Štefanec: SDKÚ prinútila Smer, aby konal v kauze ťažby uránu

SDKÚ-DS opozičnou prácou podľa podpredsedu strany Ivana Štefanca prinútila Smer-SD, aby konal vo veci zákazu ťažby uránu. Ako povedal Štefanec v stredu na tlačovej besede, prvýkrát sme svedkami, že vláda predkladá návrh zákona v skrátenom legislatívnom konaní práve preto, že s ním prišla opozícia.

28.05.2014 11:50
Ivan Štefanec, Foto: ,
Ivan Štefanec
debata (18)

„Vláda je dotlačená k skrátenému legislatívnemu konaniu. Pracovať sa oplatí. Smer nie prvýkrát kopíruje naše návrhy zákonov,“ vyhlásil. Štefanec spolu s Viliamom Novotným predložili na túto schôdzu parlamentu návrh o zákaze ťažby uránu, ktorý ešte v roku 2009 predložila ich stranícka kolegyňa, ktorá dnes už nie je v parlamente, Jarmila Tkáčová.

Podľa Novotného SDKÚ-DS nie je ješitná za to, že Smer opísal ich návrh zákona. „Chceme len poukázať, že SDKÚ predkladala návrh v roku 2009, poslanci za Smer hlasovali proti,“ upozornil Novotný.

V súčasnosti vznikla zrazu situácia, že Smer-SD to musí riešiť, a to v skrátenom legislatívnom konaní. „Zrazu sú ohrozené zdravie a životy ľudí (dôvod na skrátené legislatívne konanie),“ upozornil Novotný. Podľa neho SDKÚ-DS za vládny návrh zahlasuje, aby občania neboli v „aute“.

Novotný upozornil, že minister životného prostredia v januári 2014 napriek protestom prokuratúry vydal povolenie na pokračovanie prieskumu do roku 2015 v lokalite Jahodná. „Vtedy zdravie a životy ľudí ohrozené neboli? Až teraz, lebo sa blížia komunálne voľby v Košiciach a Košičania nechcú, aby sa v lokalite Jahodná ťažil urán,“ uviedol Novotný s tým, že Richard Raši sa opätovne uchádza o primátorskú stoličku.

„Zrazu už stojí na strane obyvateľov mesta. Opíše návrh SDKÚ-DS, trošku ho vycibria a predložia to do NR SR v skrátenom legislatívnom konaní,“ dodal Novotný.

Poslanci v stredu rokujú o novele geologického zákona, ktorý by mali prerokovať v skrátenom legislatívnom konaní. Právna norma zakazuje ťažbu rádioaktívnych látok na území Slovenska.

Výnimky zo zákazu majú byť možné len vtedy, ak ťažbu v referende schvália obyvatelia miest alebo obcí, v katastri ktorých sa ložiská rádioaktívnych látok nachádzajú. Ťažiarske firmy teda budú musieť po ukončení geologického prieskumu požiadať dotknuté mestá a obce o vypísanie miestneho referenda o ťažbe. Iba v prípade pozitívneho výsledku môžu žiadať od banského úradu povolenie ťažiť.

Na problematiku ťažobného odpadu vyčlenia vyše 41 miliónv eur

Na problematiku ťažobného odpadu vláda vyčlení 41 391 000 eur. Táto suma je navrhnutá v dokumente Program prevencie a manažmentu rizík vyplývajúcich z opustených a uzavretých úložísk ťažobného odpadu na obdobie 2014 – 2020, ktorý v stredu schválila vláda. Z tejto sumy bude 36 084 000 eur uhradených z európskych fondov ako súčasť operačného programu Kvalita životného prostredia pre obdobie 2014 – 2020.

Hlavnou úlohou dokumentu Ministerstva životného prostredia SR je minimalizovať negatívny dopad úložísk ťažobného odpadu na zdravie ľudí a kvalitu životného prostredia. Vzťahuje sa na úložiská odpadu, ktorý vznikol pri dobývaní nerastných surovín.

Mnohé úložiská pritom ostali opustené a bez údržby, čo potenciálne môže zvýšiť ich negatívny vplyv na okolité prostredie. Program navrhuje spôsob inventarizácie, prieskumu, sanácie a monitoringu opustených a uzavretých úložísk. Takisto navrhuje vytvorenie informačného systému, ktorý by evidoval a vyhodnocoval rizikovosť každého úložiska.

Na Slovensku je momentálne evidovaných 308 úložísk ťažobného dopadu, 77 z nich je hodnotených ako rizikových alebo potenciálne rizikových pre ľudské zdravie a životné prostredie.

18 debata chyba
Viac na túto tému: #SDKÚ #Košice #Ivan Štefanec #tažba #urán #Smer #richard raši
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy