„Dôvodom zorganizovania protestov je vysoká nespokojnosť Rómov s riešením ich problémov. Za 22 rokov sa nič nezmenilo,“ tvrdil Tanko. Demonštrácie sa podľa neho uskutočnia v septembri a októbri vo väčších mestách, kde žijú Rómovia, a tiež v Bratislave.
Na Slovensku žije podľa minuloročnej štúdie viac než 400-tisíc Rómov. To je takmer štvornásobne viac, ako vyplýva z výsledkov posledného sčítania ľudu z roku 2011. Väčšina Rómov býva v asi 800 osadách na strednom a východnom Slovenskom. Zhruba desatina obydlí v osadách nemá prístup k pitnej vode a nie je ani napojená na elektrickú energiu. Podľa odborníkov Rómom chýba vzdelanie, mnohí z nich nemajú prácu a sú odkázaní na finančnú pomoc od štátu.
„Nechceme sociálne dávky. Rómovia potrebujú prácu. Pokiaľ budú mať prácu, ich situácia sa zmení,“ povedal Tanko. Tvrdil tiež, že projekty financované z európskych fondov Rómom v skutočnosti nepomáhajú, pretože tieto peniaze sa vraj vynakladajú neefektívne, napríklad na rôzne slávnosti alebo konferencie. „Vo finále z toho žiadny úžitok nie je,“ dodal.
Podľa zástupcov Rómov na zlepšenie postavenia rómskej menšiny nepomohol ani vládny splnomocnenec pre rómske komunity Peter Pollák, ktorý sám vyrastal v rómskej osade. „Očakávali sme od neho zlepšenie situácie. Čas ukázal, že situácia stagnuje,“ poznamenal Tanko.
Rómovia demonštrovali proti zlým sociálnym podmienkam už v minulosti. Napríklad vlani účasť na protestoch však nebola vysoká.
Slovensko kvôli postaveniu Rómov v minulosti čelilo kritike medzinárodných organizácií. Tie upozorňovali napríklad na znevýhodnenie rómskych detí v prístupe ku vzdelaniu. Pozornosť vyvolalo tiež budovanie múrov, ktoré vyrástli v rôznych mestách a ktoré mali oddeliť rómsku komunitu od ostatných obyvateľov.