Štrnástich členov zločineckej skupiny piťovcov poslal súd do väzenia

Je rozhodnuté. Po vyše dvaapolroku od policajnej akcie, kde pri zadržaní skupiny piťovcov asistoval okrem kukláčov aj vrtuľník, poslal piťovcov Špecializovaný trestný súd v Pezinku na dlhoročné tresty.

26.05.2014 13:27
Juraj Ondrejčák, Piťo Foto: ,
Juraj O. alias Piťo na archívnej snímke z pojednávania v auguste 2013.
debata (5)

Štrnásť členov najsilnejšej bratislavskej zločineckej skupiny tzv. piťovcov si posedí vo väzení od 18 do 24 rokov. Obžalovaní boli z 19 skutkov obzvlášť závažnej kriminality. Údajného šéfa skupiny Juraja O. nazývaného Piťo poslal súd za mreže na 18 rokov. Súd ho potrestal za riadenie zločineckej skupiny, nedovolené ozbrojovanie a poškodzovanie cudzej veci.

Piťo si má podľa súdu trest odsedieť v najprísnejšom väzení. Jeho pravá ruka Matej Š. (38), prezývaný Gaťa, má ísť do väzenia s minimálnym stupňom stráženia na sedem rokov. Súd ho odsúdil za členstvo v zločineckej skupine. Rozsudok ešte nie je právoplatný. Odvolať sa môže prokurátor aj obvinení.

Na najprísnejšie tresty vo výmere 24 rokov vo väzení s maximálnym stupňom stráženia boli odsúdení Igor D. (40), ktorý pôsobil v Stupave a Adam Š. (29), ten pôsobil v Trnave a Hlohovci. Súd ich potrestal za členstvo v zločineckej skupine, poškodzovanie cudzej veci, Igora D. aj za ublíženie na zdraví a výtržníctvo a Adama Š. za nedovolené ozbrojovanie.

Rovnaký trest dostal jeho podriadený Matej B. (35). Ladislava A. (37) a Tomáša K. (27) súd odsúdil za činnosť pre skupinu, jej podporovanie a za drogovú trestnú činnosť na sedem a šesť rokov v najmiernejšom väzení. Miroslav A. (40), s prezývkou Floxňa, ktorý mal mať v rámci skupiny na starosti obchod s drogami, si má podľa súdu odsedieť v najprísnejšom väzení 23 rokov.

Martin P. (36) si má podľa súdu za členstvo medzi piťovcami, výtržníctvo a nedovolené ozbrojovanie odsedieť 12 rokov vo väzení s maximálnou ostrahou. Za členstvo v skupine a poškodzovanie cudzej veci bol Peter B. (32) odsúdený na osem rokov v najmiernejšom väzení. Tomáša B. (30) odsúdili za podporovanie skupiny a drogovú trestnú činnosť na 5,5 roka v najmiernejšom väzení. Andrej O. (37) a Miroslav C. (36) boli odsúdení na päť rokov vo väzení s minimálnym stupňom stráženia. Andrej O. bol podľa súdu činný pre skupinu a Miroslava C. odsúdili za hrubý nátlak a porušovanie domovej slobody. Antonína T. (46) potrestali za výtržníctvo ročným trestnom väzenia s podmienečných odkladom na tri roky.

Skupina piťovci pôsobila z bratislavského Lamača. Začala sa formovať koncom 90. rokov, keď už v hlavnom meste pôsobili iné zločinecké skupiny. Jej členovia boli vojensky organizovaní a boli známi používaním automobilov značky Mercedes G. Polícia ich zadržala v dome v bratislavskom Lamači, kde zasahujúci kukláči zľaňovali do domu z vrtuľníka v novembri 2011. Súd so skupinou sa začal vlani v lete.

© Autorské práva vyhradené

5 debata chyba
Viac na túto tému: #piťovci