Víťazov konkurzov na sudcov vedeli niektorí vopred

, 13.06.2014 12:30

V podobnom duchu ako v Svidníku a v Kežmarku sa výberové konania na sudcov niesli aj na okresných súdoch v Rožňave a v Michalovciach. Aj na ne Pravdu upozornil čitateľ, ktorý nám štyri dni pred ukončením konkurzov napísal, kto ich vyhrá.

Zverejnené výsledky jeho predpoklad opäť potvrdili. Predsedovia oboch súdov tvrdia, že výber členov komisie prebehol zákonne a za výsledok konkurzu zodpovedajú členovia komisie.

Pravda už pred pár týždňami informovala o výberových konaniach na okresných súdoch v Svidníku a v Kežmarku, keď do redakcie dostala výsledky ešte pred ich zverejnením. Dokonca aj s väzbami víťazov konkurzov či ich príbuzných a nadriadených na niektorých členov komisií.

V Rožňave vyhrala Judita Gabonaiová-Hrenčuková, dcéra dlhoročnej sudkyne tohto súdu. V písomnej časti z 8 uchádzačov skončila ako druhá, v ústnej uspela z troch ďalších účastníkov iba ona. Predseda súdu v Rožňave reagoval, že pri vyhlásení konkurzu aj výbere členov komisie postupoval zákonne. „Samotné výberové konanie vykonala výberová komisia, ktorej členom som nebol, a preto sa k priebehu a k hodnoteniu výberovej komisie vyjadriť neviem,“ povedal Viliam Hlaváč.

V Michalovciach sa bojovalo o dve miesta sudcov. Úspešní boli Jana Smereková a Andrej Radomský. V písomnej časti získal viac bodov ako oni len jeden uchádzač, naopak, v ústnej časti, ktorá má najvyššiu váhu a body v nej udeľujú členovia komisie, získali obaja najviac bodov. „Môj známy sa zúčastnil výbe­rového konania v Michalovciach a bývalá kolegyňa už vo dverách ho vítala s informáciou, kto vyhrá. Takisto rovno povedala aj to, že na výberko do Rožňavy sa ani nemusí unúvať, že vie, kto to vyhrá,“ informoval nás čitateľ. Smereková pôsobí na tomto súde v pozícii hlavného radcu, Radomský je vyšším súdnym úradníkom na košickom okresnom súde. Vo výberovej komisii sedela aj sudkyňa z košického krajského súdu.

Predseda Okresného súdu v Michalovciach Pravde napísal, že vybral komisiu tak, ako mu určuje zákon: „Ja osobne som členom výberovej komisie nebol, preto sa k priebehu výberového konania ani ku konečnému spôsobu vyhodnotenia výsledkov vyjadriť neviem,“ reagoval Martin Stretavský. Je však presvedčený o tom, že osobnostná a odborná úroveň všetkých členov výberovej komisie bola dostatočnou zárukou objektívneho posúdenia odborných znalostí a ostatných požadovaných predpokladov jednotlivých uchádzačov o funkciu sudcu.

Ministerstvo spravodlivosti sa k týmto prípadom nechce vyjadrovať.

Rovnako ako v prípade Svidníku a Kežmarku aj v Rožňave a v Michalovciach uspeli tí, ktorí boli lepší až v ústnej časti konkurzu. Tá získala väčšiu váhu po zmenách, ktoré presadil minister spravodlivosti Tomáš Borec. Účastníci v nej môžu získať viac bodov.

O tom, či sa úspešní uchádzači výberových konaní stanú sudcami, rozhodne Súdna rada. Tá prerokuje, či ich navrhne na vymenovanie prezidentovi.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

#sudcovia #výberové konania
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
19,99
Flower box vintage srdce "M" červené ruže

Flower box vintage srdce "M" červené ruže

73,99
Elite červené ruže Grand

Elite červené ruže Grand

Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk