Kiska rozdelí svoj plat rodinám s neľahkým osudom

Nastupujúci prezident SR Andrej Kiska vylučuje čistky v kancelárii prezidenta, svoj plat chce rozdeliť medzi rodiny s neľahkým osudom a ak mu pri náročných štátnických povinnostiach ostane čas, strávi ho s rodinou, manželkou a deťmi.

10.06.2014 11:12
Andrej Kiska Foto: ,
Andrej Kiska.
debata (50)

Ako v rozhovore povedal Andrej Kiska, na najvyšší post v štáte sa pripravuje intenzívne. „Je veľa problémov, ktoré ma čakajú hneď na začiatku – súdnictvo, ústavní sudcovia, nedokončená voľba predsedu najvyššieho súdu. Takže veľmi intenzívne diskutujem a radím sa so špičkovými ústavnými právnikmi, stretávam sa so sudcami, diskutujeme o všetkých týchto problémoch“. Hneď po inaugurácii prezident odcestuje do Budapešti na summit prezidentov V4 za prítomnosti nemeckého prezidenta. „Hneď ďalší deň mám stretnutie s pracovníkmi Kancelárie prezidenta SR. Bol by som rád, aby kľúčoví ľudia, pracovníci Kancelárie prezidenta SR zostali,“ priblížil program prvých dvoch dní po nedeľnej inaugurácii nastupujúci prezident SR.

Ak podľa Andreja Kisku má Kancelária prezidenta SR pokračovať v zabehnutej práci, tak sa musí oprieť o tím ľudí, ktorý tam je. „Našťastie tým, že nie som kandidátom žiadnej politickej strany, za mnou neexistujú žiadne tlaky, ktoré by nútili – tak tohto potrebujeme prijať, umiestniť. Také niečo u mňa nie je. To je obrovská výhoda slobodného človeka, že si sám vyberám, kto by tam mohol so mnou byť a kto by so mnou mohol pracovať,“ zdôraznil v rozhovore zvolený prezident. Dodal, že by bol rád, ak by v jeho tíme aspoň niekoľko mesiacov ostali napríklad šéf protokolu Peter Priputen a kancelár Ján Šoth.

Andrej Kiska avizoval, že svoj plat bude posielať na charitatívne účely. „Môj plán je taký – osloviť najväčšie charitatívne organizácie, ako je Liga proti rakovine, Plamienok, Dobrý anjel. Chcem od tých, čo priamo poznajú rodiny, ktoré bojujú s osudom a o ktoré sa štát nedokáže postarať, aby mi tie najťažšie príbehy dali a vybrali z nich, komu sa tento plat bude rozdeľovať. Pokiaľ budem mať možnosť, veľmi rád sa aspoň s niektorými z nich stretnem,“ opísal svoje predstavy v rozhovore Kiska.

Manželka budúceho prezidenta Martina Kisková zakladať nadáciu prvej dámy nebude, potvrdil Andrej Kiska. Zastúpi ho vo funkcii predsedu správnej rady Dobrého anjela. Slovenská verejnosť Martinu Kiskovú neuvidí ani vo funkcii prvej dámy, na akú sme boli doteraz zvyknutí. „Moja manželka sa viackrát vyjadrila, že v prvom rade pokladá za svoju najväčšiu životnú prioritu a zmysel života to, že sa bude starať o naše malé deti, že sa bude venovať ich výchove a vzdelaniu. Ja som za to na ňu veľmi hrdý. Na inaugurácii ju určite uvidíte a potom sa uvidí, ako sa situácia bude vyvíjať. Ale určite základ pre ňu je starostlivosť o naše malé deti.“ Andrej Kiska zdôraznil, že Slovenská republika nemá v ústave ani inde definovanú úlohu prvej dámy. „Úloha prvej dámy je daná skôr vzájomnou dohodou a uvidíme, ako ktorá situácia nastane.“

Novinkou pre budúcu hlavu štátu je aj ochranka. Zo začiatku ju nechcel, no keďže mu patrí zo zákona, musel do inaugurácie prijať aspoň jej ľahšiu verziu. „To, že som sa stal prezidentom, vyvoláva veľký záujem ľudí. Našťastie ten záujem je veľmi príjemný, kdekoľvek sa pohnem, zastavujú ma, chcú sa so mnou fotografovať, potriasť mi ruku. Je to veľmi príjemné, no napriek tomu si viem predstaviť, že môžu nastať komplikovanejšie situácie.“ Od inaugurácie „budem jedinou osobou v Slovenskej republike, ktorá nemôže odmietnuť ochranku. Zvykám si na to. Našťastie sú to veľmi príjemní ľudia, našli si veľmi pekný vzťah aj k našim malým deťom, ktoré si z nich spravili kamarátov,“ povedal pre SITA. Zmenou v živote Andreja Kisku bude po nástupe do kresla prezidenta aj to, že si najbližších päť rokov nezašoféruje a počas výkonu štátnických povinností bude musieť pre nedostatok času obmedziť obľúbené cestovanie.

Nastupujúci prezident vie, že medzi jeho privilégia patrí i prezidentská vila v Bratislave. Ako povedal, vie, kde sa nachádza, ale nevie, v akom je stave. „Keďže je to majetok kancelárie prezidenta republiky, určite sa tam pôjdem pozrieť, aby som si vytvoril názor. Treba sa asi rozhodnúť, po dohode aj s ďalšími ústavnými činiteľmi, čo s tým.“ Andrej Kiska žije v Bratislave v prenájme. „Našťastie som finančne zabezpečený človek a nie je to pre mňa problém. Ale osobne si myslím, že hlava štátu by mala mať svoju rezidenciu, sídlo použiteľné aj na reprezentatívne účely, ako je to aj v iných štátoch. Žiaľ, do dnešného dňa sa to neriešilo a nechcem daňových poplatníkov zaťažovať niečím takým.“

Voľný čas Andreja Kisku patrí deťom. „Viete, keď máte malé deti, čas na koníčky neostáva. Rád si prečítam dobrú knihu, rád si vyjdem do hôr, do prírody. Máme psíka a radi sa chodíme prechádzať spolu s deťmi do lesa. Zásadný koníček, ktorému by som sa snažil venovať môj voľný čas, nemám,“ povedal v rozhovore nastupujúci prezident, ktorý sa plynule dohovorí anglicky a rozumie aj rusky.

50 debata chyba
Viac na túto tému: #prezident #Andrej Kiska
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy