Sivoša išlo ale iba o administratívne pochybenie. Sivoš pred súdom tiež popisoval, ako ŠtB získavala na spoluprácu tajných spolupracovníkov. Okrem iného povedal, že naverbovanie osoby, ako agenta tajnej polície nevyžadovalo jej písomný súhlas.

ÚPN, ktorý zväzky po ŠtB spravuje a ktorý čelí Babišovej žalobe, predložil súdu viacero zväzkov, podľa ktorých agent Bureš napríklad donášal ŠtB a navštevoval konšpiračný byt. Celý obsah spisov sa ale nezachoval, pretože ich časti boli skartované. Sivoš na súde vyhlásil, že konšpiračné byty komunistickej tajnej polície mohol navštíviť len preverený agent.

Sivoš bol prvým svedkom, ktorého v spore s Babiš nechal predvolať ÚPN. Po ňom vypovedal bádateľ Schovánek. „Vzhľadom na moje dvadsaťročné skúsenosti som zistil, že dokumenty (o údajnej spolupráci Babiša s ŠtB) pôsobia dojmom autentickosti. Majú náležitosti, ktoré majú mať,“ povedal Schovánek. Vypovedal tiež, že spoluprácu Babiša s ŠtB najlepšie dokazuje záznam, podľa ktorého terajší český vicepremiér vraj za komunizmu podal tajnej polícii informácie o korupcii v podniku Petrimex, v tom Babiš pracoval.

Počas procesu, ktorý odštartoval vlani v júni, vypovedali ako svedkovia okrem iného bývalí pracovníci ŠtB. Tvrdenia týchto svedkov vyznelo v Babišov prospech. Za kľúčové je v médiách označované svedectvo, v ktorom niekdajší dôstojník ŠtB Július Suman pred súdom poprel informácie z archívnych zväzkov, že v 80. rokoch získal Babiša na spoluprácu s tajnou políciou.

Výpovede bývalých príslušníkov ŠtB , ktorí sa pred súdom zastali Babiša, nie sú podľa Sivoša prekvapivé. „Neprezrádzajú (príslušníci ŠtB) svoje zdroje a svojich tajných spolupracovníkov,“ tvrdil.

Babiš vedomú spoluprácu s ŠtB dlhodobo popiera. Vlani v júni na súde iba pripustil, že za komunizmu ako pracovník zahraničného obchodu prišiel do kontaktu s ŠtB. Príslušníci tajnej polície sa podľa neho zaujímali o dovoz nekvalitných fosfátov zo Sýrie.

13 debata chyba
Viac na túto tému: #Andrej Babiš #ÚPN