Fico chce vyššiu minimálnu mzdu aj vlaky pre študentov zadarmo

Zvýšenie minimálnej mzdy, zníženie odvodov pre ľudí s nízkymi a strednými príjmami či cestovanie vlakom pre študentov zdarma. To sú niektoré opatrenia na zlepšenie životnej úrovne ľudí, ktoré predstavil predseda Smeru Robert Fico na pracovnom sneme strany.

28.06.2014 12:10 , aktualizované: 15:10
snem, Smer Foto: ,
Snem strany Smer.
debata (151)

Smer chce zvýšiť od nového roku minimálnu mzdu. Podľa Fica má ísť o historicky najvyšší percentuálny nárast čistej minimálnej mzdy, ktorý v praxi bude znamenať 13. plat pre ľudí s najnižším príjmom. Ako druhý bod Fico ohlásil zníženie odvodov pre ľudí v kategórii nízkych a stredných príjmov. „Opatrenie sa dotkne približne 800-tisíc zamestnancov,“ uviedol. Ďalším bodom balíčka je zavedenie minimálneho dôchodku. „Tí, ktorí pracovali a platili si sociálne odvody, musia mať garantovaný minimálny dôchodok,“ vravel predseda Smeru. Opatrenie sa má vzťahovať aj na súčasných dôchodcov. Fico avizoval aj zvýšenie vianočného príspevku.

Súčasťou predstaveného balíčka je aj dočasný súbeh mzdy a dávky v hmotnej núdzi. „Chceme, aby ľudia mali motiváciu pracovať,“ povedal šéf kabinetu s tým, že by išlo o dočasné poskytovanie dávky v hmotnej núdzi aj po nástupe do pracovného pomeru. Fico ohlásil aj zníženie ceny plynu. „V priebehu rokov 2015 až 2016 sumárne klesne cena plynu pre domácnosti o dvojciferné číslo,“ vyhlásil Fico.

Smer sa chystá ďalej rozšíriť kapacity jaslí a škôlok, a to od septembra tohto roku. „Chceme, aby predškolské zariadenia mohla navštevovať drvivá väčšina detí,“ povedal. Ľuďom, ktorí dochádzajú vlakom za prácou, by mali dostať od nového roku zľavu na úrovni 50 percent. Ďalším opatrením majú byť vlaky pre študentov a dôchodcov zdarma. Týkať sa to má študentov základných, stredných aj vysokých škôl ako aj dôchodcov všetkých vekových kategórií, platiť by mala zmena od 17. novembra tohto roku. Fico ohlásil aj rozšírenie študentských odvodových úľav pri práci na dohodu. Od nového roku by sa tak mal zvýšiť mzdový limit zo 159 na 200 eur pre študentov pri dohodách o brigádnickej prá­ci.

Fico prisľúbil od 1. septembra 2014 aj zvýšenie príspevku asistentom zdravotne postihnutých v školách. Sľúbil, že sa výrazne zvýši objem peňazí na asistentov pre žiakov so zdravotným znevýhodnením. To má vytvoriť aj nové pracovné miesta pre nezamestnaných absolventov vysokých škôl.

Vláda má od 1. januára 2016 podporiť praktické vzdelávanie. To znamená, že pri poskytnutí praxe pre žiakov odborných škôl získa zamestnávateľ daňové zvýhodnenie. Má sa tak zvýšiť motivácia zamestnávateľov poskytovať odbornú prax. Už od 1. septembra má vláda podporiť technologické start-upy. Bude to záväzný plán pre vládu a NR SR. „Konkrétne prevedenie budeme konzultovať so sociálnymi partnermi. Sociálny dialóg sme považovali a budeme považovať za pracovnú metódu,“ hovoril Fico. Na sneme Fico ohlásil aj daňové úľavy na podporu výskumu a vývoja a tiež možnosť úhrady DPH až po prijatí platby za faktúru.

Fico na sneme nespresnil o koľko klesnú ceny plynu

Premiér Robert Fico na sneme svojej strany Smer nespresnil o koľko by mohli poklesnúť ceny plynu pre domácnosti. Zopakoval len to, čo už domácnostiam oznámil, že v rokoch v 2015 a 2016 pôjde o dvojciferný pokles cien plynu. To znamená, že ak zrátame zníženie cien plynu v roku 2015 a 2016 súhrnne pôjde o dvojciferné číslo. Vidíme veľký priestor. Ale koľko to bude viac ako 10 % záleží ešte od okolností, ktoré sa budú vyskytovať,“ povedal na tlačovej besede po skončení snemu Fico.

Predseda najsilnejšej politickej strany taktiež oznámil, že vidí priestor od budúceho roka aj na pokles cien elektriny pre domácnosti. Tiež však nekonkretizoval o koľko by to mohlo byť. „Vplyv na elektrinu bohužiaľ nemáme, pretože v prípade elektriny je inak sprivatizovaný podnik. Napriek tomu počúvam, že aj v prípade elektriny by mohol regulačný úrad prísť s nejakými návrhmi na zníženie ceny elektriny vzhľadom na vývoj na medzinárodných trhoch,“ konštatoval premiér.

Ceny plynu a elektriny sa pre domácnosti ostatne menili začiatkom tohto roka. Maximálne ceny elektriny klesli v priemere o 7 % a ceny zemného plynu o 0,23 %.

151 debata chyba
Viac na túto tému: #dôchodok #Robert Fico #sociálne dávky #životná úroveň