Budovu v Moldave nad Bodvou, ktorá patrí Matici, mal od roku 2004 prenajatú Piotr Glowaty. Podľa pôvodnej zmluvy, ktorú podpísala bývalá riaditeľka matičného domu Viera Ďurášová, mal byť v nájme 22,5 roka. Do rekonštrukcie investoval 2 700 000 slovenských korún (89 623 eur). Matičné priestory chcel využívať ako sídlo na svoje podnikanie. Platnosť zmluvy uznal v roku 2010 aj Okresný súd v Košiciach a následne potvrdil krajský súd, na ktorý obrátil ešte bývalý predseda matičiarov Jozef Markuš.
Podľa Ďurášovej ide o zaujímavú budovu, na ktorej sa dá dobre zarobiť. Preto sa podľa nej bývalý a dnes aj súčasný predseda snaží odtiaľ Glowateho dostať preč. „Budova sa nachádza na Hlavnej ulici, čo je veľmi lukratívne miesto. Súčasťou nehnuteľnosti je aj veľký dvor,“ hovorí. Podľa nej by po opravách bola vhodná na rozbehnutie štyroch podnikateľských prevádzok, lebo má veľa nevyužitých priestorov. Neskôr by ju Matica podľa nej mohla predať.
Nájomnú zmluvu s Glowatym vypovedal Tkáč vo februári 2012. Ako dôvod uviedol viaceré poškodenia budovy. Glowaty mu v liste odpovedal, že s dôvodmi na odstúpenie od zmluvy nesúhlasí, pretože sú podľa neho vymyslené a vníma ich ako zámer budovu neskôr predať.
Tkáč namiesto toho, aby sa obrátil na súd, keď Glowaty odmietol od zmluvy odstúpiť, uzavrel 10. júla minulého roku novú nájomnú zmluvu s konateľom eseročky Lesy svätého Huberta v Jasove Marcelom Onofrejom a zároveň ho splnomocnil, aby priestory vypratal.
Glowaty tvrdí, že sa o existencii novej nájomnej zmluvy dozvedel až vtedy, keď bola na dverách vymenená zámka. K svojim osobným veciam sa dodnes nedostal. „Veci som sa pokúšal dostať späť, ale nevpustili ma dnu. O dva týždne som sa o to pokúšal opätovne, ale objekt bol už prázdny,“ vraví Glowaty. Na Tkáča preto podal trestné oznámenie.
Na trestné oznámenie reagovala polícia tak, že príslušník Obvodného oddelenia polície v Moldave nad Bodvou začal v polovici mája tohto roka trestné stíhanie. „Doposiaľ nebolo vznesené obvinenie proti žiadnej konkrétnej osobe,“ spresnila hovorkyňa Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Košiciach Jana Mésarová.
Denník Pravda sa s otázkami k tomuto prípadu obrátil aj na Tkáča. Ten ani po urgenciách neodpovedal.
Onofrej popiera, že by Glowatemu vstup do budovy neumožnil. Tvrdí, že mu pokúšal doručiť asi päť listov s výzvou na vypratanie vecí, všetky sa mu však vrátili späť. „Urobil som všetko možné, aby si svoje veci zobral. To sa mi doteraz nepodarilo a som nútený tieto veci skladovať. Vstup som mu do budovy nijako nezamedzoval. Aj zajtra môže prísť a svoje veci si zobrať. Kedykoľvek,“ tvrdil Onofrej. Dodal, že bývalý nájomca zanechal budovu v havarijnom stave, a preto musí byť uzamknutá.
Zástupca moldavského primátora László Ivan pripomenul, že dom nie je v dezolátnom stave. Stavebný úrad síce dostal sťažnosť od obyvateľa susedného domu, že mu zateká a poveril Maticu ako majiteľa susednej budovy, aby chybu odstránil. Súčasný stav je však podľa námestníka bezproblémový.
Nový nájomca by mal podľa zmluvy matičný dom využívať na podnikanie, kultúru, činnosť umeleckého a výchovno-vzdelávacieho charakteru. Spoločnosť Lesy svätého Huberta, ktorá na zmluve figuruje, má však v predmete svojej činnosti podnikanie v drevospracujúcom priemysle. Podľa Onofreja ide o úplne bežnú vec. „Vlastním aj iné spoločnosti a tie sa priamo v Moldave zaoberajú vecami, ktoré priamo či nepriamo súvisia s kultúrnou a zábavnou činnosťou. Mám aj nejakú kaviareň,“ reagoval. To, že zmluvu uzavrel na firmu, ktorá s kultúrou nemá nič spoločné, bolo podľa neho z účtovných dôvodov.