Kiska pôjde do Česka bez manželky, protokol neporuší

Prezidenta Andreja Kisku nebude počas jeho budúcotýždňovej oficiálnej návštevy v Českej republike sprevádzať manželka, povedal hovorca hlavy štátu Peter Petrus.

05.07.2014 13:07
Andrej Kiska a Martina Kisková Foto: ,
Prezident Andrej Kiska a prvá dáma Martina Kisková v deň inaugurácie.
debata (112)

Manželka predchádzajúceho prezidenta Silvia Gašparovičová zvykla s hlavou štátu na oficiálne návštevy vycestovať, podľa protokolistu Jarolíma Antala to však nie je nutnosť.

„Slovenský politický systém o manželke prezidenta nehovorí nič. Ani ústava, ani zákon o štátnych symboloch. Manželka prezidenta na Slovensku je len dobre vydatou madam,“ poznamenal odborník na protokol Antal. Manželka Andreja Kisku Martina nemá podľa protokolistu žiadne povinnosti.

Kiska ju môže požiadať, aby ho sprevádzala v zahraničí, ak sa tak dohodne aj so zahraničným partnerom. Ak však Kiska vycestuje napríklad do Prahy sám, aj český prezident Miloš Zeman by ho mal podľa Antala prijať bez svojej manželky.

Prezident Kiska ešte pred nástupom do funkcie avizoval, že prioritou jeho manželky bude najmä starostlivosť o ich malé deti. „My nemáme v ústave nikde definovanú úlohu prvej dámy. Úloha prvej dámy je daná skôr vzájomnou dohodou, uvidíme podľa situácie. Moja manželka sa v prvom rade bude venovať našej rodine,“ povedal Kiska pred svojou inauguráciou.

112 debata chyba
Viac na túto tému: #Česko #protokol #Andrej Kiska