Gašparovič nevidí dôvod, prečo za šéfa NS SR nevymenovať Harabina

V prípade, že by Súdna rada SR zvolila za predsedu Najvyššieho súdu SR Štefana Harabina alebo kohokoľvek z iných kandidátov, ani súčasný, ale ani budúci prezident by nemal mať dôvod ho do funkcie nevymenovať. Vyhlásil to prezident Ivan Gašparovič.

19.05.2014 19:51
Ivan Gašparovič, prezident SR Foto: ,
Prezident Ivan Gašparovič.
debata (15)

„Pokiaľ ide o vymenovanie, ak by bol ďalej zvolený za predsedu, tak prezident súčasný alebo budúci nemá dôvod ho nevymenovať, pretože to je úplne iná situácia, ako keď som ja nevymenoval generálneho prokurátora (Jozefa Čentéša, pozn. red.), kde som namietal korupciu, falšovanie volebných lístkov, kde som namietal zmenu zákona počas voľby, nerešpektovanie ústavného súdu, postup pána kandidáta pri vypočúvaní svedkov,“ vysvetlila hlava štátu. Ak by bol Jozefa Čentéša za generálneho prokurátora vymenoval, určite by mu to v budúcnosti podľa Gašparoviča vyčítali.

Na otázku, či by prezident nemohol pri Harabinovi namietať napríklad jeho údajné kontakty s narkobarónom Bakim Sadikim, Gašparovič odpovedal, že namietať by mohol čokoľvek. Ak by ho však prezident nevymenoval a Harabin by sa obrátil na Európsky súd pre ľudské práva, určite by podľa Gašparoviča na súde vyhral. Súčasný predseda Najvyššieho súdu SR navyše podľa hlavy štátu svojou odbornosťou ďaleko presahuje všetkých svojich kritikov. Výrok premiéra Roberta Fica, ktorý ešte ako kandidát na prezidenta vyhlásil, že by Harabinovi neodporúčal kandidovať, Gašparovič nekomentoval. „To je názor pána premiéra,“ dodal.

15 debata chyba
Viac na túto tému: #Najvyšší súd #Ivan Gašparovič #Štefan Harabin
Flowers