Košice vyhlásili tretí stupeň povodňovej aktivity

Tretí stupeň povodňovej aktivity vyhlásilo v sobotu popoludní aj mesto Košice, platiť bude až do odvolania. Ako informovala Linda Šnajdárová z košického magistrátu, stále pretrvávajú nepriaznivé meteorologické a hydrometeorologickej podmienky, pričom sa zvýšili hladiny menších vodných tokov ale aj rieky Hornád.

17.05.2014 12:09 , aktualizované: 17:03
Povodne, Lemešany Foto: ,
Pri ceste z Lemešian do Petrovian vytvorila rozvodnená Torysa veľké jazero.
debata (1)

Lokálne povodne ohrozujú najmä mestské časti Ťahanovce, Krásna, Poľov a Šaca. „Na základe vyhlásenia tretieho stupňa povodňovej aktivity boli nasadené dostupné sily a prostriedky na záchranné prác a na odstraňovanie povodňových škôd. Situáciu monitorujeme a budeme priebežne informovať o každej zmene,“ uviedla Šnajdárová.

Situácia po povodniach na východe Slovenska sa zlepšuje iba pomaly

Situácia v Košickom kraji sa po povodniach zlepšuje iba pomaly. Najkritickejší stav je na rieke Torysa pri Košických Olšanoch, kde je tretí stupeň povodňovej aktivity a hladina dosahuje 588 centimetrov.

Torysa vystúpila z koryta a zaplavila okolité lúky a polia. Vyplýva to z informácií na stránke Slovenského hydrometeorolo­gického ústavu (SHMÚ).

V Sadoch nad Torysou vysoká hladina Torysy spôsobila stúpanie spodnej vody, a zrejme aj menšie priesaky za hrádzou, a zaplavila v lokalite Zdoba časť dvoch ulíc, niekoľko garáží i záhrad. Na mieste zasahovali hasiči, ktorí sa snažili vodu odčerpať čerpadlami. Časť záhrad a dvorov zaplavila voda aj v Košickej Polianke a Nižnej Hutke.

Povodňová situácia na rieke Hnilec sa zlepšila. V Stratenej a Švedlári je podľa SHMÚ druhý stupeň a v Jaklovciach prvý stupeň povodňovej aktivity. Ako dnes dopoludnia informoval starosta Švedlára Oska Münnich, hladina trochu klesla, ale teraz už zase prší. „Pokračujeme v záchranných prácach, ale ide to pomaly, lebo pôda je rozmočená a stroje majú problémy. U nás sále platí tretí stupeň povodňovej aktivity. Ponecháme ho v platnosti až do pondelka a na základe vývoja počasia a situácie rozhodneme o ďalšom postupe,“ povedal Münnich. Tretí stupeň povodňovej aktivity trvá aj v Gelnici. Situáciu tu v lokalite Turzov komplikujú aj vytekajúce banské vody.

Na rieke Hornád pri Kysaku stále platí tretí stupeň povodňovej aktivity a výška hladiny sa od dnešného rána drží na úrovni 390 cm. Zvýšenú hladinu spôsobuje vypúšťanie vody z Ružínskej priehrady. Na dolnom toku Hornádu v Ždani je vyhlásený druhý stupeň povodňovej aktivity, hladina dosahuje 529 cm.

Situácia v Prešovskom kraji po povodni sa stabilizuje

Situácia po záplavách a veternej smršti sa v Prešovskom kraji stabilizuje. Hasiči v sobotu zasahovali pri čerpaní vody v okresoch Kežmarok a Prešov a v meste Bardejov pri odstraňovaní prekážok z vodného toku. Išlo hlavne o veľké kusy stromov. V obci Železník v okrese Svidník spadol strom na elektrické vedenie.

Operačný dôstojník Krajského riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru v Prešove Róbert Durkáč uviedol, že hasiči aj členovia krízového štábu sú v teréne, kde monitorujú situáciu a na mieste rozhodujú o zásahoch hasičov. Tí budú v prvom rade pomáhať s pílením popadaných stromov na lanovkovej trati v Tatrách.

V meste Sabinov stále platí tretí stupeň povodňovej aktivity, pri zvýšení vodnej hladiny tu majú problém so zatápaním záhradkárskej osady. V súčasnosti je hladina Torysy pod kritickým bodom, dopoludnia však intenzívne pršalo.

V Prešove klesla Torysa na 244 centimetrov, pričom zvýšený stupeň je pri troch metroch. Vzhľadom na odstraňovanie škôd v meste trvá druhý stupeň povodňovej aktivity. Hovorkyňa mesta Veronika Kmetóny Gazdová informovala, že v meste čistia kanalizáciu, z komunikácii odstraňujú nánosy bahna a robia menšie stavebné práce. Prognóza je nateraz priaznivá.

1 debata chyba
Viac na túto tému: #počasie #povodne #Prešovský samosprávny kraj #Košický kraj