V kauze Osrblie padli podmienečné tresty

Podmienečné tresty, ktoré sú úplne rovnaké ako v pôvodnom trestnom rozkaze, v utorok vymeral sudca Špecializovaného trestného súdu pre dvojicu obžalovaných v kauze o údajnej nepriamej korupcii pri dostavbe biatlonového areálu Osrblie.

12.08.2014 10:15, aktualizované: 11:00
Osrblie, korupčná kauza, súd Pezinok, Martin N.... Foto: ,
Obžalovaný v korupčnej kauze Osrblie Martin N. (vľavo) v pojednávacej miestnosti špecializovaného trestného súdu v Pezinku.
debata (11)

Bývalý poradca expremiérky Ivety Radičovej Martin N. ako aj bývalý veľvyslanec v Keni Igor L. dostali po jednom roku odňatia slobody s podmienečným odkladom na skúšobnú dobu dvoch rokov.

Obaja dostali aj peňažný trest 10 tisíc eur. Sudca uznal oboch vinných podľa obžaloby, že si za vybavenie 300-tisícovej dotácie od úradu vlády na dostavbu areálu žiadali „desiatok“ z dotácie. Podľa žalobcu sľuboval Martin N. za úplatok aj vybavenie ďalšej dotácie 1,3 milióna eur od ministerstva školstva.

Rozsudok nenadobudne právoplatnosť, lebo obžalovaní už avizovali, že v prípade odsudzujúceho rozsudku sa odvolajú.

Sudca prípad pôvodne rozhodol trestným rozkazom ešte 10. októbra minulého roka a vtedy uznal štvoricu obvinených mužov vinnými. Martinovi N. a jeho spoluobvinenému Igorovi L. sudca trestným rozkazom vymeral rovnaké podmienečné tresty, konkrétne jeden rok s podmienečným odkladom na dva roky a peňažný trest – každému 10-tisíc eur.

Stavebník Peter Kňazík dostal deväť mesiacov s podmienečným odkladom na jeden rok a sprostredkovateľ Pavol Prečuch polročný trest s podmienečným odkladom na jeden rok.

Pre dvojicu Kňazík a Prečuch je verdikt právoplatný, lebo sa proti nemu neodvolali (v prípade Prečucha prokuratúra stiahla svoj pôvodný odpor). Martin N. a Igor L. podali odpor a v ich prípade tak urobil aj prokurátor, takže bolo nutné, aby sa uskutočnilo riadne hlavné pojednávanie.

Obžalovaný Martin N. odmietol obvinenie

Podľa Martina N. by sa príbeh v kauze o údajnej nepriamej korupcii pri dostavbe biatlonového areálu Osrblie dal nazvať legendou. V záverečnej reči odmietol, že by si od stavebníka Petra Kňazíka čo i len sprostredkovane žiadal odmenu či úplatok.

"Vždy som konal a konám čestne podľa najlepšieho vedomia a svedomia,“ povedal na súde Martin N. Rovnako vyhlásil, že v prípade dotácie na dostavbu areálu neovplyvňoval nič v prospech biatlonového zväzu.

Vyšetrovateľ podľa neho účelovo vyselektoval len dôkazy, konkrétne nahrávky odpočutých telefonátov a použil len nahrávku v jeho neprospech. Niektoré hlasové záznamy podľa neho chýbajú. Dodal, že nie je tvorcom, ani aktérom kauzy.

Igor L. zotrval na svojich postojoch, ktoré má od začiatku kauzy. Policajná akcia z 29. júla 2011, keď ho zadržali pri preberaní 30-tisíc eur, a to v kancelárskych priestoroch Martina N. , bola pre Igora L. šokom.

„Je to pre mňa celé šokom tieto tri roky (od prepuknutia kauzy – pozn. SITA), pretože som si neni vedomý, že by som niekoho ovplyvňoval. Naša činnosť bola obchodná,“ povedal Igor L. na súde.

V záverečnej reči hovoril o tom, ako vysvetľoval stavebníkovi možnosti získania prostriedkov na dostavbu areálu, aké žiadosti napísať a podobne. Podľa jeho slov tieto veci stavebník nepoznal. Stále tvrdí, že išlo o poradenskú činnosť, ako je to bežné.

Navrhovali im peňažné tresty

Prokurátor v pondelok pre dvojicu navrhoval mierne prísnejšie tresty ako v pôvodnom trestnom rozkaze. Ani na konci súdneho procesu nenavrhoval pre obžalovaných, aby skončili za mrežami. Obaja by mali podľa žalobcu dostať dvojročné tresty odňatia slobody s podmienečným odkladom na tri roky ako aj peňažné tresty. U Martina N. by to podľa prokurátora malo byť 30 tisíc eur a Juraj L. by mal zaplatiť 15 tisíc eur.

Vypovedala aj Iveta Radičová

V kauze už vypovedala aj expremiérka Iveta Radičová, ktorá na súde vylúčila, že by sa niekedy rozprávala so svojím bývalým externým poradcom Martinom N. o dostavbe biatlonového areálu v Osrblí.

Martin N. na súde v úvode procesu odmietol, že by si žiadal úplatok alebo odmenu za vybavenie dotácie na dostavbu biatlonového areálu v Osrblí. Úplatky, ako povedal, nepýtal nikdy počas svojej kariéry. Igor L. na súde hovoril, že nevie o žiadnom ovplyvňovaní poskytovateľov dotácií.

„Nedostal som sa k informáciám, že by niekto niekoho ovplyvňoval,“ povedal Igor L. Pred svojím zadržaním políciou videl, ako policajti na dvore zadržali Kňazíka a Prečucha, keď mu odovzdali peniaze. Igorovi L. ani vtedy podľa vlastných slov nenapadlo, že by sa dopustil nelegálnej činnosti. Na stretnutí pred zadržaním mu údajne prezentovali, že odovzdali odmenu za konzultačnú činnosť.

V súvislosti s touto kauzou Radičová na Okresnom súde v Pezinku čiastočne uspela so svojou civilnou žalobou za výroky súčasného premiéra Roberta Fica – podľa prvostupňového súdu by sa jej mal ospravedlniť za výrok: „So všetkými právnymi následkami chcem povedať tri závery. Premiérka je neschopná, je klamárka a je podozrivá z korupcie. V kancelárii predsedníčky vlády je systém vyberania desiatkov. Neverím, že by o tom premiérka nevedela.“

Fico sa však odvolal a Krajský súd v Bratislave rozsudok zrušil. Podľa denníka Sme zrušenie rozsudku zdôvodnili tým, že premiérovi nedoručili predvolanie. Na Úrade vlády SR ho totiž prevzala osoba, ktorá nemala splnomocnenie. Okresný súd musí rozhodnúť znovu.

11 debata chyba
Viac na túto tému: #súd #Pezinok #Osrblie
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy